Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel chce obnovit rybník, a tak kácel. Hrozí mu pokuta 200 tisíc

  12:16aktualizováno  12:16
Ochránci přírody na Broumovsku varují před nepovoleným kácením stromů mimo les. V únoru se staly dva případy: v Jetřichově padlo patnáct stromů, v Jívce skoro sto. Změny ve vyhlášce si lidé vykládají po svém, fyzické osobě přitom hrozí 200 tisíc pokuty, právnické až milion korun.

Nepovolené kácení v Jívce na Broumovsku. | foto: Správa CHKO Broumovsko

Statisícová pokuta za nelegálně pokácené stromy hrozí těžařům i majiteli bývalého rybníka v Jívce na Trutnovsku. Ten chce rybník obnovit, a proto nechal nálety olší či bříz vykácet. Jenže udělal to bez povolení, a dostal se tak do sporu se státní ochranou přírody.

Změny ve vyhlášce: Kdy se o povolení musí žádat?

Podle nových předpisů platí, že majitel může kácet stromy bez povolení, jen pokud rostou u domu na oploceném pozemku, který není veřejně přístupný. Tam může odstranit jakékoli množství stromů i libovolně velké stromy, pokud nejsou památné.

Nově si však lidé musí vyřídit povolení, jestliže chtějí kácet ve stromořadích nad deset stromů, a to bez ohledu na jejich velikost. Také náletové dřeviny na loukách, v remízcích nebo třeba zanedbané zahradě s rozpadlým plotem potřebují razítko. Jde o případy, kdy by po vykácení vznikla plocha větší než 40 metrů čtverečných. Velikost dřevin nerozhoduje, povolení je třeba vyřídit i pro menší stromy a stromky, což dříve nebylo nutné. Povolení vydávají obecní úřady.

"Tento případ je teprve na počátku a podrobnosti nemůžeme zveřejnit. Víme, kdo kácel, ale je třeba posoudit míru zavinění vlastníka pozemku a najaté firmy. V jednání je i to, že věc převezme Česká inspekce životního prostředí," uvedl zástupce vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kuna.

Starý rybník se nachází v odlehlé původní osadě Jívka pod Odolovem v Jestřebích horách. Nepoužívá se už desítky let a zarostl vegetací.

"Koupal jsem se tam jako kluk možná před osmačtyřiceti lety. Později byl rybník vypuštěný," řekl jeden z obyvatel Jívky Karel Kobr. Majitel rybníka tvrdí, že mu jde o jeho obnovení. Chtěl by chovat ryby a zpřístupnil by ho i pro koupání v létě.

"Tento pozemek je stále zapsaný v katastru nemovitostí jako rybník. Dokonce podle vodohospodářů porušuju zákon tím, že tam chybí vodní plocha. Je to můj soukromý pozemek, náletové stromy tam nemají co dělat a starosta Jívky mi o týden dřív přislíbil, že mi povolení ke kácení dá," vysvětlil majitel rybníka Stanislav Šošovička z Trutnova, proč stromy nechal vykácet.

Starosta obce Jívky Jiří Gangur však tvrdí, že žádné povolení nesliboval: "Řekl jsem majiteli, že stromy budeme řešit v rámci jiných řízení kolem obnovy rybníku." Obec sama usilovala o koupi rybníka od pozemkového fondu asi před deseti lety, ale neuspěla. Obnova rybníka by podle starosty zřejmě vyžadovala dost velké náklady.

Majitel Šošovička se teď snaží vyřídit razítko pro kácení u starosty dodatečně. Zlobí se, že se ochranáři nestarají na místě radši o skládku starých pneumatik a černou navážku na hrázi.

"To je nesmysl, že by tam padlo sto stromů. Možná dvacet jich bylo, o průměru kmene do třiceti centimetrů. Jestli mi chtějí dát pokutu, budu se bránit," ohradil se majitel, který má zpracovaný projekt na rybník už deset let.

Lidé si zřejmě špatně vysvětlují novou vyhlášku

Nepovolené kácení v Jetřichově na Broumovsku.

Nepovolené kácení v Jetřichově na Broumovsku.

Druhý případ se stal začátkem února v Jetřichově na Broumovsku. U Vernéřovického potoka padlo patnáct olší. Kdo pravděpodobně kácel, se už rovněž ví.

Za nepovolené kácení nejspíš může mírná zima i změny ve vyhlášce, které si lidé vyložili po svém. U kácení mimo les se změnila pravidla a vlastníci se teď odvolávají na to, že jim nové předpisy zrušily povinnost mít povolení na kácení stromů na jejich pozemku.

"I odjinud se k nám dostávají informace, že lidé si takto vysvětlují loňskou vyhlášku," řekl Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko.

Ochranáři na Broumovsku dosud řešili ročně jen kolem pěti případů nedovoleného kácení mimo les. Nejhorší případ se stal v roce 2011 u Zdoňovského rybníka, kde však pachatel zůstal dosud neznámý. Několik desítek starých stromů padlo i mezi Libnou a Adršpachem, pachatel toho skončil u soudu kvůli poškození životního prostředí.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz