Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice senátora Drymla chce po kraji další miliony za péči

  9:23aktualizováno  9:23
Soukromá nemocnice ve Vrchlabí vedená senátorem ČSSD Vladimírem Drymlem žádá po kraji miliony korun jako dotaci na péči. Deset chce pro letošek, tři ještě za loňský rok, protože prý nedostala dost. Dryml před dvěma lety usiloval o prodej zařízení kraji a přišel kvůli tomu o funkce na hejtmanství.

Vladimír Dryml přišel před dvěma lety kvůli snaze prodat nemocnici kraji o funkce na hejtmanství. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Vloni jsme měli přislíbeno deset milionů korun, bohužel nám dali jen sedm. Znovu jako vloni jsme požádali o stejnou částku," uvedl Dryml.

Dodal, že krajská dotace byla na zajištění nutné lékařské péče a nemocnici umožnila zvýšit platy sester i dalšího zdravotnického personálu Českoněmecké horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí.

ŘEDITEL DRYML

Vladimír Dryml na přelomu let 2008 a 2009 jako vicehejtman Královéhradeckého kraje usiloval o začlenění vrchlabské nemocnice do krajského zdravotnického holdingu.
Majitel tehdy dokonce hrozil, že nemocnici ve Vrchlabí zavře. Nakonec sám hejtman označil lobbing Vladimíra Drymla za střet zájmů a to byl i jeden z důvodů, které nakonec stály Drymla nejen post zástupce hejtmana, ale také náměstka pro zdravotnictví.

Kraj nakonec ale přece jen rozhodl, že soukromá nemocnice ve Vrchlabí bude dostávat roční dotaci ve výši zhruba sedmi milionů korun, neboť zajišťuje první pomoc například návštěvníkům Krkonoš. Je totiž nejblíž hlavním střediskům a často v ní končí lyžaři, kteří se na horách zraní.

Majitel nemocnice Alexandr Seidl prý o žádosti o další peníze nic neví. "To se musíte zeptat ředitele. Já to nevím. Nejsem statutární orgán nemocnice," řekl Seidl.

Na námitku, že je majitelem nemocnice, odpověděl: "To je taková malá společnost, že mě moc nezajímá."

O žádosti budou jednat krajští zastupitelé

Jiří Hošna z tiskového oddělení krajského úřadu žádost potvrdil. "Vloni dostala vrchlabská nemocnice od kraje dotaci sedm milionů korun a za toto období žádá o další tři miliony. Žádostí se bude 27. ledna zabývat krajské zastupitelstvo," uvedl Hošna.

Pokud nemocnice peníze nedostane, Dryml si chce stěžovat: "Budeme se muset obrátit na orgány Evropské unie, protože kraje by neměly rozlišovat, komu nemocnice patří. Poskytujeme bez výjimky veřejnou zdravotní službu jako ostatní nemocnice v kraji a myslím, že ji poskytujeme kvalitně. Měli bychom mít přinejmenším stejný nárok jako ostatní nemocnice."

Některým členům krajského zdravotního výboru se ale nelíbí, že soukromá nemocnice žádá víc peněz.

"Ale samozřejmě o to usiluje i pan Dryml, který si to zase prosadí, protože je senátor za ČSSD a kraj od něj chce mít pokoj," řekl MF DNES jeden ze členů zdravotního výboru, který nechce být jmenován. Žádost považuje za nemravnou: "Ta nemocnice vůbec nemusí být začleněna do systému zdravotnictví kraje a vlastně ani není."

Argument pro: Vrchlabí zajišťuje ztrátovou péči

Předseda krajského zdravotního výboru Jiří Veselý připomněl, že o tom, jestli nemocnice má nebo nemá dostávat dotace, se jedná dlouhodobě a že se objevují dva názory.

Podle jednoho názoru by vrchlabská nemocnice dotaci dostávat neměla, protože kraji nepatří. Podle druhého by ti, kteří poskytují veřejnou zdravotní službu, nárok na dotaci mít měli.

"Dávala se dotace i hradecké fakultní nemocnici na zajišťování pohotovosti, protože je to veřejná služba pro obyvatele Hradce, i když zřizovatelem nemocnice je ministerstvo zdravotnictví," argumentuje Veselý. Podobné je to s chirurgickou pohotovostí v Broumově.

Vyšší dotace pro Vrchlabí by se podle Veselého musela projednat podle rozsahu péče, jakou nemocnice poskytuje. "Dnes se dá jen obtížně říct, že když to není krajské zařízení, nemá nárok, neboť poskytuje péči, která je ztrátová," míní Veselý.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz