Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock

Vodárny varují před nepravdivými letáky, šmejdi nabízejí vodní filtry

  • 0
Ve schránkách domácností na Jičínsku se objevily letáky, v nichž soukromá firma domácnostem tvrdí, že zdejší voda je nekvalitní a nabízí za úplatu rozbory pitné vody z potrubí. Vodárny to označují za lež a před společností varují.

„Ubezpečujeme zákazníky, že námi dodávaná voda prochází pravidelnou a několikastupňovou kontrolou na všech zdrojích. Všechny výsledky splňují velmi přísná kritéria kvality. Naše voda tedy nemá nijak zhoršenou kvalitu, jak tvrdí prodejní leták, a zákazníkům nehrozí žádné nebezpečí. Naše zdroje vody nejsou v blízkosti žádného potenciálního zdroje znečištění, jakými jsou třeba skládky nebo průmyslové stavby,“ uvedl ředitel vodáre Richard Smutný.

Podle vodáren jsou v letáku zveřejněny zavádějící informace, které mají odběratele přesvědčit ke koupi filtru.

„Dealeři nabízející filtry na úpravu vody často argumentují tím, že speciální filtry udělají z vody z kohoutku pitnou vodu. Nově zdá se používají jakési rozbory vody v domácnosti, aby mohli pod záminkou jimi zvané závadné vody lidem nabídnout zmíněný filtr. Takto hloubkový rozbor, jaký je uváděn v letácích, není možné za nabízenou cenu a čas vůbec udělat. Dělají je pouze akreditované laboratoře, které provádějí rozbory i pro naši společnost. Jejich výsledky našim zákazníkům zaručují, že z vodovodu teče přímo ze zdroje pitná voda,“ vysvětlila Lucie Vašková, která má kvalitu vody ve VOS na starosti.

Na celém území Jičínska mají vodárny 49 zdrojů, odkud elektrická čerpadla dostávají vodu na povrch z poměrně velké hloubky. Jičín zásobuje pitnou vodou vodojem na Zebíně, který má objem pět tisíc metrů krychlových. Do něj proudí voda ze čtyř zdrojů: z Lázní Bělohradu, Lužan, Studeňan a Mlázovic.

Na Čeřovce je ještě umístěn menší vodojem o objemu 500 metrů krychlových, který slouží jako rezervoár pro jičínskou nemocnici.

Hořice zásobuje zdroj v Březovicích, kde je přímo nad ním úpravna vody. Odtud čerpadla pumpují vodu do vodojemu na vrchu Gothard, který pojme 800 metrů krychlových. Druhý zdroj pro Hořice je v Libonicích. Zásobníky pro část Hořic jsou dva vodojemy Villa Anna o celkovém objemu 1 930 metrů krychlových.

„V případě nějaké nečekané situace, jako jsou povodně nebo ekologické havárie, které mohou teoreticky ohrozit kvalitu podzemních vod, okamžitě reagujeme na situaci úpravou vody nebo jejím přepojováním, a to ve spolupráci s odborníky, krizovými štáby, případně s integrovaným záchranným systémem,“ ujistil Smutný.