Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevyřešená MHD brzdí přípravu záchytného parkoviště v Hradci

  15:55aktualizováno  15:55
Záchytné parkoviště pro 300 aut se mělo začít stavět v Jungmannově ulici na příjezdu od Pardubic už loni na podzim. Práce však nezačaly kvůli nevyřešené ochraně životního prostředí a situaci kolem navazujících spojů a jízdném v MHD. Kdy budou moci lidé zaparkovat na okraji Hradce stále není jasné.
Ve druhé polovině roku by se jednání o novém parkovišti mohla znovu rozběhnout. Ilustrační foto

Ve druhé polovině roku by se jednání o novém parkovišti mohla znovu rozběhnout. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Firma ISP, která v krajském městě provozuje placené parkování, původně plánovala, že záchytné parkoviště v Jungmannově ulici začne stavět vloni na podzim a že za šest měsíců bude hotové.

Předpokládala, že ke stavbě, která by měla vzniknout na pozemcích charakterizovaných jako ostatní plocha mezi ulicemi Na Rybárně a Medkovou poblíž areálu Opel, nebude nutno zpracovat podrobnou dokumentaci vlivu na životní prostředí.

Krajský úřad však vloni v září oznámil, že parkoviště má významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví a bude posuzováno podle zákona. Znamená to, že projektanti se musí vypořádat s řadou připomínek od různých institucí.

To potvrdil i předseda představenstva ISP Dušan Čížek: "Stále probíhá řízení o vlivu stavby na životní prostředí. Do jeho dokončení a podpisu smlouvy s městem o spolupráci na výstavbě není možno pokračovat."

Firma plánuje výstavbu na ploše 0,8 hektaru. Parkoviště by mělo místa pro 300 vozů, z toho 15 by bylo pro tělesně postižené. Přes den by sloužilo hlavně pro návštěvníky města a v noci by na něm zřejmě parkovali místní.

Plocha by byla oplocená, výjezdy i vjezdy by byly opatřeny závorou. Charakter parkoviště by odpovídal záchytným parkovištím, která znají řidiči z okraje Prahy, například na Černém Mostě. Aby parkoviště sloužilo tak, jak má, řidiči by měli do centra využívat veřejné dopravy. ISP navrhovala, aby tarif byl nižší, než jaký nyní platí běžní cestující.

Řidiči ze záchytného parkoviště by měli nižší jízdné v MHD

"Takové jednání mezi firmou ISP a námi už proběhlo, ale mluvili jsme o možnostech a hlavních zásadách. Je jasné, že městská doprava musí na parkoviště navazovat, ale pokud jde o jízdné, ISP by nám rozdíl mezi běžným a zlevněným jízdným musel nějak kompenzovat. Předpokládám, že do dalších jednání vstoupí město, a pak se uvidí. Když se uvažovalo o záchytném parkovišti u koupaliště Flošna, přemýšleli jsme o tom, že by řidiče po nějakém okruhu vozil malý autobus. Těch možností je víc," řekl ředitel Dopravního podniku Hradec Králové Miloslav Kulich.

O dalším záchytném parkovišti však ISP zatím neuvažuje. "Záleží na dostupnosti vhodné plochy s napojením na městskou hromadnou dopravu. Je také nutné, aby bylo při hlavním silničním tahu. Další takové místo dnes v Hradci k dispozici nemáme," řekl Čížek.

Podle Kulicha zatím čas pro další záchytná parkoviště nedozrál: "Vývoj bude stejný jako v Praze. Zpočátku tam byla záchytná parkoviště poloprázdná, protože řidiči pořád měli šanci někde v centru zaparkovat. Dnes už je to jiné. Také v Hradci lidé ještě dojedou blíž k centru a někde zaparkují."

Parkovací systém, který lidé v Hradci kritizují, by se ve druhé polovině roku měl trochu změnit. Nové vedení radnice nyní pracuje na návrzích změn a pak je předloží ISP.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz