Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Broumově mají nová okna, pacienti konečně mohou spát bez kulichů

  9:30aktualizováno  9:30
Loňská slovní přestřelka kvůli studené nemocnici v Broumově na krajském zastupitelstvu nese pacientům ovoce. Královéhradecký kraj zaplatil za opravu oken na třech odděleních broumovské nemocnice více než 800 tisíc korun. Na modernizaci však dál čeká nemocnice v Náchodě.

Okna se vyměňovala na podzim za běžného provozu, jen s menšími omezeními. Na čtyři dny nemocnice omezila příjem pacientů na jednotku intenzivní péče. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Pacienti už nebudou muset spát v kulichu či ve svetrech (více čtěte zde). Ač kraj vydat neplánované peníze na výměnu oken nejprve nechtěl, letos je našel ve fondu rozvoje a reprodukce.

„Výměna části oken v nemocnici Broumov skončila nákladem víc než 830 tisíc korun. Výběrové řízení snížilo rozpočtový náklad, který byl předpokládán ve výši 1,15 milionu korun,“ uvedl předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Jiří Skřivánek.

Broumovská nemocnice sice v minulosti prošla opravami, ale ne celá, a tak nejvíc na pokojích, které jsou otočené k jihu a k východu, trpěli lidé chladem.

Celé prostřední patro nemocnice mělo totiž netěsnící dřevěné rámy ze sedmdesátých let. Firma vyměnila kolem sedmdesáti oken v lůžkové části následné a intenzivní péče a interny.

Okna se vyměňovala na podzim za běžného provozu, jen s menšími omezeními. Na čtyři dny nemocnice omezila příjem pacientů na jednotku intenzivní péče, ale o již hospitalizované pacienty se tam starali pomocí provizorních monitorů. Nepatrně se omezovaly i plánované příjmy na lůžka následné péče.

Třetina oken zůstává nevyměněna

„Chtěl bych poděkovat zaměstnancům, protože to bylo vypjaté hlavně co do organizace sester. Neustále jsme přesouvali pacienty z oddělení na oddělení a museli jim vysvětlovat situaci. Jsem rád, že už na lidi netáhne, bylo to nedůstojné,“ řekl náměstek léčebně-preventivní péče v broumovské nemocnici Miroslav Švábl, který jako krajský zastupitel loni v prosinci nevyhovující okna kritizoval.

Nemocnice v Broumově

  • Patří pod Oblastní nemocnici v Náchodě, nyní má k dispozici kolem sta lůžek, tři oddělení lůžek následné péče, interní oddělení, gynekologický stacionář a multidisciplinární jednotku intenzivní péče.
  • Nemocnici v minulosti několikrát hrozilo uzavření. Když ji stát nechtěl dál provozovat, v lednu 1996 ji převzalo město Broumov, jenže hospodaření skončilo mnohamilionovými dluhy.
  • V roce 1999 okresní úřad převzal nemocnici zpět, poté přešla na Královéhradecký kraj. V roce 1999 přišla o porodnici a v půli roku 2010 také o chirurgické oddělení.
  • Kraj slíbil opravit nemocnici hlavně pro následnou péči, za posledních sedm let tam vložil kolem 52 milionů korun.

Asi třetina starých oken však ještě zůstává nevyměněna v lékařských pokojích a v některých nemocničních provozech.

Bylo by je potřeba vyměnit i proto, že přinášejí velké ztráty tepla, což během posledních sedmi let ukázaly dva energetické audity.

Kraj letos v Broumově zaplatil také téměř 600 tisíc korun za rekonstrukci zadních vchodů do nemocnice. Až skončí výběrové řízení, výměny se za 300 tisíc korun dočkají tři lůžka včetně vybavení na jednotce intenzivní péče.

V Náchodě si na stav nemocnice stěžovali primáři

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc, který z Broumova pochází, prohlásil, že už ho dotazy na stav broumovského špitálu rozčilují.

Argumentoval, že do nemocnice šly značné peníze už v předešlých letech, jen není vše hotovo najednou. „Broumovská nemocnice je na tom dnes stavebně lépe než náchodská,“ řekl hejtman.

Právě Oblastní nemocnice v Náchodě na svou modernizaci a dostavbu zhruba za miliardu korun dosud čeká. Stavbu provází několikeré zdržení, kraj se loni připravil o evropskou dotaci a bude ji platit ze svých peněz a z úvěru.

Letos v Náchodě skončila přípravná nultá etapa stavby za 36 milionů (více o stavbě čtěte zde), hlavní část se však teprve projektuje. Náchodští primáři si v červnu na oddalování stavby, na vážný stav operačních sálů a řadu hrozících havárií otevřeně stěžovali (více čtěte zde).

Kraj letos uvolnil 28 milionů korun na výměnu přístrojů a na některé opravy, chystá rekonstrukci ortopedických operačních sálů. Na modernizaci přístrojů chce až 300 milionů korun získat z evropských peněz.

V současné době se vyměňují stará okna i v Rychnově nad Kněžnou, kde na pacienty chirurgie a ortopedie také táhlo.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz