Nová laboratoř hmotnostní spektrometrie na fakultě farmacie Univerzity Karlovy...

Nová laboratoř hmotnostní spektrometrie na fakultě farmacie Univerzity Karlovy v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Náš přístroj odhalí i vážná onemocnění, říká děkan hradecké farmacie

  • 3
Farmaceutická fakulta Karlovy univerzity v Hradci Králové koupila supermoderní přístroj za 10 milionů, díky kterému může podle děkana Alexandra Hrabálka ve vědě lépe konkurovat evropským školám. V zemi jsou zatím pouze tři takové.

Fakulta o sobě dává v poslední době hodně slyšet. Poprvé zaperlila loni v červenci, kdy její vedení prozradilo, že požádá o licenci na pěstování vlastního konopí kvůli vývoji speciálních léků.

Místní vědci jsou zároveň blízko významného objevu, neboť nalezli látku, která by se mohla stát základem pro vývoj nových léků proti agresivní formě tuberkulózy.

A konečně poslední novinkou je otevření unikátní laboratoře se supermoderním přístrojem za 10 milionů, který škole pomůže ve velké celoevropské konkurenci. Přístroj, který umí analyzovat složité typy látek, představili akademici ve středu dopoledne.

"V současné době je to jeden z nejmodernějších, ne-li softwarově nejvybavenější stroj tohoto typu v Čechách. Podobný je pouze v Brně a v Olomouci. Jeho využití bude v každodenní vědecké činnosti farmaceutické fakulty," říká její děkan Alexandr Hrabálek.

Co tato nová "hračka" vlastně umí a k čemu je dobrá?
Přístroj slouží k identifikaci a analýze organických látek. Kromě jiného to mohou být například speciální sloučeniny, které se objevují v lidském organismu v případě nemoci a pro tu danou nemoc jsou charakteristické. Přístroj tedy může sloužit i k včasné diagnostice závažných onemocnění.

Pokud bych byl student hradecké farmacie, jak moc mi pomůže při studiu?
Je to stroj nové generace, zatím byly v Česku jen dva. Při výuce seznámíme studenty s jeho funkcí, přímo k němu se pak dostanou hlavně studenti doktorského studia. Tomu, kdo si fungování přístroje osvojí, se otevřou cesty do dalších laboratoří a k dalšímu výzkumu.

Proč jste ho získali až nyní?
Hlavním důvodem je cena. Nám se ho podařilo získat za 10 milionů korun, což jsou pro vysokou školu obrovské peníze. Je to investice, která se škole podaří jednou za několik let.

Vrátí se vám to?
Díky přístroji budeme publikovat v nejprestižnějších časopisech. Rozhodně to nejsou vyhozené peníze. Věříme tomu, že nám přístroj přinese výsledky, které ho z větší části zaplatí.

Pokud by se škole podařilo získat licenci na pěstování konopí, využili byste pro vývoj léků i právě tuto "mašinku"?
Na hledání nových látek v rostlinách máme přímo na škole specializované pracoviště a v tomto sehraje stroj zásadní roli. Jestli se kolektiv vědců obrátí i na konopí, to zatím nevím. Také vůbec nemusíme být vybráni, zatím se pouze připravujeme na výběrové řízení.

Jsou na váš záměr pěstovat v Hradci konopí nějaké ohlasy?
Od několika potenciálních pěstitelů jsme dostali nabídku ke spolupráci. Je to však natolik ožehavá záležitost, že si nedokážu takovou spolupráci představit.

Jak to v tuto chvíli vypadá s testováním látek, ze kterých by fakulta mohla vyvinout léky na rezistentní kmeny tuberkulózy?
Podali jsme přihlášku na mezinárodní patent a ve výzkumném centru Těchonín už ostře pracují na tom, aby se naučili tuberkulózou infikovat myši, což není jednoduché. Děláme taky další biologické testy, které zatím vycházejí pozitivně.

Farmaceutická fakulta

Vznikla v roce 1969 a navazuje na starou a dlouholetou tradici studia farmacie na Univerzitě Karlově. Pro další rozvoj farmaceutického výzkumu na fakultě je významné zřízení laboratoře struktury a interakcí biologicky aktivních látek a zapojení některých pracovišť do Centra výzkumu Nová antivirotika a antineoplastika. Děkanem fakulty je profesor Alexandr Hrabálek.

Na co se letos na fakultě těšíte?
Nyní slavíme 20 let od založení katedry klinické a sociální farmacie a letos na podzim budeme slavit pětačtyřicet let od založení fakulty.

Brzy vás také čekají přijímačky. Předpokládám, že zájemců máte dostatek...
Máte pravdu, zájem je mnohonásobně vyšší, než můžeme nabrat. Ke studiu se nám hlásí zhruba 700 až 800 studentů a přijmout můžeme na základě zkoušek jen asi dvě stovky.

V kraji se nyní hodně mluví o slučování a rušení víceletých gymnázií. Z jakých škol se k vám studenti nejvíc hlásí? Nejsou to právě gymnazisté?
Ano, a to v drtivé většině. Myslím, že o studium na gymnáziích bude zájem pořád.