Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do vozu lákali ženu i malé děti. Policie hledá řidiče v tmavém autě

  14:40aktualizováno  14:40
V obci Rychnovek na Náchodsku oslovil během dvou dnů hned tři děti cizí muž v tmavém autě a nabízel jim svezení. Policie prověřuje, zda případy nesouvisí s útokem na ženu v Novém Městě nad Metují, kterého se podle popisu také dopustil neznámý řidič v tmavém autě. Hledá proto svědka.
Policie v obci posílila hlídky a spolupracuje s pedagogy i starosty okolních obcí (ilustrační snímek).

Policie v obci posílila hlídky a spolupracuje s pedagogy i starosty okolních obcí (ilustrační snímek). | foto: Leo Nikolaev pro iDNES.cz

„Pán v dlouhém černém autě stáhl tmavé okénko a zeptal se mě hlubokým hlasem, jestli nechci odvézt domů, aby mě nebolely nohy,“ vzpomínají na nepříjemný zážitek hned tři děti z Rychnovku na Náchodsku. Všechny se rozhodly cizího muže neposlouchat a utekly domů.

Pravidla bezpečného chování

Když se drobná třináctiletá dívka, která autobusem dojíždí na základní školu do nedaleké Jaroměře, svěřila minulou středu svým rodičům, ti incident okamžitě oznámili policii.

„Stalo se to v Rychnovku třicet metrů od baráku. Pokud vím, je to druhý případ za dva dny v naší obci. Dcera na nic nečekala a běžela domů. Prosím o sdílení,“ varovala ostatní rodiče prostřednictvím Facebooku Hana Vlášková.

Zvláštní ovšem je, že byla jediná, kdo zavolal policii. Přitom podobnou zkušenost mají i další rodiny v obci. Chlapce z prvního stupně zdejší základní školy údajně oslovil cizí pán v tmavém autě cestou ze školy už den předtím, dalšího školáka zastavil neznámý řidič stejně jako dívku minulou středu po poledni.

V Novém Městě chtěl řidič v tmavém autě unést ženu

Kriminalisté intenzivně zjišťují, zda události z minulého úterý a středy v obci Rychnovek nesouvisejí s případem v Novém Městě nad Metují:

V sobotu před pátou hodinou ranní tam neznámý řidič tmavého vozidla oslovil pětačtyřicetiletou ženu, která se vracela z oslavy v baru Malecí neboli Zebra. V blízkosti železničního viaduktu v ulici Havlíčkova jí nabídl, že ji sveze. Žena odmítla, muž ale vystoupil z vozidla a násilím se ji snažil vtlačit na zadní sedadlo. Žena se intenzivně bránila. Pachatel zanechal jednání až v okamžiku, kdy z dolní křižovatky přijíždělo jiné vozidlo. Ženě se podařilo muži vysmeknout a z místa utéct. Útočník z místa odjel.

Projíždějící stříbrné auto typu kombi, které s největší pravděpodobností pachateli zabránilo v dalším jednání, měl řídit 25 až 35letý muž, jehož svědectví je pro nás velmi důležité,“ uvedla krajská policejní mluvčí.

„Prosíme ho tedy, aby se přihlásil buď na linku 158, případně přímo kriminalistům v Náchodě,“ vyzvala mluvčí mladého muže, který na místě zastavil a se ženou krátce komunikoval.

Kriminalisté zahájili úkony v trestním řízení pro podezření ze spáchání trestného činu omezování osobní svobody, za který pachateli hrozí až dvouleté vězení.

„Policisté zpočátku pracovali pouze s informacemi o jednom případu, o dalších dvou se dozvěděli až po týdnu prostřednictvím médií. Rodiče dětí sdílejí mezi sebou informace přes sociální sítě a o událostech komunikují s paní starostkou, policii ovšem nekontaktovali,“ podotkla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

„Proto tedy prosíme rodiče, případně zastupitele obcí, aby nás o takovýchto událostech neprodleně informovali. Opakovaně apelujeme na rodiče dětí, aby je poučili o bezpečném chování, zejména, aby děti nenastupovaly do auta k neznámým osobám,“ dodala mluvčí.

Policie posílila hlídky

V Rychnovku a okolních obcích policie posílila hlídky, kriminalisté a preventisté spolupracují s učiteli a starosty a snaží se získat co nejvíce informací i od občanů. Všechny děti totiž ihned utekly a žádné z nich není schopné řidiče nijak blíže popsat. Shodují se jen na tom, že řídil tmavé auto, nejspíše typu kombi.

Starostka obce s necelými šesti stovkami obyvatel Veronika Velacková říká, že situace v Rychnovku se po týdnu pomalu uklidňuje.

„Rodiče to nahlásili policii a informovali základní školu u nás i v Jaroměři. Část z nich hlavně v prvních dnech nepouštěla děti samotné a doprovázela je raději do školy. Samozřejmě musíme být ostražití a dětí musíme poučovat, ale nechceme vyvolávat mezi lidmi paniku,“ říká starostka. 

V pravidelném hlášení obecního rozhlasu informovala i ostatní občany, aby byli všímaví a poprosila je o spolupráci. Zvýšená bezpečnostní opatření stále panují také v Klášterci nad Ohří, kde se obyvatelé tento týden rozloučili s devítiletou dívkou, kterou od školy odlákal, poté znásilnil a zavraždil její příbuzný (více najdete zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz