Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senátor Dryml kvůli penězům pro nemocnici žene kraj před evropský soud

  11:43aktualizováno  11:43
Zastupitelé Královéhradeckého kraje odmítli dát soukromé vrchlabské nemocnici deset milionů korun jako kompenzaci za poskytování veřejné zdravotní služby. Šéf špitálu a senátor Vladimír Dryml to považuje za nespravedlnost a pomstu svého velkého soka, hejtmana Lubomíra France. Hodlá se obrátit na evropské soudy.

Senátor a ředitel soukromé Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml. | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Královéhradecký kraj nás diskriminuje. Prošetřete to!" vzkazuje Evropské unii senátor a ředitel soukromé Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml.

Po zastupitelích Královéhradeckého kraje žádal takzvaný vyrovnávací příspěvek za poskytování veřejné zdravotní služby ve výši deseti milionů korun, ale odešel s prázdnou.

"Neposkytnutí vyrovnávacího příspěvku za poskytování veřejné služby ve zdravotnictví s argumentací, že soukromé nemocnici se žádný vyrovnávací příspěvek poskytovat nebude, nebo argumentace hejtmana Lubomíra France, že vyrovnávací příspěvek bude poskytnut pouze přes jeho mrtvolu, je podle mého názoru v rozporu s právem Evropské unie a návrat k totalitě," hřímá Dryml.

Kraj prý nedostal vyúčtování, šéf nemocnice to odmítá

Lubomír Franc, staronový hejtman Královéhradeckého kraje (23.11.2012).

Lubomír Franc, staronový hejtman Královéhradeckého kraje (23.11.2012).

Hejtman Lubomír Franc odůvodňuje zamítavé rozhodnutí zastupitelstva tím, že se kraj v předchozích letech nikdy nedozvěděl, na co vrchlabská nemocnice přidělené peníze použila.

"V minulosti jsme prostředky do nemocnice ve Vrchlabí dávali, ale nikdy jsme nedostali žádné vyúčtování toho, jak s nimi nemocnice naložila," poukazuje Franc.

Podle Drymla to není pravda. "Hejtman účelově lže, v minulosti jsme každý půlrok vždy předkládali doklady, na co jsme peníze použili," hájí se senátor.

Dryml se kvůli sporu hodlá obrátit na evropské soudy. Kromě toho vyzve také českou policii, aby prošetřila působení hejtmana France v čele zdravotnického holdingu, který se stará o pětici nemocnic v Královéhradeckém kraji.

Kriminalisté by podle něj měli zároveň prošetřit rozpočty krajských nemocnic v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou. "Orgány by se měly podívat i na zásobování těchto nemocnic zdravotnickým materiálem," říká Dryml.

Spor hejtmana a senátora má i osobní rovinu

Současný senátor za SPOZ vede otevřenou válku proti svému bývalému spolustraníkovi Francovi už několik let. Spor o desetimilionovou dotaci tak má i osobní rovinu.

"Za roky, kdy byl v zastupitelstvu, na mě pan Dryml podal už několik trestních oznámení, tak ať to klidně udělá znovu. V minulém období se prověřovalo mnoho záležitostí, on u toho byl jako zastupitel, ale nic se nenašlo. Byli jsme pod velkým drobnohledem a ty věci jsou v pořádku," podotýká hejtman.

Ředitel vrchlabské nemocnice Dryml upozornil, že kvůli přístupu kraje k jeho nemocnici požádá orgány Evropské unie o to, aby prodloužily pozastavení čerpání peněz pro Regionální operační program Severovýchod (ROP), který v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji rozděluje evropské peníze.

"Jde o možnou úmyslnou diskriminaci soukromého podnikatelského objektu. Jednání kraje tím ale poškozuje plošně i všechny občany Vrchlabska, zaměstnance automobilky Škoda v Kvasinách i návštěvníky Krkonoš," myslí si Dryml.

Regionálnímu operačnímu programu Severovýchod pozastavila Evropská unie čerpání peněz letos v srpnu kvůli zvýšené chybovosti v dotovaných projektech, které rada ROP schválila.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Najdete na iDNES.cz