Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumná knihovna s velrybou zatím nemá nábytek, otevře až za půl roku

  9:07aktualizováno  9:07
Už za měsíc měl ze hřbetu velryby na střeše nové hradecké knihovny za téměř 200 milionů korun poprvé vytrysknout vodní gejzír. Do bývalé textilky Vertex přestavěné podle architekta Davida Vávry se ale v září davy čtenářů nepohrnou. Chybí v ní nábytek, nestihly se ani některé administrativní kroky.

Nová Knihovna města Hradec Králové | foto: Martin Veselý, MF DNES

Ačkoli je nová hradecká knihovna už zkolaudovaná, termín jejího otevření se zdrží o půl roku, až do března. Na vině je opakování výběrového řízení na dodavatele nábytku, přepracování chybného požárního posouzení a úprava dalších dokumentů.

Nová knihovna

Městská knihovna se vyznačuje ocelovou velrybou na šikmé střeše, nárožím připomínajícím hřbet knihy nebo sochou čtenáře u vchodu. Od května už je zkolaudovaná. Rekonstrukce bývalé textilky Vertex ve Wonkově ulici přišla na 197 milionů korun, Evropská unie pošle dotaci 137 milionů, zbývajících 60 milionů zaplatí hradecká radnice. Přímo v budově bude asi 400 tisíc knih, na které budou čtenáři čekat jen několik minut. V horním proskleném patře bude kavárna a galerie, otevře se i dětské oddělení nebo hudební knihovna. Budova je bezbariérová, je v ní také zvuková knihovna pro nevidomé, přednáškový sál a studovna.

"Jiná dodávka vybavení interiérů by to oddálila maximálně o dva týdny. Půlroční zdržení je kvůli přepracování projektové dokumentace a požární zprávy," řekl vedoucí odboru kultury Aleš Mokren. Odmítá, že by původní dokumenty byly nekvalitní: "Spíš neúplné, ale u tak velké stavby nejde o nic neobvyklého."

Dodavatel nábytku prý svoji roli nezvládl. "Původní vítěz bohužel odstoupil od smlouvy, protože zjistil, že není schopen dostát svým závazkům. Teď se tedy podepíše smlouva s dodavatelem, který se v soutěži umístil na druhém místě," upřesnila mluvčí hradecké městské knihovny Vladimíra Svobodová.

"Interiér je vybaven velkým množstvím atypických částí, což klade na dodavatele vysoké nároky," vysvětlila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Staré pobočky budou zanikat postupně

Právě v těchto dnech mělo vrcholit stěhování desítek tisíc knih z poboček rozesetých po celém Hradci.

Oddálení akce, která trochu připomíná slavný film s Rudolfem Hrušínským Kulový blesk, však má vedlejší příjemný efekt: zpozdí se tím zánik poboček na Eliščině nábřeží a půjčovny na Pražském Předměstí. Jejich konec je však nezadržitelný. "Zaniknou postupně, nyní pracujeme na harmonogramu," řekla Svobodová.

Proti rušení knihovnických poboček někteří čtenáři protestovali. Argumentovali, že zánik postihne především děti, které rodiče nepustí samotné až do středu města. Rebelie částečně zabrala, půjčovna v Labské Kotlině zůstane.

"Labská zůstane a neplánujeme ani rušení dalších poboček," potvrdila mluvčí knihovny, podle níž půlroční zpoždění otevření nového sídla neznamená příliš velké komplikace.

"Stěhování je velmi náročné. Aspoň jsme získali čas, abychom mohli vypsat soutěž na stěhovací firmu. Navíc připravujeme třeba novou vizualizaci, logo a web knihovny," dodala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Roky tepali hradeckou radnici z opozice, teď chtějí podíl na vedení

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro...

Zatímco některé strany se čtyřletým obdobím v zastupitelstvu Hradce Králové takřka promlčely, případně jen kopírovaly...

Zemědělec z Broumovska: S počasím se popereme, likvidaci stáda odmítám

Jaroslav Lád konstatuje, že kravám dlouhodobé teplo vadí, kvůli němu méně žerou...

Vedro a sucho sice zemědělce trápí, ale dobrý hospodář se s tím musí umět poprat. Tvrdí to šéf družstva Ostaš z...

Vlci se usadili i ve Vraních horách, přišli zřejmě z Broumovska

Lidé mohou v návštěvnickém centru v Srní na Šumavě pozorovat ve výběhu vlky.

Vraní hory na Trutnovsku jsou dalším místem v Královéhradeckém kraji, kde se potvrdila reprodukce vlků ve volné...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz