Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice senátora Drymla chce po kraji další miliony za péči

  9:23aktualizováno  9:23
Soukromá nemocnice ve Vrchlabí vedená senátorem ČSSD Vladimírem Drymlem žádá po kraji miliony korun jako dotaci na péči. Deset chce pro letošek, tři ještě za loňský rok, protože prý nedostala dost. Dryml před dvěma lety usiloval o prodej zařízení kraji a přišel kvůli tomu o funkce na hejtmanství.

Vladimír Dryml přišel před dvěma lety kvůli snaze prodat nemocnici kraji o funkce na hejtmanství. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Vloni jsme měli přislíbeno deset milionů korun, bohužel nám dali jen sedm. Znovu jako vloni jsme požádali o stejnou částku," uvedl Dryml.

Dodal, že krajská dotace byla na zajištění nutné lékařské péče a nemocnici umožnila zvýšit platy sester i dalšího zdravotnického personálu Českoněmecké horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí.

ŘEDITEL DRYML

Vladimír Dryml na přelomu let 2008 a 2009 jako vicehejtman Královéhradeckého kraje usiloval o začlenění vrchlabské nemocnice do krajského zdravotnického holdingu.
Majitel tehdy dokonce hrozil, že nemocnici ve Vrchlabí zavře. Nakonec sám hejtman označil lobbing Vladimíra Drymla za střet zájmů a to byl i jeden z důvodů, které nakonec stály Drymla nejen post zástupce hejtmana, ale také náměstka pro zdravotnictví.

Kraj nakonec ale přece jen rozhodl, že soukromá nemocnice ve Vrchlabí bude dostávat roční dotaci ve výši zhruba sedmi milionů korun, neboť zajišťuje první pomoc například návštěvníkům Krkonoš. Je totiž nejblíž hlavním střediskům a často v ní končí lyžaři, kteří se na horách zraní.

Majitel nemocnice Alexandr Seidl prý o žádosti o další peníze nic neví. "To se musíte zeptat ředitele. Já to nevím. Nejsem statutární orgán nemocnice," řekl Seidl.

Na námitku, že je majitelem nemocnice, odpověděl: "To je taková malá společnost, že mě moc nezajímá."

O žádosti budou jednat krajští zastupitelé

Jiří Hošna z tiskového oddělení krajského úřadu žádost potvrdil. "Vloni dostala vrchlabská nemocnice od kraje dotaci sedm milionů korun a za toto období žádá o další tři miliony. Žádostí se bude 27. ledna zabývat krajské zastupitelstvo," uvedl Hošna.

Pokud nemocnice peníze nedostane, Dryml si chce stěžovat: "Budeme se muset obrátit na orgány Evropské unie, protože kraje by neměly rozlišovat, komu nemocnice patří. Poskytujeme bez výjimky veřejnou zdravotní službu jako ostatní nemocnice v kraji a myslím, že ji poskytujeme kvalitně. Měli bychom mít přinejmenším stejný nárok jako ostatní nemocnice."

Některým členům krajského zdravotního výboru se ale nelíbí, že soukromá nemocnice žádá víc peněz.

"Ale samozřejmě o to usiluje i pan Dryml, který si to zase prosadí, protože je senátor za ČSSD a kraj od něj chce mít pokoj," řekl MF DNES jeden ze členů zdravotního výboru, který nechce být jmenován. Žádost považuje za nemravnou: "Ta nemocnice vůbec nemusí být začleněna do systému zdravotnictví kraje a vlastně ani není."

Argument pro: Vrchlabí zajišťuje ztrátovou péči

Předseda krajského zdravotního výboru Jiří Veselý připomněl, že o tom, jestli nemocnice má nebo nemá dostávat dotace, se jedná dlouhodobě a že se objevují dva názory.

Podle jednoho názoru by vrchlabská nemocnice dotaci dostávat neměla, protože kraji nepatří. Podle druhého by ti, kteří poskytují veřejnou zdravotní službu, nárok na dotaci mít měli.

"Dávala se dotace i hradecké fakultní nemocnici na zajišťování pohotovosti, protože je to veřejná služba pro obyvatele Hradce, i když zřizovatelem nemocnice je ministerstvo zdravotnictví," argumentuje Veselý. Podobné je to s chirurgickou pohotovostí v Broumově.

Vyšší dotace pro Vrchlabí by se podle Veselého musela projednat podle rozsahu péče, jakou nemocnice poskytuje. "Dnes se dá jen obtížně říct, že když to není krajské zařízení, nemá nárok, neboť poskytuje péči, která je ztrátová," míní Veselý.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Dva roky po tragické nehodě dostane přejezd závory, město je žádalo léta

Přejezd u Rokytnice v Orlických horách.

Železniční přejezd na silnici II/319 mezi Pěčínem a Rokytnicí v Orlických horách dostane v letošním roce nové...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz