Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová ředitelka sloučených škol studenty obchodní akademie okouzlila

  9:38aktualizováno  9:38
Půlroční protesty proti dosavadnímu řediteli na hradecké obchodní akademii skončily. Sloučila se totiž se školou v nedalekých Stěžerách a v návaznosti na to dostala i nové vedení. "Je sympatická, jemná a inteligentní," rozplývají se studenti akademie nad novou ředitelkou.

Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nebývá zvykem, že by se v polovině školního roku sloučily dvě školy proto, aby se "poroučel" ředitel jedné z nich. V hradecké obchodní akademii se tak stalo, dokonce bleskurychle. Od středy však zatím jen změnou názvu. Sloučení akademie a Střední veřejnoprávní školy ve Stěžerách totiž potrvá ještě dlouho.

Z obou škol se netradičně v půli školního roku stává jediná, neboť krajský úřad, který je zřizuje, chtěl konečně ukončit půlroční protesty a rebelie studentů i učitelů obchodní akademie. Ty před třemi týdny vyvrcholily velkou plakátovací protestní akcí.

Studenti nespokojení s vyhazovy oblíbených učitelů a zvláštními změnami ve výuce oblepili plakáty stěny a dveře na celé škole a po svém, možná trochu nevybíravě, žádali dnes už bývalého ředitele Jaroslava Bajera, aby odešel. "Při odchodu sledujte ptactvo, ať neprojdete sklem!" zněl například jeden ze vzkazů na plakátech.

Textem naráželi studenti na to, že bývalý ředitel nechal na skla dveří v obchodní akademii nalepit černé siluety dravých ptáků, jaké se používají na sklech zastávek nebo skleněných překážek, aby do nich nenaráželi drobní ptáci. V případě skel v akademii samozřejmě studenti.

Nová ředitelka na studenty zapůsobila hned první den

Rok a dva měsíce trvající éra ředitele Jaroslava Bajera skončila 1. února. Obchodní akademie se stala součástí veřejnoprávní střední školy ve Stěžerách a zástupkyně ředitelky této školy Jana Vitvarová převzala vedení hradecké obchodní akademie a jazykové školy.

Podle studentů tak učinila s velkou grácií. Mladí lidé postávající před budovou obchodní akademie se ve středu nadšeně shodovali: "Konečně pořádná ředitelka! Je sympatická, inteligentní." Hned první den si je získala. Nová šéfka obou škol si totiž pozvala každou třídu zvlášť do auly školy. A představila se studentům. Odpovídala i na jejich dotazy.

Právě v tom bývalý ředitel Bajer hned na začátku udělal chybu. Někteří studenti mu měli za zlé, že se jim po nástupu v prosinci roku 2010 ani pořádně nepředstavil. "Pan ředitel ani nebyl moc ve škole. Chodil pořád někam pryč. Ani se nám nepřišel představit," říká studentka třetího ročníku Fabiana Lankašová.

Na otázku, zda bude ředitelka lepší než bývalý ředitel, odpovídá rozhodně: "Bude určitě lepší. Vadilo mi, že za bývalého ředitele se nám pořád měnily rozvrhy a učitelky v předmětech. Nová ředitelka vypadá, že si školy váží a že ví, co s ní má dělat a jak ji řídit," míní studentka.

Studentkám Kristýně, Lucii a Karolíně, které nechtěly říct své příjmení, se líbí, že je nová ředitelka jemná, inteligentní a hezky se vyjadřuje. "Je to úplný rozdíl oproti bývalému řediteli," shodují se. Otázka, jestli není škoda, že bývalý ředitel Bajer skončil, je velmi pobavila. "Ne! Tak to teda vůbec ne!"

Bývalý ředitel nástupkyni ochotně pomáhá

Nová ředitelka školy Jana Vitvarová cítila v obchodní akademii první pracovní den přátelskou a vstřícnou atmosféru. Přesně opačnou než její předchůdce. Sloučení škol prý hodně promýšlela. Fakticky však podle ní začalo teprve 1. únorem.

"Školy ještě neměly čas se na něj připravit. Krajští zastupitelé už alespoň změnili název školy. Ale slučování bude delší. Budeme tvořit její strukturu, měnit rozvrh v obou školách. Přála bych si, aby slučování uzavřelo přestěhování škol do společné budovy," řekla nová ředitelka.

Vitvarová včera začala přebírat agendu obou škol. U převzetí dokumentace obchodní akademie a jazykové školy asistuje bývalý ředitel Bajer. "Odvoláním ředitele jeho pracovní poměr nekončí. Musí mi předat školu," vysvětluje Vitvarová. S právníkem už také začala studovat výpovědi, které dal učitelům bývalý ředitel.

Vitvarová přebírá i vedení školy, kde doposud dělala "jen" zástupkyni ředitelky ve Stěžerách. Právě její bývalá šéfová měla původně vést obě školy. Před dvěma týdny ale kvůli jejich hektickému slučování rezignovala.

Autor:Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Žena se u hradeckého soudu domáhá milionu korun za údajně nezvládnutou operaci...

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...

Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Na tahu z Jičína do Hradce čekají řidiče kolony, opravy potrvají do léta

Dopravní omezení u Úlibic na hlavním tahu z Jičína směrem na Hradec Králové a...

Pevné nervy si řidiči musí přibalit na cestu mezi Jičínem a Úlibicemi na frekventovaném úseku směrem na Hradec Králové...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Grafton Recruitment Praha
Operator produkcje - Hradec Králové

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz