Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec vyhlíží fotbalový postup, start sezony možná odehraje venku

  8:30aktualizováno  8:30
Případný postup hradeckých fotbalistů do 1. ligy může stát až 10 milionů korun. Zhruba tolik by město utratilo za provizorní vestavbu východní tribuny a další úpravy nevyhovujícího stadionu. Je však možné, že se změny před startem příští sezony nestihnou a Hradec bude muset hrát jinde.

Hradecký všesportovní stadion a lízátka, jak se říká osvětlovacím stožárům. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Přestože do konce národní ligy hradeckým fotbalistům chybí sehrát ještě více než deset zápasů, pohled na tabulku příznivce naplňuje optimismem. Dokonce až tak velkým, že nutí klub více než dva měsíce před koncem sezony přemýšlet o postupu zpět mezi elitu.

Kromě toho, že na postup si troufají i fotbalisté Znojma, Sokolova, Karviné a Ústí nad Labem, to má i druhý háček. Hradecký stadion stále nevyhovuje svazovým podmínkám. Podle města jsou nutné úpravy východní tribuny otázkou poměrně krátkého času, avšak je možné, že se stavbu nepodaří dokončit včas. I na tuto alternativu jsou však prý radnice i klub přichystaní.

Budoucí stadion

„Již se zpracovává dokumentace pro úpravu východní tribuny, která musí splňovat licenční podmínky fotbalové asociace. Mělo by se vše stihnout, ale nevíme, jak dlouho úpravy budou trvat. Proto je možné, že v případě postupu odehrajeme první dvě utkání na cizím hřišti,“ řekl na setkání s fanoušky náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

V takovém případě by Hradci s největší pravděpodobností domácí prostředí suplovala Mladá Boleslav.

„Byla by to alternace chvilkového rázu. Pokud bychom měli postoupit, musíme hrát jen na Malšáku,“ uklidňoval fanoušky na klubovém webu Richard Jukl, generální ředitel FC Hradec.

Úpravy by měly stát do deseti milionů

Stadion nesplňuje předpoklady oddělených prostor pro VIP, média a policii, musí rovněž vybudovat sektor pro domácí kotel. Stavební úpravy by neměly stát víc než 10 milionů korun.

„Jednou z podmínek, kterou Hradec splňuje, je 4 500 míst k sezení, naopak nemá oddělené a samostatné vstupy pro novináře a VIP. Jiné parametry stadion s přivřením oka splňuje, přestože moc nefunguje vytápění a také světla jsou vyžilá,“ popsal Radovan Novotný, člen komise pro hrací plochy a stadiony.

Vestavba ve východním zázemí bude jen provizorní, protože funkci hlavní tribuny převezme západ, respektive nikoli současný val, ale úplně nová stavba přisunutá blíž k hrací ploše (o přestavbě čtěte zde).

V současné době nelze odhadovat ani začátek demoličních prací, ti největší optimisté však věří, že je možné začít už v příštím roce, ačkoli projekt nové arény na místě Všesportovního stadionu nabral hned zkraje několikaměsíční zpoždění.

„Bohužel se do toho vložila jedna nejmenovaná projekční firma, která nám to bezdůvodně zdržela o čtyři měsíce,“ upozornil Jukl.

Projekt stadionu vypracuje jiná firma

Manažer naráží na prošetřovací návrh, který k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podala společnost Jika-cz, tedy firma vyloučená z výběrového řízení kvůli příliš nízké nabídkové ceně. Zpracovávat dokumentaci k aréně však nakonec nebude ani vítěz tendru - společnost Centralprojekt - která couvla po začátku šetření antimonopolního úřadu (podrobnosti najdete zde).

„Zakázku jsme vzdali, protože se dostala do příliš velkého časového skluzu. Máme naplněný plán práce skoro na celý rok a hradecký projekt bychom zkrátka nestihli,“ přiznal ředitel divize zlínské společnosti Josef Váverka.

Proces na ÚOHS stále ještě neskončil. „Vydali jsme prvostupňové rozhodnutí, jímž bylo řízení z procesních důvodů zastaveno. Proti tomuto rozhodnutí však podal navrhovatel rozklad,“ popsal mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Ani pokračování šetření antimonopolního úřadu však městu nebránilo, aby nepodepsalo smlouvu s projekční kanceláří VPÚ DECO.

„Už je odevzdaný koncept,“ potvrdil ředitel ateliéru pozemních staveb Karel Hes, podle kterého jsou ve smlouvě zakotvené i termíny pro odevzdání.

„Věřím, že teď už to poběží, jak má, protože lhůty jsou opravdu krátké,“ míní Jukl.

Otázka nového majitele zůstává otevřená

Stejně žhavým tématem jako rekonstrukce stadionu je podle ředitele klubu otázka nového majitele, kterou se město snaží marně vyřešit už deset let (více čtěte zde).

„Vedeme jednání s potenciálními uchazeči a víc bychom mohli vědět na jaře. Jednotlivé firmy si mapují náš klub, zjišťují ekonomiku, sportovní stránku i stav projektu rekonstrukce stadionu,“ uvedl pro klubový web Jukl.

Přestože banka ČSOB, která bude u kongresového centra Aldis stavět regionální sídlo, na dotaz MF DNES uvedla, že o sponzorském vstupu do hradeckého fotbalu neuvažuje a s městem nevyjednává, prý to není tak docela pravda.

„Zájem ze strany města je samozřejmě velký. Řekněme, že obě strany o jisté spolupráci mluvily,“ řekl zdroj redakce z radnice, který si nepřál být jmenován.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Vítězný střelec Vopelka: Naštěstí puk spadl do branky, srazili si ho sami

Hradecký Lukáš Vopelka cloní před brankou Romana Willa z Liberce.

Nahodil puk z rohu kluziště před branku a pak se začal radovat možná až jako poslední. Chvíli si totiž hradecký útočník...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Měl to být gól, řekl hradecký Martan. Vzal mu ho brankářův nos

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal zasahuje ve čtvrtfinále poháru proti hradeckému...

Správně odhadl, kam soupeřův hráč vhodí míč, a po pěkné kombinaci s Filipem Zorvanem se dostal až před soupeřova...

Najdete na iDNES.cz