Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel chce obnovit rybník, a tak kácel. Hrozí mu pokuta 200 tisíc

  12:16aktualizováno  12:16
Ochránci přírody na Broumovsku varují před nepovoleným kácením stromů mimo les. V únoru se staly dva případy: v Jetřichově padlo patnáct stromů, v Jívce skoro sto. Změny ve vyhlášce si lidé vykládají po svém, fyzické osobě přitom hrozí 200 tisíc pokuty, právnické až milion korun.

Nepovolené kácení v Jívce na Broumovsku. | foto: Správa CHKO Broumovsko

Statisícová pokuta za nelegálně pokácené stromy hrozí těžařům i majiteli bývalého rybníka v Jívce na Trutnovsku. Ten chce rybník obnovit, a proto nechal nálety olší či bříz vykácet. Jenže udělal to bez povolení, a dostal se tak do sporu se státní ochranou přírody.

Změny ve vyhlášce: Kdy se o povolení musí žádat?

Podle nových předpisů platí, že majitel může kácet stromy bez povolení, jen pokud rostou u domu na oploceném pozemku, který není veřejně přístupný. Tam může odstranit jakékoli množství stromů i libovolně velké stromy, pokud nejsou památné.

Nově si však lidé musí vyřídit povolení, jestliže chtějí kácet ve stromořadích nad deset stromů, a to bez ohledu na jejich velikost. Také náletové dřeviny na loukách, v remízcích nebo třeba zanedbané zahradě s rozpadlým plotem potřebují razítko. Jde o případy, kdy by po vykácení vznikla plocha větší než 40 metrů čtverečných. Velikost dřevin nerozhoduje, povolení je třeba vyřídit i pro menší stromy a stromky, což dříve nebylo nutné. Povolení vydávají obecní úřady.

"Tento případ je teprve na počátku a podrobnosti nemůžeme zveřejnit. Víme, kdo kácel, ale je třeba posoudit míru zavinění vlastníka pozemku a najaté firmy. V jednání je i to, že věc převezme Česká inspekce životního prostředí," uvedl zástupce vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kuna.

Starý rybník se nachází v odlehlé původní osadě Jívka pod Odolovem v Jestřebích horách. Nepoužívá se už desítky let a zarostl vegetací.

"Koupal jsem se tam jako kluk možná před osmačtyřiceti lety. Později byl rybník vypuštěný," řekl jeden z obyvatel Jívky Karel Kobr. Majitel rybníka tvrdí, že mu jde o jeho obnovení. Chtěl by chovat ryby a zpřístupnil by ho i pro koupání v létě.

"Tento pozemek je stále zapsaný v katastru nemovitostí jako rybník. Dokonce podle vodohospodářů porušuju zákon tím, že tam chybí vodní plocha. Je to můj soukromý pozemek, náletové stromy tam nemají co dělat a starosta Jívky mi o týden dřív přislíbil, že mi povolení ke kácení dá," vysvětlil majitel rybníka Stanislav Šošovička z Trutnova, proč stromy nechal vykácet.

Starosta obce Jívky Jiří Gangur však tvrdí, že žádné povolení nesliboval: "Řekl jsem majiteli, že stromy budeme řešit v rámci jiných řízení kolem obnovy rybníku." Obec sama usilovala o koupi rybníka od pozemkového fondu asi před deseti lety, ale neuspěla. Obnova rybníka by podle starosty zřejmě vyžadovala dost velké náklady.

Majitel Šošovička se teď snaží vyřídit razítko pro kácení u starosty dodatečně. Zlobí se, že se ochranáři nestarají na místě radši o skládku starých pneumatik a černou navážku na hrázi.

"To je nesmysl, že by tam padlo sto stromů. Možná dvacet jich bylo, o průměru kmene do třiceti centimetrů. Jestli mi chtějí dát pokutu, budu se bránit," ohradil se majitel, který má zpracovaný projekt na rybník už deset let.

Lidé si zřejmě špatně vysvětlují novou vyhlášku

Nepovolené kácení v Jetřichově na Broumovsku.

Nepovolené kácení v Jetřichově na Broumovsku.

Druhý případ se stal začátkem února v Jetřichově na Broumovsku. U Vernéřovického potoka padlo patnáct olší. Kdo pravděpodobně kácel, se už rovněž ví.

Za nepovolené kácení nejspíš může mírná zima i změny ve vyhlášce, které si lidé vyložili po svém. U kácení mimo les se změnila pravidla a vlastníci se teď odvolávají na to, že jim nové předpisy zrušily povinnost mít povolení na kácení stromů na jejich pozemku.

"I odjinud se k nám dostávají informace, že lidé si takto vysvětlují loňskou vyhlášku," řekl Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko.

Ochranáři na Broumovsku dosud řešili ročně jen kolem pěti případů nedovoleného kácení mimo les. Nejhorší případ se stal v roce 2011 u Zdoňovského rybníka, kde však pachatel zůstal dosud neznámý. Několik desítek starých stromů padlo i mezi Libnou a Adršpachem, pachatel toho skončil u soudu kvůli poškození životního prostředí.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz