Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čas venku utíká pomalu, pochvalují si bezdomovci noclehárnu

  14:05aktualizováno  14:05
Noclehárna ve Dvoře Králové nad Labem bude otevřena i na Štědrý den. Lidé bez přístřeší dostanou kromě teplé postele také klobásy s chlebem a cukroví.

Noclehárna ve Dvoře Králové zahájila provoz v listopadu 2013, otevřena je vždy až do května. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Adventní věnec, dekorace, vánoční stromek. Už při vstupu do královédvorské noclehárny pro lidi bez přístřeší je patrné, že se blíží Vánoce. Obyvatelé zařízení, které pečovatelská služba otevřela loni v listopadu, jsou ale myšlenkami jinde, někteří by svátky nejraději úplně zrušili.

Jejich Vánoce se téměř nebudou lišit od ostatních dnů. Jedinými dárky, které dostanou, bude teplá postel, možnost dát si sprchu a vánoční občerstvení. V jejich situaci to není zrovna málo.

Vánoce a Silvestr v noclehárně

Na Štědrý den a na Silvestra bude noclehárna otevřena o hodinu dříve. V pondělí 22. prosince dokonce celé odpoledne. Ve 13 hodin je totiž na programu předvánoční posezení v sousedním azylovém domě Žofie. Lidé bez přístřeší poté budou moci v noclehárně zůstat až do dalšího rána.

„Já to tak neprožívám, Vánoce stojí peníze. Mně stačí, když se mám kde najíst a že můžu být v teple,“ říká Václav, který v minulosti trávil svátky v ubytovnách nebo u známých. Letos nejspíš zůstane v Bezručově ulici.

Ani čtyřiapadesátiletému Jaroslavu Charousovi by nevadilo, kdyby se Vánoce vůbec nekonaly.

„Mě už to nebaví, je to jenom pro děti. Já si v osm zalezu do postele a je mi dobře,“ přiznává. S výjimkou letních měsíců, kdy je noclehárna zavřena, zde přebývá celý rok. Lépe řečeno každou noc. Loni strávil Vánoce u rodičů, Silvestra prožil v noclehárně.

Zatímco většina obyvatel bouřlivě vítala nový rok, „oslavy“ u bezdomovců se příliš nelišily od běžného dne. Samozřejmě bez alkoholu, ten je zde striktně zakázaný.

„Kecali jsme s klukama, koukali na televizi, já šel brzo spát. O půlnoci mě budili,“ popisuje Jaroslav Charous.

Na svátky v provizorním domově se chystá také dvaačtyřicetiletý Radek. Poprvé do noclehárny přišel loni na podzim. „Bylo to pro mě vysvobození, člověk tu má alespoň nějaké zázemí. Když nemáte ani to, je to hrozné,“ tvrdí.

V noclehárně mohou trávit pouze noc

Jak dlouho tu zůstane, zatím neví. „Už dávno jsem plánoval, že tady nebudu. Sháním práci na horách, ale zatím to není žádná sláva,“ upozorňuje Radek, profesí kuchař, na slabou zimní sezonu.

Stejně jako jeho kamarádi může v noclehárně přebývat jen 14 hodin denně, od šesté večerní do osmé ráno. Zbytek dne tráví venku, i kdyby bylo třeba 20 stupňů pod nulou. Čas venku utíká pomalu, hlavně v zimě.

„Je to drsné. Pokud člověk nechce někde posedávat a popíjet, tak vám nezbývá nic jiného než chodit. Teď máme kliku na počasí. I navečer bývá okolo šesti stupňů nad nulou a to je velký luxus,“ dodává.

Noclehárna zahájila provoz loni v listopadu, otevřena je až do května. O její služby je od začátku velký zájem. Pečovatelská služba musela už v prosinci původní kapacitu pět lůžek zvětšit o dvě místa. Na Štědrý den zde bylo plno. Také letos se postele pravděpodobně zaplní.

„Dva stálí klienti sice zemřeli, ale stále se nám hlásí noví zájemci. Hlavně teď před svátky,“ říká vedoucí noclehárny Lucie Chaloupková.

Stejně jako před rokem zaměstnanci pečovatelské služby připraví pro obyvatele noclehárny pohoštění. Na Štědrý den se budou podávat klobásy s chlebem, na stole nebude chybět cukroví.

„Loni jsme uspořádali sbírku surovin, ze kterých klienti azylového domu upekli 11 kilogramů cukroví. Bylo toho až zbytečně moc. Letos proto každý zaměstnanec přinese cukroví z domova,“ doplňuje Lucie Chaloupková.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

SUPER SPORT spol. s r.o.
Recepční v zavedeném wellness hotelu

SUPER SPORT spol. s r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz