Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchodská nemocnice dostane kvůli hrozící havárii přístroje za miliony

  8:32aktualizováno  8:32
Pacientům v náchodské nemocnici začal sloužit nový rentgen. Nahradil přístroj, jemuž už hrozila havárie. Následovat mají i další přístroje za desítky milionů korun, aby zanedbaná nemocnice vydržela, než skončí její dostavba.

Radiologické oddělení v Oblastní nemocnici Náchod využívá nový multifunkční rentgen. Primář Petr Kohoutek ukazuje jeho obsluhu. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Přestože plánovaná obří rekonstrukce ještě ani pořádně nezačala, Královéhradecký kraj už do vybavení své největší nemocnice v Náchodě sype miliony.

S výkonnějším rentgenem se počítalo už dřív a dalších možná až 28 milionů korun půjde ještě letos na nákup dalších nezbytných přístrojů. Kraj k tomu dotlačily stížnosti primářů na další zdržení plánované dostavby (více najdete zde). Nemocnice totiž nenakupovala nové přístroje už pět let.

Rekonstrukce náchodské nemocnice

Kraj loni na poslední chvíli zastavil tendr na dodavatele stavby a připravil se tím o evropskou dotaci, která v tu dobu už nebyla podle politiků jistá.

Krajští radní, kteří v pondělí napodruhé vybrali projektanta, počítají, že stavba začne příští rok na podzim. Zatímco hejtman říká optimisticky, že stavba potrvá nejvýš 2,5 roku, podle krajského radního pro investice Josefa Dvořáka je třeba optimálně 3,5 roku. Zatím se uskutečňuje nultá etapa, při níž se chystá silnice a sítě.

Náchodská nemocnice spravuje dva areály v Náchodě, dále nemocnici v Rychnově nad Kněžnou a také své satelity v Broumově, Jaroměři a Novém Městě nad Metují.

Potýká se s dluhy z dřívějších let nejvyššími ze všech zařízení holdingu. Krajští zastupitelé jí v červnu poslali 50 milionů korun, které si může umazat z 270 milionů. Letos nemocnice hospodaří s krajskou dotací 85,1 milionu korun, nový ředitel Zbyněk Chotěborský předpokládá, že její hospodaření dopadne vyrovnaně.

Výhodou nově pořízeného rentgenu budou nižší dávky záření pro pacienty a zaměstnance. „Multifunkční rentgen spadá do nejvyšší výkonnostní třídy a jeho pomocí se usnadní například vyšetření jícnu, žaludku, střev nebo cév,“ řekla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Jde o skiagraficko-skiaskopickou sklopnou stěnu s C-ramenem od firmy Siemens, která vyhrála výběrové řízení. Přístroj přišel na 12,8 milionu korun včetně daně.

„Větší část nákladů, tedy 10 milionů korun zaplatil kraj z fondu rozvoje a reprodukce, což jsme plánovali dlouhodobě, a nemocnice platila zbytek z vlastního fondu. Bylo třeba, aby základní diagnostický přístroj v nemocnici fungoval," uvedl hejtman kraje Lubomír Franc.

Na vyšetření cév bude do Náchoda jezdit celý kraj

Radiologické oddělení mělo u některých vyšetření kvůli výměně přístroje asi měsíční přestávku. S novým přístrojem už pracují celý červenec.

„Vyšetřujeme hlavně zažívací trubici, trávicí trakt a provádíme urologická vyšetření u dospělých i dětí. Provádějí se tu angiografie a navazující výkony i endoskopická vyšetření žlučových cest, slinivky břišní a další,“ popsal primář radiologického oddělení náchodské nemocnice Petr Kohoutek.

Právě na angiografické vyšetření, při němž se po vstříknutí kontrastní látky vyšetřují například cévy, budou do Náchoda jezdit pacienti z celého kraje.

„Díky tomuto novému přístroji je náchodská nemocnice v rámci holdingu jediným zdravotnickým zařízením, které provádí vyšetření periferních cév dolních končetin,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Fotogalerie

Rentgen nahradil třináct let starý přístroj, který už dosluhoval a poslední rok se ocitl bez možnosti sehnání náhradních dílů, takže hrozilo, že nemocnice o tato vyšetření přijde.

400 milionů na novou techniku

Náchodský špitál stále čeká na plánovanou dostavbu a modernizaci v dolním areálu za miliardu korun, které provází už několikeré zdržení. Primáři si v červnu kvůli tomu stěžovali, že už pět let nešly do nemocnice peníze na přístroje ani na další vybavení. Přitom v projektu nové nemocnice se počítalo až se 400 miliony korun jen na novou zdravotnickou techniku.

V červnu krajští zastupitelé schválili 18 milionů korun, které nemocnice využije na obměnu dosluhujícího vybavení. V září zřejmě odsouhlasí dalších 10 milionů pro jednotlivá oddělení.

Hejtman chce prosadit i to, aby se kraj zavázal, že v roce 2015 zaplatí rekonstrukci ortopedických sálů. Právě ty se potýkají se zásadními nedostatky.

„Začaly přípravné práce na projektové dokumentaci pro rekonstrukci ortopedických operačních sálů tak, aby splňovaly podmínky stanovené hygienickým dozorem," uvedl ředitel krajského zdravotnického holdingu Jiří Skřivánek.

Oprava ortopedických sálů by měla stát do 15 až 20 milionů korun a začít by mohla už koncem roku, dostavbu špitálu však provází zdržení.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel, napadený zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Třiatřicetiletý muž zkopal v Hradci Králové svého známého a nechal ho bez pomoci. Zraněný muž pak ve svém bytě zemřel....

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Najdete na iDNES.cz