Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchodská nemocnice dostane kvůli hrozící havárii přístroje za miliony

  8:32aktualizováno  8:32
Pacientům v náchodské nemocnici začal sloužit nový rentgen. Nahradil přístroj, jemuž už hrozila havárie. Následovat mají i další přístroje za desítky milionů korun, aby zanedbaná nemocnice vydržela, než skončí její dostavba.

Radiologické oddělení v Oblastní nemocnici Náchod využívá nový multifunkční rentgen. Primář Petr Kohoutek ukazuje jeho obsluhu. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Přestože plánovaná obří rekonstrukce ještě ani pořádně nezačala, Královéhradecký kraj už do vybavení své největší nemocnice v Náchodě sype miliony.

S výkonnějším rentgenem se počítalo už dřív a dalších možná až 28 milionů korun půjde ještě letos na nákup dalších nezbytných přístrojů. Kraj k tomu dotlačily stížnosti primářů na další zdržení plánované dostavby (více najdete zde). Nemocnice totiž nenakupovala nové přístroje už pět let.

Rekonstrukce náchodské nemocnice

Kraj loni na poslední chvíli zastavil tendr na dodavatele stavby a připravil se tím o evropskou dotaci, která v tu dobu už nebyla podle politiků jistá.

Krajští radní, kteří v pondělí napodruhé vybrali projektanta, počítají, že stavba začne příští rok na podzim. Zatímco hejtman říká optimisticky, že stavba potrvá nejvýš 2,5 roku, podle krajského radního pro investice Josefa Dvořáka je třeba optimálně 3,5 roku. Zatím se uskutečňuje nultá etapa, při níž se chystá silnice a sítě.

Náchodská nemocnice spravuje dva areály v Náchodě, dále nemocnici v Rychnově nad Kněžnou a také své satelity v Broumově, Jaroměři a Novém Městě nad Metují.

Potýká se s dluhy z dřívějších let nejvyššími ze všech zařízení holdingu. Krajští zastupitelé jí v červnu poslali 50 milionů korun, které si může umazat z 270 milionů. Letos nemocnice hospodaří s krajskou dotací 85,1 milionu korun, nový ředitel Zbyněk Chotěborský předpokládá, že její hospodaření dopadne vyrovnaně.

Výhodou nově pořízeného rentgenu budou nižší dávky záření pro pacienty a zaměstnance. „Multifunkční rentgen spadá do nejvyšší výkonnostní třídy a jeho pomocí se usnadní například vyšetření jícnu, žaludku, střev nebo cév,“ řekla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Jde o skiagraficko-skiaskopickou sklopnou stěnu s C-ramenem od firmy Siemens, která vyhrála výběrové řízení. Přístroj přišel na 12,8 milionu korun včetně daně.

„Větší část nákladů, tedy 10 milionů korun zaplatil kraj z fondu rozvoje a reprodukce, což jsme plánovali dlouhodobě, a nemocnice platila zbytek z vlastního fondu. Bylo třeba, aby základní diagnostický přístroj v nemocnici fungoval," uvedl hejtman kraje Lubomír Franc.

Na vyšetření cév bude do Náchoda jezdit celý kraj

Radiologické oddělení mělo u některých vyšetření kvůli výměně přístroje asi měsíční přestávku. S novým přístrojem už pracují celý červenec.

„Vyšetřujeme hlavně zažívací trubici, trávicí trakt a provádíme urologická vyšetření u dospělých i dětí. Provádějí se tu angiografie a navazující výkony i endoskopická vyšetření žlučových cest, slinivky břišní a další,“ popsal primář radiologického oddělení náchodské nemocnice Petr Kohoutek.

Právě na angiografické vyšetření, při němž se po vstříknutí kontrastní látky vyšetřují například cévy, budou do Náchoda jezdit pacienti z celého kraje.

„Díky tomuto novému přístroji je náchodská nemocnice v rámci holdingu jediným zdravotnickým zařízením, které provádí vyšetření periferních cév dolních končetin,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Fotogalerie

Rentgen nahradil třináct let starý přístroj, který už dosluhoval a poslední rok se ocitl bez možnosti sehnání náhradních dílů, takže hrozilo, že nemocnice o tato vyšetření přijde.

400 milionů na novou techniku

Náchodský špitál stále čeká na plánovanou dostavbu a modernizaci v dolním areálu za miliardu korun, které provází už několikeré zdržení. Primáři si v červnu kvůli tomu stěžovali, že už pět let nešly do nemocnice peníze na přístroje ani na další vybavení. Přitom v projektu nové nemocnice se počítalo až se 400 miliony korun jen na novou zdravotnickou techniku.

V červnu krajští zastupitelé schválili 18 milionů korun, které nemocnice využije na obměnu dosluhujícího vybavení. V září zřejmě odsouhlasí dalších 10 milionů pro jednotlivá oddělení.

Hejtman chce prosadit i to, aby se kraj zavázal, že v roce 2015 zaplatí rekonstrukci ortopedických sálů. Právě ty se potýkají se zásadními nedostatky.

„Začaly přípravné práce na projektové dokumentaci pro rekonstrukci ortopedických operačních sálů tak, aby splňovaly podmínky stanovené hygienickým dozorem," uvedl ředitel krajského zdravotnického holdingu Jiří Skřivánek.

Oprava ortopedických sálů by měla stát do 15 až 20 milionů korun a začít by mohla už koncem roku, dostavbu špitálu však provází zdržení.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz