Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová místa slibují v Podkrkonoší textilky i pekárna za půl miliardy

  9:17aktualizováno  9:17
V Podkrkonoší s vysokou nezaměstnaností vzniknou díky investicím do nových továren desítky pracovních příležitostí. Největší nábor chystá dvorská textilka Juta, lidé najdou práci také v obří pekárně či elektroprůmyslu.

Výroba umělého trávníku v Královédvorské textilní společnosti Juta | foto: Ondřej Littera

Firmy už začaly přibírat do nových provozů. Nábor zahájila například společnost Beas Lično, která na okraji Choustníkova Hradiště dokončuje stavbu gigantické pekárny za půl miliardy korun. Zkušební provoz by měl začít 1. dubna, práci dostane několik desítek lidí.

„V současné době provádíme nábor na pozice expedient, řidič nebo obchodní zástupce. S některými jsme uzavřeli smlouvy a už jsou našimi zaměstnanci,“ sdělil ředitel firmy Bedřich Syrovátko.

Nejvyšší nezaměstnanost

Trutnovsko patří k regionům s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností. Ke konci listopadu zde bylo bez práce více než 6 tisíc lidí. Vzhledem k celkovému počtu obyvatel v regionu tvořili nezaměstnaní 7,5 procenta, to je nejvíce v celém Královéhradeckém kraji. 

Naproti tomu je v trutnovském okrese zdaleka největší počet pracovních míst, celkem 1 122

Nejnižší procentuální nezaměstnanost je dlouhodobě na Rychnovsku (4,1 procenta), v okrese Hradec Králové činí podíl obyvatel bez pracovního poměru 6,6 procenta.

Kolik lidí bude v pekárně pracovat, až najede na plný provoz, nechtěl zatím prozradit. Stavba továrny podle Syrovátka zaměstnává na 400 lidí, technologie dodávají firmy z České republiky, Německa, Rakouska či Švédska. Pekárna vzniká v průmyslové zóně podél hlavního tahu na Hradec Králové. Součástí zóny je již od roku 2010 fotovoltaická elektrárna, kterou také vybudovala společnost Beas Lično.

Juta čeká rekordní tržby

Nové pracovní příležitosti přinesou investice královédvorské společnosti Juta. Největší česká textilka letos do modernizace strojů a rozšíření závodů na Trutnovsku investovala 600 milionů korun, v příštím roce vynaloží dalších 400 milionů.

Největší investice směřují do technologií na výrobu netkaných textilií, podstřešních membrán a zemědělských síťovin v závodech ve Dvoře Králové nad Labem. Nová místa vzniknou také v úpické továrně. 

„V průběhu příštího roku postupně vytvoříme desítky pracovních míst. Půjde především o pozice operátor výroby, obsluha strojů, částečně budeme také přijímat pracovníky na administrativní pozice,“ sdělil majitel textilního impéria Jiří Hlavatý a dodal, že masivní investice jsou součástí dlouhodobého plánu.

Hledáte novou práci?

Vybírejte z aktuálních volných pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Dvorské společnosti se v poslední době nebývale daří. Pro letošní rok počítá s dvacetiprocentním nárůstem tržeb oproti minulému roku, obrat tak podle všeho poprvé v historii firmy překoná hranici sedmi miliard korun.

„Zatím vše nasvědčuje tomu, že bychom toho měli dosáhnout. Je to výsledek systematické práce všech zaměstnanců,“ dodal podnikatel Hlavatý. 

Zaměstnanci ABB se stěhují

S náborem zaměstnanců začala také nadnárodní společnost ABB, která v Trutnově letos postavila továrnu v průmyslové zóně Krkonošská. Nový závod má pokrýt vyšší poptávku po systémech řízení rozvoden.

„Letos od července jsme v souvislosti s rozvojem našich výrobních i obchodních aktivit přijali dvacet nových pracovníků a dalších deset nových zaměstnanců nastoupí na začátku ledna,“ informovala marketingová ředitelka ABB Lucie Melicharová Jandová. Celkem by díky novému závodu mělo postupně vzniknout až sto pracovních pozic.

ABB aktuálně v největším městě okresu dává práci zhruba 350 lidem. Zaměstnanci se v současnosti stěhují ze všech trutnovských provozů do nového závodu. Velké stěhování podle šéfky marketingu skončí v průběhu ledna.

Ve Vrchlabí lidé našli práci v supermaketu

Situaci na trhu práce v krkonošském regionu již vylepšila nová prodejna Kaufland ve Vrchlabí, která se otevřela na konci minulého týdne. Obchodní řetěz zde vytvořil 80 nových míst.

„Zaměstnanci pocházejí převážně z tohoto města a nejbližšího okolí,“ potvrdil mluvčí Kauflandu Michael Šperl.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz