Kozy v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové

Kozy v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Norové ocenili hradeckou Plachtu, přispějí i na tábor pro ovce a kozy

  • 6
Ohroženým živočichům i rostlinám na šesti územích v Královéhradeckém kraji přilepší dotace z norských grantů. Ochranářům zaplatí Norové také letní tábor pro ovce a kozy.

Nejen žáby, motýli, ještěrky, vážky či vzácné violky patří mezi ohroženou faunu a flóru střední Evropy, které žijí na území Královéhradeckého kraje. Českému svazu ochránců přírody (ČSOP) se pro ně nyní podařilo vybojovat dotaci z islandských, lichtenštejnských a norských grantů. Díky těmto penězům budou moci regionální ochránci lépe pečovat o lokality, kde se ohrožené a vzácné druhy nachází.

Granty se jim podařilo získat pro šest území v Královéhradeckém kraji a pro jedno v sousedním Pardubickém.

„Koncem května jsem měl možnost provést ochránce přírody z norského svazu ochránců přírody Naturvernforbundet po přírodní památce Na Plachtě. Potěšilo nás zejména jejich ocenění naší „tankové“ práce a kácecích opatření,“ popisuje Martin Hanousek z východočeské organizace Svazu Jaro Jaroměř.

Norové kromě Plachty, která je přírodní památkou a tedy domovem řady zajímavých vzácných rostlin a živočichů, podpoří i bývalé vojenské cvičiště v Josefově, zatopený písník v Jaroměři, ještěrčí ráj v Brodě nad Labem, violkovou louku u Smiřic, soví doly na Hořicku a také východočeskou Saharu na Pardubicku.

Celkem v České republice dají peníze na padesát podobných lokalit. Celkem to bude přes devět milionů korun.

„Projekt bude fungovat až do dubna roku 2016 společně s pozemkovými spolky, Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka a norskými kolegy,“ popisují zástupci ČSOP. Kromě péče o lokality granty zaplatí i výzkum a závěrečnou konferenci.

Nejen Plachta se dočká kácení náletových dřevin či oprav tůní, ale jedním z opatření za norské peníze bude i extenzivní pastva, která je alternativou běžného kosení luk. 

Organizace Jaro Jaroměř totiž v posledních letech pravidelně od dubna až do konce října organizuje ve vybraných lokalitách tábor pro ovce a kozy, které mohou jejich majitelé poslat na jaro a léto do přírody. Funguje podobně jako tábor dětský.

„Odpočinou si od šedých zdí stájí, nezdravé stravy a úmorné nudy. Poznají spoustu nových přátel, s nimiž budou trávit den sportováním na stráni, a prožijí různá dobrodružství při výpravách do hlubokých houštin tajemných koutů rozlehlé, více než pětihektarové ohrady. Ke konci pobytu v našem táboře budou mít vaše dobytčata krásně lesklou srst, osvalená těla, perfektní trávení a skvělou náladu,“ slibuje předseda organizace David Číp.

Kromě známých oblastí, které ochránci pravidelně obhospodařují, přiteče část peněz i do míst, která se snaží zachránit před definitivní zkázou. Mezi ně patří například Soví doly v údolí u obce Lukavec na Hořicku.

„Snažíme se tam zachránit alespoň poslední fragmenty mokřadních luk, kde se dosud udrželo několik vzácných rostlin jako například vemeník zelenavý, bradáček vejčitý či oman vrbolistý,“ popisuje Hanousek.