Na silnici to jede líp než po trávě, radoval se Martin z handbiku v prvních chvílích. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Martin září, už mu to šlape. Lidé z Broumovska se složili na handbike

  • 2
Dvanáctiletý Martin Čepl z Jetřichova na Broumovsku si poprvé vychutnal, jaké to je svézt se na kole. Kvůli jeho postižení to zatím nebylo možné. Teď díky sbírce mohla rodina koupit kolo poháněné rukama.

Na motorkářském srazu v Jetřichově to v jednu chvíli vypadalo jako v slzavém údolí. Když pořadatelé ohlásili chystané překvapení, udržel se jen málokdo.

Dvanáctiletý chlapec s vážným hendikepem si přišel pro drobné dárky od sponzora, ale místo toho odjel na vysněném handbiku. Slavnostní chvíli proplakal, jak byl zaskočený. Lidé přitom sbírali peníze jen dva měsíce.

„Byl bych rád, kdybych měl kolo. Narozeniny mám 17. září, tak se mi to díky lidem, kteří přispívají na účet, sbírají víčka a dávali do kasičky i tady, nejspíš splní,“ říkal Martin Čepl na desátém ročníku Motoscuku v Jetřichově.

Pomáhali i motorkáři.

Dostal nejdřív bezpečnostní vestu, blikačky a také příslib, že mu broumovská firma Laguna bude opravovat kolo, až ho dostane. O chvíli později už se však divil novému kolu a hned ho zkoušel na přilehlé louce. „Na trávě to jede hůř, ale na silnici je to dobré,“ hlásil chlapec.

První nápad na kolo pro Martina dostala jeho nejbližší kamarádka Tereza Sobolová.

„Dostala k narozeninám kolo a vlastně si jen povzdychla, že se spolu s Martinem nikdy nesvezou. Pak ještě vymýšlela, že by kolo pro Martina mohl vyrobit manžel, ale to kvůli bezpečnosti nejde. Tak jsme sedli k internetu, co by se s tím dalo dělat,“ vypráví Terezina maminka Radka Sobolová.

Chlapce poznala asi před pěti lety, když se Čeplovi přistěhovali na vesnici do sousedství. „Tehdy Martin jen ležel a plazil se. Tak si hráli u nás na pískovišti. Vždycky jsem Martina zvedla a vyklepala z něj písek, který měl všude,“ usmívá se Radka Sobolová.

Má za sebou tři operace

Chlapec má vrozenou vývojovou vadu, syndrom kaudální dysgenese. Narodil se bez posledního obratle a bez obou kyčlí. V těhotenství se přitom na žádný problém nepřišlo.

Dřív se dokázal jen plazit, pak mu při operacích doplnili kyčle, lámali a narovnávali mu nohy. Musel hodně cvičit a teď už dokáže i chodit, i když s obtížemi.

Martin má transparentní účet

Účet pro Martina

* Podporovatelé zřídili pro Martina Čepla transparentní účet u Komerční banky. Jeho číslo je 107-7640030277/0100. Dosud na něj lidé přispěli 75 tisíci korun, každý z darů se tam zobrazí.

S čím se chlapec léčí

* Martin trpí od narození syndromem kaudální dysgenese. Chybí mu poslední obratel páteře, nemá kostrč a neměl obě kyčle. Prodělal už tři operace, další ho zřejmě čekají.

„Má za sebou tři operace, jezdili jsme s ním do Prahy do nemocnice v Motole. Už sám ujde nějaký kilometr, můžeme ho poslat do obchodu, sám se pomocí koloběžky dostane k autobusu a dojede do školy, ale třeba do lesa nemůžeme,“ popisuje otec Martin Čepl.

Pochvaluje si, jak postiženého syna přijali lidé ve vsi. „Dřív jsme bydleli v Broumově, ale tady je to rozdíl. Děti se s Martinem skamarádily a berou ho mezi sebe. Pomohla nám i obec s koupí handbiku. Můžeme vyrazit na kola konečně jako celá rodina se všemi dětmi,“ oceňuje otec.

Rodina Sobolových napřed poradila dceři, ať zkusí sehnat nějaké peníze sběrem u mladých hasičů. Pak třináctiletá dívka napsala článek na web Naše Broumovsko s prosbou, ať lidé sbírají víčka od plastových lahví.

Zapojilo se několik škol a lidé nosili víčka do obchodu v Jetřichově, do restaurace Pod věžičkou v Broumově a do Sanitárních potřeb v Broumově.

Nakonec Sobolovi pro Martina založili transparentní účet, protože s víčky by to trvalo měsíce. Účet měl nečekanou odezvu. Už od poloviny června tam lidé posílali peníze i se vzkazy, aby to „Martinovi brzy šlapalo“.

Obec Jetřichov přidala 20 tisíc korun, a dokonce se zaručila, že pokud by chybělo, kolo doplatí. Je totiž zapotřebí kolem 60 tisíc korun.

„Mě to hodně překvapilo. Já jsem čekal, že se peníze budou vybírat tak rok. Proto bych rád poděkoval hlavně Sobolovým, kteří jsou perfektní organizátoři. Já na to moc nejsem,“ přiznává Martinův otec.

Žádná charita to není, říká sousedka

Sama Radka Sobolová však nechce slyšet o žádné charitě: „Všechno je to sousedská výpomoc. Je taky dobré, že se zapojily děti a naučily se pomáhat třeba právě sbíráním víček. Hodně nás podpořil starosta, ať to pořádně rozjedeme, že není možné, aby Martin dostal kolo až po prázdninách.“

Pomohla i motorkářská akce na začátku srpna. Letos se sjelo pětasedmdesát motorek, obvykle ji navštíví asi dvě stě lidí. Tentokrát tatrovka kropila rozpálené účastníky, hrála broumovská kapela Ironick a večer zakončila ohňová show.

Pořadatelé věnovali výtěžek Motoscuku na účet ve výši skoro 18,5 tisíc korun. Už vloni motorkáři stejným způsobem vybírali peníze pro vysokoškoláka Martina Rozuma z Hejtmánkovic, který prodělal několik operací mozku a rodina o něj musí celodenně pečovat. Nyní naopak rodina Rozumových poskytla pytle s nasbíranými víčky Čeplovým.

Motorkáři chystají na 25. října ještě další akci pro Martina. „Uspořádáme Oldies Disco v Kulturním domě v Jetřichově s DJ Faltou. Všechny srdečně zveme,“ říká Miroslav Sobol.

I když chlapec handbike už dostal, lidé mu mohou přispívat i dál. Rodina by chtěla dokoupit ještě přilbu, rukavice, druhou baterii a další vybavení.

Pokud by peníze zbyly, posloužily by třeba na ortopedické boty nebo na rehabilitační pobyt chlapce. Martin Čepl má transparentní účet u Komerční banky, do poloviny srpna na něj lidé poslali přes 75 tisíc korun.