Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová ředitelka sloučených škol studenty obchodní akademie okouzlila

  9:38aktualizováno  9:38
Půlroční protesty proti dosavadnímu řediteli na hradecké obchodní akademii skončily. Sloučila se totiž se školou v nedalekých Stěžerách a v návaznosti na to dostala i nové vedení. "Je sympatická, jemná a inteligentní," rozplývají se studenti akademie nad novou ředitelkou.

Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nebývá zvykem, že by se v polovině školního roku sloučily dvě školy proto, aby se "poroučel" ředitel jedné z nich. V hradecké obchodní akademii se tak stalo, dokonce bleskurychle. Od středy však zatím jen změnou názvu. Sloučení akademie a Střední veřejnoprávní školy ve Stěžerách totiž potrvá ještě dlouho.

Z obou škol se netradičně v půli školního roku stává jediná, neboť krajský úřad, který je zřizuje, chtěl konečně ukončit půlroční protesty a rebelie studentů i učitelů obchodní akademie. Ty před třemi týdny vyvrcholily velkou plakátovací protestní akcí.

Studenti nespokojení s vyhazovy oblíbených učitelů a zvláštními změnami ve výuce oblepili plakáty stěny a dveře na celé škole a po svém, možná trochu nevybíravě, žádali dnes už bývalého ředitele Jaroslava Bajera, aby odešel. "Při odchodu sledujte ptactvo, ať neprojdete sklem!" zněl například jeden ze vzkazů na plakátech.

Textem naráželi studenti na to, že bývalý ředitel nechal na skla dveří v obchodní akademii nalepit černé siluety dravých ptáků, jaké se používají na sklech zastávek nebo skleněných překážek, aby do nich nenaráželi drobní ptáci. V případě skel v akademii samozřejmě studenti.

Nová ředitelka na studenty zapůsobila hned první den

Rok a dva měsíce trvající éra ředitele Jaroslava Bajera skončila 1. února. Obchodní akademie se stala součástí veřejnoprávní střední školy ve Stěžerách a zástupkyně ředitelky této školy Jana Vitvarová převzala vedení hradecké obchodní akademie a jazykové školy.

Podle studentů tak učinila s velkou grácií. Mladí lidé postávající před budovou obchodní akademie se ve středu nadšeně shodovali: "Konečně pořádná ředitelka! Je sympatická, inteligentní." Hned první den si je získala. Nová šéfka obou škol si totiž pozvala každou třídu zvlášť do auly školy. A představila se studentům. Odpovídala i na jejich dotazy.

Právě v tom bývalý ředitel Bajer hned na začátku udělal chybu. Někteří studenti mu měli za zlé, že se jim po nástupu v prosinci roku 2010 ani pořádně nepředstavil. "Pan ředitel ani nebyl moc ve škole. Chodil pořád někam pryč. Ani se nám nepřišel představit," říká studentka třetího ročníku Fabiana Lankašová.

Na otázku, zda bude ředitelka lepší než bývalý ředitel, odpovídá rozhodně: "Bude určitě lepší. Vadilo mi, že za bývalého ředitele se nám pořád měnily rozvrhy a učitelky v předmětech. Nová ředitelka vypadá, že si školy váží a že ví, co s ní má dělat a jak ji řídit," míní studentka.

Studentkám Kristýně, Lucii a Karolíně, které nechtěly říct své příjmení, se líbí, že je nová ředitelka jemná, inteligentní a hezky se vyjadřuje. "Je to úplný rozdíl oproti bývalému řediteli," shodují se. Otázka, jestli není škoda, že bývalý ředitel Bajer skončil, je velmi pobavila. "Ne! Tak to teda vůbec ne!"

Bývalý ředitel nástupkyni ochotně pomáhá

Nová ředitelka školy Jana Vitvarová cítila v obchodní akademii první pracovní den přátelskou a vstřícnou atmosféru. Přesně opačnou než její předchůdce. Sloučení škol prý hodně promýšlela. Fakticky však podle ní začalo teprve 1. únorem.

"Školy ještě neměly čas se na něj připravit. Krajští zastupitelé už alespoň změnili název školy. Ale slučování bude delší. Budeme tvořit její strukturu, měnit rozvrh v obou školách. Přála bych si, aby slučování uzavřelo přestěhování škol do společné budovy," řekla nová ředitelka.

Vitvarová včera začala přebírat agendu obou škol. U převzetí dokumentace obchodní akademie a jazykové školy asistuje bývalý ředitel Bajer. "Odvoláním ředitele jeho pracovní poměr nekončí. Musí mi předat školu," vysvětluje Vitvarová. S právníkem už také začala studovat výpovědi, které dal učitelům bývalý ředitel.

Vitvarová přebírá i vedení školy, kde doposud dělala "jen" zástupkyni ředitelky ve Stěžerách. Právě její bývalá šéfová měla původně vést obě školy. Před dvěma týdny ale kvůli jejich hektickému slučování rezignovala.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz