Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy v hradeckém kraji nemají zakázky, propouštějí desítky lidí

  12:34aktualizováno  12:34
Firmy v Královéhradeckém kraji se potýkají s nedostatkem zakázek a musejí propouštět. Například z náchodské Sněžky odejde 150 lidí, špatný stav ekonomiky se dotkne i zaměstnanců na Trutnovsku, kde je nezaměstnanost nejvyšší.
Na úřady práce v hradeckém kraji se musí nahlásit čím dál více lidí (ilustrační foto).

Na úřady práce v hradeckém kraji se musí nahlásit čím dál více lidí (ilustrační foto). | foto: Libor TeichmannMF DNES

Jen v listopadu nahlásilo devět podniků úřadům práce propuštění 267 lidí. Největší část připadá na elektrotechnickou firmu OCZ Vrchlabí, která musí dát výpověď 109 zaměstnancům.

Nezaměstnanost v hradeckém kraji

* Devět firem v kraji ohlásilo, že propustí celkem 267 lidí. Například elektrotechnická firma OCZ Vrchlabí 109, Treves 53, KSK Bono z Náchodska 33, Wotan Forest podnikatele Andreje Babiše 20 lidí.

* Míra nezaměstnanosti v kraji z říjnových 7,5 procenta v listopadu stoupla na 7,8 procenta.

* Úřady práce v kraji evidovaly v listopadu 22 166 lidí schopných nastoupit do zaměstnání, v říjnu jich bylo o 847 méně.

"Ekonomika není v dobré kondici, zaměstnavatelé mají problémy. Je pro ně drahé si lidi udržovat, pokud nemají dost zakázek. Průmysl u nás drží v poslední době hlavně vývoz, domácí ekonomika je slabá," vysvětluje ředitel Krajského úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

"Firmy orientované na export jsou na zahraniční poptávce závislé a pokud klesá, mají problémy. Tady v regionu se to týká hlavně automobilky Škoda, bude proto hodně záležet hlavně na na tom, jak se daří jí," dodává Horák.

Také firma Treves podle něj propustí 53 lidí, která ve Dvoře Králové nad Labem vyrábí sedadla pro automobily. Ze společnosti KSK Bono z Náchodska odejde 33 pracovníků.

A propouštějí i firmy, které v kraji sice nesídlí, ale mají zde svá pracoviště. Například jihočeská lesnická firma Wotan Forest podnikatele Andreje Babiše hodlá v Královéhradeckém kraji propustit 20 lidí.

Jelikož šance najít si rychle novou práci není příliš velká, v kraji teď hrozí nárůst počtu dlouhodobě nezaměstnaných. Vždyť lidí, kteří se o práci ucházejí, je obecně asi desetkrát víc, než kolik je pracovních míst.

"Větší šanci se uplatnit mají technické profese, naopak hůře na tom budou třeba pomocní dělníci a administrativní síly, kterých je hodně. Těm hrozí, že nějaký čas na úřadu práce zůstanou," míní Horák.

Značný pokles výroby nepříjemně pociťuje i dodavatel šitých dílů pro automobilový průmysl a koženou galanterii družstvo Sněžka Náchod.

"Celá jižní Evropa je předlužená, auta se tam neprodávají ani nevyrábějí, což výrazně pociťujeme i my. Dokonce se začíná mluvit i o poklesu prodeje aut v Německu, navíc se výroba přesouvá na východ do Rumunska, Bulharska, Makedonie i Srbska. Staví se tam nové fabriky a práce se z Česka přesouvá právě tam. To se čekalo, ne však tak brzo," konstatuje předseda družstva Sněžka Miloslav Čermák.

"My jsme už jednu provozovnu, odkud odešlo čtyřicet lidí, zrušili a nyní budeme propouštět zhruba dalších 150 lidí. Dotkne se to hlavně šiček a obslužného personálu, jako jsou kvalitáři, auditoři a úředníci," pokračuje.

Podle ředitele Horáka hrozí propouštění hlavně v dělnických a výrobních profesích. "Nabídka míst je teď tak špatná, že může být problém, aby lidé vůbec sehnali práci. Navíc velká část právě propuštěných je z Trutnovska, kde už je i největší nezaměstnanost a nejhorší možnost uplatnění v kraji," dodává.

Autoři: ,Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Konkurzy na ředitele jsou zmanipulované, tvrdí šéfové škol i člen komise

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

V průměru až osm z deseti aktuálních konkurzů na místa ředitelů škol v Královéhradeckém kraji je údajně zmanipulováno....

Další z rubriky

Firmy chtějí v Trutnově otevřít stovky míst, nemají však kde brát lidi

Nová továrna společnosti Pepperl+Fuchs vyroste během příštího roku v průmyslové...

Zlaté časy zažívá elektrotechnický průmysl v Trutnově. Novou výrobní halu otevře společnost Continental a továrnu na...

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz