Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čas venku utíká pomalu, pochvalují si bezdomovci noclehárnu

  14:05aktualizováno  14:05
Noclehárna ve Dvoře Králové nad Labem bude otevřena i na Štědrý den. Lidé bez přístřeší dostanou kromě teplé postele také klobásy s chlebem a cukroví.

Noclehárna ve Dvoře Králové zahájila provoz v listopadu 2013, otevřena je vždy až do května. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Adventní věnec, dekorace, vánoční stromek. Už při vstupu do královédvorské noclehárny pro lidi bez přístřeší je patrné, že se blíží Vánoce. Obyvatelé zařízení, které pečovatelská služba otevřela loni v listopadu, jsou ale myšlenkami jinde, někteří by svátky nejraději úplně zrušili.

Jejich Vánoce se téměř nebudou lišit od ostatních dnů. Jedinými dárky, které dostanou, bude teplá postel, možnost dát si sprchu a vánoční občerstvení. V jejich situaci to není zrovna málo.

Vánoce a Silvestr v noclehárně

Na Štědrý den a na Silvestra bude noclehárna otevřena o hodinu dříve. V pondělí 22. prosince dokonce celé odpoledne. Ve 13 hodin je totiž na programu předvánoční posezení v sousedním azylovém domě Žofie. Lidé bez přístřeší poté budou moci v noclehárně zůstat až do dalšího rána.

„Já to tak neprožívám, Vánoce stojí peníze. Mně stačí, když se mám kde najíst a že můžu být v teple,“ říká Václav, který v minulosti trávil svátky v ubytovnách nebo u známých. Letos nejspíš zůstane v Bezručově ulici.

Ani čtyřiapadesátiletému Jaroslavu Charousovi by nevadilo, kdyby se Vánoce vůbec nekonaly.

„Mě už to nebaví, je to jenom pro děti. Já si v osm zalezu do postele a je mi dobře,“ přiznává. S výjimkou letních měsíců, kdy je noclehárna zavřena, zde přebývá celý rok. Lépe řečeno každou noc. Loni strávil Vánoce u rodičů, Silvestra prožil v noclehárně.

Zatímco většina obyvatel bouřlivě vítala nový rok, „oslavy“ u bezdomovců se příliš nelišily od běžného dne. Samozřejmě bez alkoholu, ten je zde striktně zakázaný.

„Kecali jsme s klukama, koukali na televizi, já šel brzo spát. O půlnoci mě budili,“ popisuje Jaroslav Charous.

Na svátky v provizorním domově se chystá také dvaačtyřicetiletý Radek. Poprvé do noclehárny přišel loni na podzim. „Bylo to pro mě vysvobození, člověk tu má alespoň nějaké zázemí. Když nemáte ani to, je to hrozné,“ tvrdí.

V noclehárně mohou trávit pouze noc

Jak dlouho tu zůstane, zatím neví. „Už dávno jsem plánoval, že tady nebudu. Sháním práci na horách, ale zatím to není žádná sláva,“ upozorňuje Radek, profesí kuchař, na slabou zimní sezonu.

Stejně jako jeho kamarádi může v noclehárně přebývat jen 14 hodin denně, od šesté večerní do osmé ráno. Zbytek dne tráví venku, i kdyby bylo třeba 20 stupňů pod nulou. Čas venku utíká pomalu, hlavně v zimě.

„Je to drsné. Pokud člověk nechce někde posedávat a popíjet, tak vám nezbývá nic jiného než chodit. Teď máme kliku na počasí. I navečer bývá okolo šesti stupňů nad nulou a to je velký luxus,“ dodává.

Noclehárna zahájila provoz loni v listopadu, otevřena je až do května. O její služby je od začátku velký zájem. Pečovatelská služba musela už v prosinci původní kapacitu pět lůžek zvětšit o dvě místa. Na Štědrý den zde bylo plno. Také letos se postele pravděpodobně zaplní.

„Dva stálí klienti sice zemřeli, ale stále se nám hlásí noví zájemci. Hlavně teď před svátky,“ říká vedoucí noclehárny Lucie Chaloupková.

Stejně jako před rokem zaměstnanci pečovatelské služby připraví pro obyvatele noclehárny pohoštění. Na Štědrý den se budou podávat klobásy s chlebem, na stole nebude chybět cukroví.

„Loni jsme uspořádali sbírku surovin, ze kterých klienti azylového domu upekli 11 kilogramů cukroví. Bylo toho až zbytečně moc. Letos proto každý zaměstnanec přinese cukroví z domova,“ doplňuje Lucie Chaloupková.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz