Samice bílého nosorožce severního Nabiré (vlevo) a samec nosorožce bílého...

Samice bílého nosorožce severního Nabiré (vlevo) a samec nosorožce bílého jižního Natal. | foto: Zoo Dvůr Králové

Do dvorské zoo se nastěhuje samice bílého nosorožce. Potěší Natala

  • 2
Zoo ve Dvoře Králové se zase vrací ke svému symbolu, vzácným nosorožcům bílým. V příštích dnech přiveze samici z Německa, aby potěšila zdejšího osamělého Natala. Jde o jižní poddruh nosorožců bílých, čtveřici zvířat v severní variantě odvezla zoo před třemi lety do Keni.

Díky samici z německého Hodenhagenu by chtěla zoo obnovit chov těchto vzácných zvířat.

"Je to nejčetnější nosorožec na světě, přestože sám byl před sto lety, kdy jich bylo jen třicet, na pokraji vyhynutí," říká nový ředitel zoo Přemysl Rabas.

Nový ceník zoo ve Dvoře

Dospělí 195 Kč
Snížené 150 Kč
Děti od dvou do čtyř let 50 Kč
Rodinné (2 dospělí, 2 děti) 660 Kč
Školní zájezdy s využitím programu 95 Kč
Safari vlastním vozem 100 Kč
Jízda safariexpres 60 Kč
Jízda safaribus 20 Kč
Safaribus děti zdarma
Celoroční nepřenosná 590Kč
Celoroční přenosná na 20 vstupů pro dospělé 3 200 Kč
Večerní safari 180 Kč
Snížené večerní 135 Kč
www.zoodvurkralove.cz

Ačkoliv nyní nehrozí tomuto druhu bezprostřední vyhynutí, už brzy může být opět velmi vzácný, vždyť třeba v Jihoafrické republice jich podle Rabase napočítají stovky mrtvých ročně.

Zoo chová černé nosorožce, znovu chce i bílé

"V současné době tam dostávají pěkně na frak. My bychom se chtěli znovu na bílé nosorožce zaměřit za prvé tím, že budeme dále podporovat záchranu toho severního a znovu začneme s chovem bílého," poznamenává ředitel.

Nosorožců bílých žije nyní na planetě kolem 18 tisíc. Novou samici přivítá ve dvorské zoo Natal, samec bílého nosorožce z Ostravy.

"Transport se uskuteční v příštích týdnech. Trochu se to komplikuje kvůli počasí, určitě to však stihneme do začátku sezóny. Je to velmi významný transport, nosorožci se nestěhují každý den. Navíc je to náš symbol, nosorožec je s dvorskou historií velmi spojený. V chovu těchto zvířat patří zahrada dokonce mezi dvě nejvýznamnější na světě," potvrzuje Rabas. Konkuruje ji pouze zahrada v americkém San Diegu.

V zoo ve Dvoře se narodilo už padesát nosorožců, z toho téměř čtyřicet patří k černým, kterými se dlouhodobě pyšní nejvíc.

"Tam jsme ve Dvoře skutečně světovou jedničkou. Třeba gorila je sice líbivá, ale je jich hodně. Černých nosorožců tohoto východního poddruhu jsou jen necelé dva tisíce, jsou mnohonásobně vzácnější," uvedl Rabas.

Zoo je jediná na světě, která vlastní skupinu severních nosorožců bílých, nejohroženějších nosorožců na světě. Čtyři z této skupiny byli před třemi lety odvezeni do Keni, kde se snaží o rozmnožení.