Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec vyhlíží fotbalový postup, start sezony možná odehraje venku

  8:30aktualizováno  8:30
Případný postup hradeckých fotbalistů do 1. ligy může stát až 10 milionů korun. Zhruba tolik by město utratilo za provizorní vestavbu východní tribuny a další úpravy nevyhovujícího stadionu. Je však možné, že se změny před startem příští sezony nestihnou a Hradec bude muset hrát jinde.

Hradecký všesportovní stadion a lízátka, jak se říká osvětlovacím stožárům. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Přestože do konce národní ligy hradeckým fotbalistům chybí sehrát ještě více než deset zápasů, pohled na tabulku příznivce naplňuje optimismem. Dokonce až tak velkým, že nutí klub více než dva měsíce před koncem sezony přemýšlet o postupu zpět mezi elitu.

Kromě toho, že na postup si troufají i fotbalisté Znojma, Sokolova, Karviné a Ústí nad Labem, to má i druhý háček. Hradecký stadion stále nevyhovuje svazovým podmínkám. Podle města jsou nutné úpravy východní tribuny otázkou poměrně krátkého času, avšak je možné, že se stavbu nepodaří dokončit včas. I na tuto alternativu jsou však prý radnice i klub přichystaní.

Budoucí stadion

„Již se zpracovává dokumentace pro úpravu východní tribuny, která musí splňovat licenční podmínky fotbalové asociace. Mělo by se vše stihnout, ale nevíme, jak dlouho úpravy budou trvat. Proto je možné, že v případě postupu odehrajeme první dvě utkání na cizím hřišti,“ řekl na setkání s fanoušky náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

V takovém případě by Hradci s největší pravděpodobností domácí prostředí suplovala Mladá Boleslav.

„Byla by to alternace chvilkového rázu. Pokud bychom měli postoupit, musíme hrát jen na Malšáku,“ uklidňoval fanoušky na klubovém webu Richard Jukl, generální ředitel FC Hradec.

Úpravy by měly stát do deseti milionů

Stadion nesplňuje předpoklady oddělených prostor pro VIP, média a policii, musí rovněž vybudovat sektor pro domácí kotel. Stavební úpravy by neměly stát víc než 10 milionů korun.

„Jednou z podmínek, kterou Hradec splňuje, je 4 500 míst k sezení, naopak nemá oddělené a samostatné vstupy pro novináře a VIP. Jiné parametry stadion s přivřením oka splňuje, přestože moc nefunguje vytápění a také světla jsou vyžilá,“ popsal Radovan Novotný, člen komise pro hrací plochy a stadiony.

Vestavba ve východním zázemí bude jen provizorní, protože funkci hlavní tribuny převezme západ, respektive nikoli současný val, ale úplně nová stavba přisunutá blíž k hrací ploše (o přestavbě čtěte zde).

V současné době nelze odhadovat ani začátek demoličních prací, ti největší optimisté však věří, že je možné začít už v příštím roce, ačkoli projekt nové arény na místě Všesportovního stadionu nabral hned zkraje několikaměsíční zpoždění.

„Bohužel se do toho vložila jedna nejmenovaná projekční firma, která nám to bezdůvodně zdržela o čtyři měsíce,“ upozornil Jukl.

Projekt stadionu vypracuje jiná firma

Manažer naráží na prošetřovací návrh, který k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podala společnost Jika-cz, tedy firma vyloučená z výběrového řízení kvůli příliš nízké nabídkové ceně. Zpracovávat dokumentaci k aréně však nakonec nebude ani vítěz tendru - společnost Centralprojekt - která couvla po začátku šetření antimonopolního úřadu (podrobnosti najdete zde).

„Zakázku jsme vzdali, protože se dostala do příliš velkého časového skluzu. Máme naplněný plán práce skoro na celý rok a hradecký projekt bychom zkrátka nestihli,“ přiznal ředitel divize zlínské společnosti Josef Váverka.

Proces na ÚOHS stále ještě neskončil. „Vydali jsme prvostupňové rozhodnutí, jímž bylo řízení z procesních důvodů zastaveno. Proti tomuto rozhodnutí však podal navrhovatel rozklad,“ popsal mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Ani pokračování šetření antimonopolního úřadu však městu nebránilo, aby nepodepsalo smlouvu s projekční kanceláří VPÚ DECO.

„Už je odevzdaný koncept,“ potvrdil ředitel ateliéru pozemních staveb Karel Hes, podle kterého jsou ve smlouvě zakotvené i termíny pro odevzdání.

„Věřím, že teď už to poběží, jak má, protože lhůty jsou opravdu krátké,“ míní Jukl.

Otázka nového majitele zůstává otevřená

Stejně žhavým tématem jako rekonstrukce stadionu je podle ředitele klubu otázka nového majitele, kterou se město snaží marně vyřešit už deset let (více čtěte zde).

„Vedeme jednání s potenciálními uchazeči a víc bychom mohli vědět na jaře. Jednotlivé firmy si mapují náš klub, zjišťují ekonomiku, sportovní stránku i stav projektu rekonstrukce stadionu,“ uvedl pro klubový web Jukl.

Přestože banka ČSOB, která bude u kongresového centra Aldis stavět regionální sídlo, na dotaz MF DNES uvedla, že o sponzorském vstupu do hradeckého fotbalu neuvažuje a s městem nevyjednává, prý to není tak docela pravda.

„Zájem ze strany města je samozřejmě velký. Řekněme, že obě strany o jisté spolupráci mluvily,“ řekl zdroj redakce z radnice, který si nepřál být jmenován.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Řez v hradeckém kádru: čtyři hokejisté uspěli, sbalit se musí Réway

Slovenský útočník Martin Réway (vpravo) bojuje u mantinelu o puk, přijíždí...

Hokejoví obránci Richard Nedomlel a Sébastien Piché a útočníci Maris Bičevskis a Matěj Chalupa budou působit v...

Sparta přejela Davos a ovládla hokejový turnaj v Hradci Králové

Hráči Sparty oslavují gól v síti Zlína. Zleva: Miroslav Forman, Lukáš Klimek a...

Hokejisté pražské Sparty vyhráli Mountfield Cup v Hradci Králové. Ve svém závěrečném vystoupení rozdrtili svěřenci...

Cyklisté z Elkov Author pojedou na silničářském MS časovku družstev

Josef Černý ze stáje Elkov Author slaví prvenství na republikovém šampionátu v...

Cyklistický tým Elkov Author se jako první ryze česká stáj v historii zúčastní časovky družstev na silničářském...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz