Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromou nemocnici ve Vrchlabí koupila Penta, chce posílit její význam

  10:46aktualizováno  10:46
Investiční skupina Penta koupila soukromou nemocnici ve Vrchlabí. O obchodu jednala 14 měsíců, i s bývalým ředitelem Vladimírem Drymlem. Podle informací MF DNES transakce přišla na 120 milionů korun. Skupina už má v nemocnici část managementu.

Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí. | foto: Otakar GrusserMAFRA

O prodeji Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí se hovořilo už řadu měsíců. Jednání s potenciálními kupci potvrdil MF DNES už v březnu bývalý ředitel nemocnice a exsenátor Vladimír Dryml, který se později sám ucházel o odkup špitálu.

Že se obchod blíží k závěru naznačil koncem dubna i spolumajitel Penty Marek Duspiva. Informaci však nakonec vypustila prodávající strana.

„Smlouva je opravdu podepsaná. V současné chvíli tam už pracuje část našeho managementu. Čekáme na zápis do obchodního rejstříku a do katastru,“ potvrdil informaci MF DNES mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Podpis smlouvy potvrdila také mluvčí vrchlabské nemocnice Dagmar Pecinová. Oficiální prohlášení však chce vedení špitálu vydat až příští týden.

„Nemocnice k tomu zatím nechtěla dávat stanovisko, protože se teď vše přepisuje v rejstřících. Příští týden vydáme tiskovou zprávu, kde budeme o prodeji informovat včetně změn, které to přinese pro zaměstnance. Pacientů se to nijak nedotkne,“ ujistila mluvčí Dagmar Pecinová.

Manažeři česko-slovenské investiční skupiny jsou ve Vrchlabí již několik týdnů. Nejprve zjišťovali, jaký je skutečný stav nemocnice. Teď se chce Penta zaměřit na posílení jejího významu jako spádového zdravotnického zařízení pro Krkonoše.

„Nejprve je třeba dát nemocnici do pořádku. Dnes se hodně případů vozí do Semil. Chceme, aby vrchlabská nemocnice v regionu posilovala,“ vysvětlil Mravinac. Podrobnější záměry však zatím komentovat odmítl.

Bývalý ředitel Vladimír Dryml, který v čele špitálu skončil v polovině února (o jeho odchodu jsme psali zde), však tvrdí, že okolo prodeje je řada podivných okolností. Někdejší sociálnědemokratický senátor, který později přestoupil do tábora zemanovců (ti po ze stany po čase vyloučili), prý se zástupci Penty začal o prodeji vyjednávat již před 14 měsíci.

„Osobně jsem s Pentou jednal, ale s jinými lidmi, než kteří teď nemocnici koupili. Je tedy otázka, zda to koupila Penta nebo někdo ze skupiny sám pro sebe. Penta něco slíbila a nesplnila. Proto k ní mám nepříliš dobrý vztah a myslím si, že není všechno pravda, co tvrdí Penta,“ řekl Vladimír Dryml.

„Důležité je, jestli to bude dobré pro pacienty a to je velký otazník. Penta jsou hlavně podnikatelé. Doufám, že nebudou chtít jen krátkodobě vydělat,“ dodal bývalý ředitel, který si nedovede představit, že by se do špitálu pod novým majitelem vrátil. S Pentou prý spolupracovat nehodlá.

Stejný názor sdílí i noví vlastníci: „Nemyslím, že by spolupráce s panem Drymlem byla pravděpodobná,“ řekl Mravinac.

Investiční skupina spekulace kontroverzního politika odmítá. Podle mluvčího se stačí podívat na výsledky Penty v Polsku nebo na Slovensku.

„Pokud převezmeme nějaké zdravotnické zařízení, vždy mu to prospěje. Jak zaměstnancům, tak jeho klientům. Soukromé vlastnictví nemocnice není nic, co by bylo na úkor zdravotní péče,“ dodal Ivo Mravinac. Vrchlabská nemocnice bylo přitom i dosud v soukromých rukou. Od devadesátých let patřila do impéria realitních podnikatelů Alexandra Seidla a Zbyňka Cejnara.

O ceně transakce zatím obě strany mlčí. Podle dřívějších informací MF DNES se však hovořilo o částce 120 milionů korun.

Penta se chystá i na akvizice dalších nemocnic. Ty měly být původně dotažené už do konce loňského roku, ale jednání se poněkud vlečou (více čtěte zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Najdete na iDNES.cz