Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Broumově mají nová okna, pacienti konečně mohou spát bez kulichů

  9:30aktualizováno  9:30
Loňská slovní přestřelka kvůli studené nemocnici v Broumově na krajském zastupitelstvu nese pacientům ovoce. Královéhradecký kraj zaplatil za opravu oken na třech odděleních broumovské nemocnice více než 800 tisíc korun. Na modernizaci však dál čeká nemocnice v Náchodě.

Okna se vyměňovala na podzim za běžného provozu, jen s menšími omezeními. Na čtyři dny nemocnice omezila příjem pacientů na jednotku intenzivní péče. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Pacienti už nebudou muset spát v kulichu či ve svetrech (více čtěte zde). Ač kraj vydat neplánované peníze na výměnu oken nejprve nechtěl, letos je našel ve fondu rozvoje a reprodukce.

„Výměna části oken v nemocnici Broumov skončila nákladem víc než 830 tisíc korun. Výběrové řízení snížilo rozpočtový náklad, který byl předpokládán ve výši 1,15 milionu korun,“ uvedl předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Jiří Skřivánek.

Broumovská nemocnice sice v minulosti prošla opravami, ale ne celá, a tak nejvíc na pokojích, které jsou otočené k jihu a k východu, trpěli lidé chladem.

Celé prostřední patro nemocnice mělo totiž netěsnící dřevěné rámy ze sedmdesátých let. Firma vyměnila kolem sedmdesáti oken v lůžkové části následné a intenzivní péče a interny.

Okna se vyměňovala na podzim za běžného provozu, jen s menšími omezeními. Na čtyři dny nemocnice omezila příjem pacientů na jednotku intenzivní péče, ale o již hospitalizované pacienty se tam starali pomocí provizorních monitorů. Nepatrně se omezovaly i plánované příjmy na lůžka následné péče.

Třetina oken zůstává nevyměněna

„Chtěl bych poděkovat zaměstnancům, protože to bylo vypjaté hlavně co do organizace sester. Neustále jsme přesouvali pacienty z oddělení na oddělení a museli jim vysvětlovat situaci. Jsem rád, že už na lidi netáhne, bylo to nedůstojné,“ řekl náměstek léčebně-preventivní péče v broumovské nemocnici Miroslav Švábl, který jako krajský zastupitel loni v prosinci nevyhovující okna kritizoval.

Nemocnice v Broumově

  • Patří pod Oblastní nemocnici v Náchodě, nyní má k dispozici kolem sta lůžek, tři oddělení lůžek následné péče, interní oddělení, gynekologický stacionář a multidisciplinární jednotku intenzivní péče.
  • Nemocnici v minulosti několikrát hrozilo uzavření. Když ji stát nechtěl dál provozovat, v lednu 1996 ji převzalo město Broumov, jenže hospodaření skončilo mnohamilionovými dluhy.
  • V roce 1999 okresní úřad převzal nemocnici zpět, poté přešla na Královéhradecký kraj. V roce 1999 přišla o porodnici a v půli roku 2010 také o chirurgické oddělení.
  • Kraj slíbil opravit nemocnici hlavně pro následnou péči, za posledních sedm let tam vložil kolem 52 milionů korun.

Asi třetina starých oken však ještě zůstává nevyměněna v lékařských pokojích a v některých nemocničních provozech.

Bylo by je potřeba vyměnit i proto, že přinášejí velké ztráty tepla, což během posledních sedmi let ukázaly dva energetické audity.

Kraj letos v Broumově zaplatil také téměř 600 tisíc korun za rekonstrukci zadních vchodů do nemocnice. Až skončí výběrové řízení, výměny se za 300 tisíc korun dočkají tři lůžka včetně vybavení na jednotce intenzivní péče.

V Náchodě si na stav nemocnice stěžovali primáři

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc, který z Broumova pochází, prohlásil, že už ho dotazy na stav broumovského špitálu rozčilují.

Argumentoval, že do nemocnice šly značné peníze už v předešlých letech, jen není vše hotovo najednou. „Broumovská nemocnice je na tom dnes stavebně lépe než náchodská,“ řekl hejtman.

Právě Oblastní nemocnice v Náchodě na svou modernizaci a dostavbu zhruba za miliardu korun dosud čeká. Stavbu provází několikeré zdržení, kraj se loni připravil o evropskou dotaci a bude ji platit ze svých peněz a z úvěru.

Letos v Náchodě skončila přípravná nultá etapa stavby za 36 milionů (více o stavbě čtěte zde), hlavní část se však teprve projektuje. Náchodští primáři si v červnu na oddalování stavby, na vážný stav operačních sálů a řadu hrozících havárií otevřeně stěžovali (více čtěte zde).

Kraj letos uvolnil 28 milionů korun na výměnu přístrojů a na některé opravy, chystá rekonstrukci ortopedických operačních sálů. Na modernizaci přístrojů chce až 300 milionů korun získat z evropských peněz.

V současné době se vyměňují stará okna i v Rychnově nad Kněžnou, kde na pacienty chirurgie a ortopedie také táhlo.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Play off začíná. Hradečtí hokejisté potřebují zdolat nejdřív Tygry

Hradecký asistent Tomáš Martinec maluje hráčům Mountfieldu jednu z herních...

Hokejisté hradeckého Mountfieldu se dnes střetnou v prvním zápase čtvrtfinále play off s Bílými Tygry Liberec. Loňská...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Advantage Consulting, s.r.o.
DELPHI VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz