Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noc kostelů v hradeckém kraji otevře i věž, kde se nalévá kozí mléko

  9:46aktualizováno  9:46
Zatímco minulý pátek mohli lidé v Královéhradeckém kraji navštěvovat až do pozdních večerních hodin muzea a galerie, tento pátek chystají otevřít své brány kostely. Bude hrát hudba, zazní fanfáry, lidé vstoupí do věží a krypt.

Zleva dvě věže kostela sv. Ducha a Bílá věž v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Fanfáry, přednášky, hudební vystoupení, varhanní koncerty, meditační chvíle při svíčkách i přehlídka církevní módy a komentované prohlídky. Někde bohatý program, jinde zpřístupněné prostory, které jsou očím veřejnosti běžně zapovězené.

K Noci kostelů, do níž se jich v loňském roce zapojilo 939 z celé republiky, se poprvé připojí i hospitální kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu.

Noc kostelů v hradeckém kraji

Hradec Králové

Katedrála Svatého Ducha
19:30 Ukázka a vyzvánění zvonů
20:00 V kapli sv. Klimenta přednáška architekta Jana Falty
20:45 Varhanní koncert studentů Biskupského gymnázia
Kostel Božského srdce Páně
19:00 Výhled z kostelní věže
20:00 Skryté poklady sakristie

Kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
16:00, 18:30 Komentovaná prohlídka o historii hřbitova
16:30, 19:00 Přednáška o zvonech v historické zvonici a ukázky zvonění

Kuks

Kostel Nejsvětější Trojice
19:00 Komentovaná prohlídka zázemí hospitalu, přístup do krypty a hrobky kostela

Žireč

Kostel sv. Anny
19:00 Přednáška řezbáře a sochaře o sochách z Betléma a z Kuksu
20:00 Od sutany k obleku -přehlídka cirkevní módy

Dvůr Králové nad Labem

Kostel sv. Jana Křtitele
16:00 - 18:00 Program pro děti
17:00 - 23:30 Prohlídka věže
19:50 Vystoupení kapely Mozaika
21:30 Ženský flétnový sbor Pifferaios
24:00 Půlnoční fanfáry na lesní roh z věže kostela

 Teplice nad Metují

Kostel Panny Marie Pomocné
20:00 Přednáška s promítáním o řádu poustevníků a místní chátrající poustevně z 18. století
22:00 Varhanní koncert Ladislava Šikuta

Nový Bydžov

Kostel sv. Vavřince
20:00 Dětský pěvecký sbor Radostný Plecháček

"Pro návštěvníky jsme připravili komentovanou prohlídku zázemí kostela, kaple sv. Kříže a sakristie. Zájemcům ukážeme i některé liturgické předměty z kukského depozitáře a rovněž kryptu kostela, která slouží jako hrobka rodiny zakladatele Kuksu F. A. Šporka," uvedl správce depozitáře Jindřich Kolda.

Na odpolední program pro děti, půlnoční fanfáry na lesní roh z věže kostela, vystoupení kapely Mozaika nebo flétnový sbor zvou do kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem.

"Kdo bude mít zájem, může vyšplhat na věž, kde dostane napít kozího mléka od místní kozy, jiní snad ocení přednášku o kostelích na Královédvorsku," láká na Noc kostelů děkan farnosti Jan Czekala.

Meditace při svíčkách v Žirči

Domov sv. Josefa, kde se léčí lidé s roztroušenou sklerózou, zve návštěvníky do kostela sv. Anny v Žirči u Dvora Králové nad Labem. "Historickou ojedinělost prostředí umocní nejen opravený interiér i exteriér, ale i některá čísla večerního programu při svíčkách," sdělila mluvčí Jitka Holcová.

V 19 hodin zde o sochách z Betlému a Kuksu pohovoří řezbář a sochař Leoš Pryšinger, poté začne módní přehlídka církevní módy. Po 22. hodině kostel pohasne, aby diváci meditovali pouze při svíčkách.

Zapojí se deset hradeckých kostelů

V Hradci Králové otevře dveře deset kostelů i katedrála svatého Ducha. Tam v 19.30 hodin představí zvony a poté v kapli sv. Klimenta zazní přednáška architekta Jana Falty na téma Gotická kaple sv. Klimenta a její barokní přestavba do dnešní podoby.

Lidé se budou moci zúčastnit prohlídky s výkladem nebo si poslechnout varhanní koncert studentů Biskupského gymnázia v Hradci Králové.

V kostele Božského srdce Páně pustí veřejnost do běžně nepřístupných prostor jako je sakristie, věž a kůr, v kostele sv. Jana Křtitele na Zámečku zvou zase na přednášky o zvonech a nebo procházku, kde se lidé seznámí s historií hřbitova.

Dětský pěvecký sbor Radostný Plecháček zazpívá v kostele sv. Vavřince v Novém Bydžově a jindy nepřístupná zvonice bude otevřena v kostele sv. Halla v Rychnově nad Kněžnou. Jen pro dnešní den pustí zájemce do kostela sv. Jakuba v Kratonohách u Chlumce nad Cidlinou.

Putování s Madonou v Broumově

V Broumově chystají místní benediktini putování s broumovskou Madonou, dveře otevřou i další čtyři kostely ve městě, které budou moci lidé obejít. Do poutního kostela Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují se dnes vydá zase ten, koho zajímá život dávných poustevníků.

Právě ti u zdejšího kostela měli svou Ivanitskou poustevnu od 18. století, ale císař Josef II. tento řád zrušil. Nyní se ji snaží zachránit občanské sdružení a pořádá tam prohlídky. Přednáška s promítáním o řádu i místní chátrající poustevně bude ve 20 hodin, pak následuje varhanní koncert Ladislava Šikuta, který zahraje české skladby z 19. století.

Na noc se připravil i Jičín, v kostele svatého Ignáce zahrají hudebníci z farnosti, program pro malé i velké a komentovanou prohlídku chystají v kostele svatého Jakuba.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Najdete na iDNES.cz