Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy v hradeckém kraji nemají zakázky, propouštějí desítky lidí

  12:34aktualizováno  12:34
Firmy v Královéhradeckém kraji se potýkají s nedostatkem zakázek a musejí propouštět. Například z náchodské Sněžky odejde 150 lidí, špatný stav ekonomiky se dotkne i zaměstnanců na Trutnovsku, kde je nezaměstnanost nejvyšší.
Na úřady práce v hradeckém kraji se musí nahlásit čím dál více lidí (ilustrační foto).

Na úřady práce v hradeckém kraji se musí nahlásit čím dál více lidí (ilustrační foto). | foto: Libor TeichmannMF DNES

Jen v listopadu nahlásilo devět podniků úřadům práce propuštění 267 lidí. Největší část připadá na elektrotechnickou firmu OCZ Vrchlabí, která musí dát výpověď 109 zaměstnancům.

Nezaměstnanost v hradeckém kraji

* Devět firem v kraji ohlásilo, že propustí celkem 267 lidí. Například elektrotechnická firma OCZ Vrchlabí 109, Treves 53, KSK Bono z Náchodska 33, Wotan Forest podnikatele Andreje Babiše 20 lidí.

* Míra nezaměstnanosti v kraji z říjnových 7,5 procenta v listopadu stoupla na 7,8 procenta.

* Úřady práce v kraji evidovaly v listopadu 22 166 lidí schopných nastoupit do zaměstnání, v říjnu jich bylo o 847 méně.

"Ekonomika není v dobré kondici, zaměstnavatelé mají problémy. Je pro ně drahé si lidi udržovat, pokud nemají dost zakázek. Průmysl u nás drží v poslední době hlavně vývoz, domácí ekonomika je slabá," vysvětluje ředitel Krajského úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

"Firmy orientované na export jsou na zahraniční poptávce závislé a pokud klesá, mají problémy. Tady v regionu se to týká hlavně automobilky Škoda, bude proto hodně záležet hlavně na na tom, jak se daří jí," dodává Horák.

Také firma Treves podle něj propustí 53 lidí, která ve Dvoře Králové nad Labem vyrábí sedadla pro automobily. Ze společnosti KSK Bono z Náchodska odejde 33 pracovníků.

A propouštějí i firmy, které v kraji sice nesídlí, ale mají zde svá pracoviště. Například jihočeská lesnická firma Wotan Forest podnikatele Andreje Babiše hodlá v Královéhradeckém kraji propustit 20 lidí.

Jelikož šance najít si rychle novou práci není příliš velká, v kraji teď hrozí nárůst počtu dlouhodobě nezaměstnaných. Vždyť lidí, kteří se o práci ucházejí, je obecně asi desetkrát víc, než kolik je pracovních míst.

"Větší šanci se uplatnit mají technické profese, naopak hůře na tom budou třeba pomocní dělníci a administrativní síly, kterých je hodně. Těm hrozí, že nějaký čas na úřadu práce zůstanou," míní Horák.

Značný pokles výroby nepříjemně pociťuje i dodavatel šitých dílů pro automobilový průmysl a koženou galanterii družstvo Sněžka Náchod.

"Celá jižní Evropa je předlužená, auta se tam neprodávají ani nevyrábějí, což výrazně pociťujeme i my. Dokonce se začíná mluvit i o poklesu prodeje aut v Německu, navíc se výroba přesouvá na východ do Rumunska, Bulharska, Makedonie i Srbska. Staví se tam nové fabriky a práce se z Česka přesouvá právě tam. To se čekalo, ne však tak brzo," konstatuje předseda družstva Sněžka Miloslav Čermák.

"My jsme už jednu provozovnu, odkud odešlo čtyřicet lidí, zrušili a nyní budeme propouštět zhruba dalších 150 lidí. Dotkne se to hlavně šiček a obslužného personálu, jako jsou kvalitáři, auditoři a úředníci," pokračuje.

Podle ředitele Horáka hrozí propouštění hlavně v dělnických a výrobních profesích. "Nabídka míst je teď tak špatná, že může být problém, aby lidé vůbec sehnali práci. Navíc velká část právě propuštěných je z Trutnovska, kde už je i největší nezaměstnanost a nejhorší možnost uplatnění v kraji," dodává.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz