Náchodská nemocnice léta chátrá. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Nemocnici v Náchodě hrozí havárie, podle lékařů je situace kritická

  • 1
Léčení v nemocnici v Náchodě může být na vlastní nebezpečí. Operační sály, přístroje i budovy stárnou a slibovaná dostavba se posouvá. Nový špitál se měl otevřít koncem příštího roku, ale kraj slibuje tou dobou teprve začít.

Lékaři z Náchoda donedávna přednášeli své obavy o péči ve stárnoucím špitále jen politikům. Když však kraj znovu posunul termín nové dostavby, primáři mluví o kritickém stavu už zcela veřejně. Vadí jim zastaralé provozy i přístroje, špatné prostředí pro personál i pacienty. Havárie přicházejí nečekaně a je otázka, zda nemocnice nebude muset omezit péči.

"Situace je nikoli vážná, ale kritická. To jsem řekl i hejtmanovi. Problémů jsou kvanta. Nevyřeší je ani uvolnění peněz, to se týká například prostorového uspořádání operačních sálů," řekl náměstek pro léčebnou péči a primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Oblastní nemocnice v Náchodě Antonín Housa.

Špitál s vidinou nových budov už posledních pět let vůbec nekupoval nové přístroje. Zaplatí je, jen když dojde k havárii nebo skončí jejich životnost.

Přestavba nemocnice v Náchodě

Jakmile kraj vybere projektanta, vypíše tendr na dodavatele. Má dojednaný úvěr 600 milionů korun a ročně pro stavbu vytváří rezervu 100 milionů. Dostavba a modernizace mají vyjít na 1,1 miliardy korun.

Komplex bude mít čtyři budovy s několika operačními sály, asi 20 vyšetřovnami a s lůžky pro 180 pacientů. Hejtman tvrdí, že kraj se pokusí zkrátit dobu stavby na 2 až 2 a půl roku. Jeho náměstek je opatrnější. "Mohli bychom začít koncem roku 2015. Stavba může trvat minimálně 3 roky, optimálně 3 a půl roku," míní radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

Nedávno takto přišel o skiaskopickou stěnu pro rentgenová vyšetření za 13 milionů korun. Na urologii v poslední době přišli o sedmnáct let starou monitorovací techniku pro pacienty na pooperačním pokoji. Problém může nastat i u vodárny pro dialýzu.

Operační sály jsou na hraně

Zásadní potíže se týkají operačních sálů, mají špatné rozvody plynů i energií. Vážné je to, že jde také o sály pro nejčistší operace. Ty jsou na hraně kvůli hygieně, zatím však procházejí. Nemocnice totiž argumentovala hygienikům, že je v dohledné době nahradí nové.

Ředitel nemocnice problémy v následujících letech nevyloučil, ale ujišťuje, že udělá vše pro to, aby se žádná část nemusela zavřít.

"Naší povinností je udržet zařízení ve stavu, kdy splní základní hygienické podmínky. Kdybychom registrovali prostory dnes, měli bychom problém, ale tím, že vycházíme z podmínek, které platily v době jejich zřízení, nehrozí akutně jejich zavření. Zachování provozu je naší prioritou i během doby výstavby," uvedl ředitel nemocnice Miroslav Vávra.

Havárie se objevují nečekaně

Havárie ve sto let starých budovách se objevují nečekaně a nutí zdravotníky k provizorním řešením. Třeba před dvěma lety stalo, že kvůli překopnutým kabelům vedli poslední kabel od trafostanice po povrchu přes okno rentgenu až na sál, jinak by se nedalo operovat.

Podle původních plánů kraje se nová část nemocnice s evropskou dotací měla otvírat už v roce 2015. Krajští radní loni těsně před otevřením obálek odpískali tendr na dodavatele a chystají novou nemocnici ryze z krajských peněz. Teď vybírají projektanta na druhý pokus, když předešlá soutěž skončila nezdarem. Nejdřív se začne stavět na podzim 2015 a stavba potrvá asi tři roky.

Pokoje mají zastaralé vybavení

Lékaře tíží i staré vybavení pokojů na odděleních. Primář chirurgie proto žádá o koupi šedesáti postelí a stolků. Problémy pociťují i v horní nemocnici, jejíž obnova se odsouvá, až se dořeší stavba v dolním areálu.

"Bylo by potřeba obnovit přístroje, vyměnit staré postele a změnit i to, že máme pacienty po pěti na pokoji. Je na hraně etiky, když máte intenzivně léčit čtyři z nich a pátý umírá," řekl primář interního oddělení v horní nemocnici, krajský opoziční zastupitel Jiří Veselý (KDU-ČSL).

Podle něj nelze přehlížet špatný stav špitálu, protože se tam bude poskytovat péče za určitých kompromisů. Připomíná i rizika řady nemocničních infekcí. Někteří primáři se za případné zdravotní komplikace pacientů zdráhají nést odpovědnost a také to minulý týden hejtmanovi přednesli.

Kraj přislíbil 10 milionů korun, potřeba by bylo 300

Krajští radní přislíbili nemocnici první pomoc, aby překlenula dobu stavby. Až zastupitelé schválí rezervu 10 milionů korun, peníze okamžitě poslouží na havárie nebo obměnu přístrojů. Počítá se například s endoskopickými přístroji nebo s rekonstrukcí neurologické jednotky intenzivní péče.

"Zdravotnický holding k tomu dává půjčku 5 milionů na přístroje, které se budou pořizovat. Předpokládáme také, že přes 10 milionů na přístroje přijde během tohoto nebo začátkem příštího roku z evropských peněz. Fond pro nemocnici není konečný. Je úkol ředitele nemocnice a holdingu, aby přesně definovali, co je třeba vyměnit a opravit bezodkladně a co může počkat do nové nemocnice," uvedl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Primářům se však zdají slíbené peníze jako kapka v moři. "To je úsměvné. Situace je neřešitelná, na jednu stranu vím, že je nezbytně nutné dát peníze do provozu a přístrojů, ale na druhé straně kraj na to nemá. V původních propočtech se v projektu nemocnice za miliardu počítalo se 400 miliony jen na přístroje. Abychom vydrželi v mezidobí, potřebovali bychom uvolnit asi 300 milionů, ale to je nesmyslné. Mnohé přístroje nepůjde převést do nové nemocnice," míní náměstek Housa.

Podle něj teď nemocnice musí zcela změnit nákup přístrojů. Zatímco do nové nemocnice se počítalo s dražšími technologiemi, teď na přechodnou dobu pořídí levnější s vědomím, že je jen stěží využije v budoucnu. Housa se obává i odlivu primářů, které špitál přetáhl z klinik hradecké fakultní nemocnice.