Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krkonoše mají novou rozhlednu, Eliška se tyčí u tvrze Stachelberg

  8:35aktualizováno  8:35
Pět let si turisté na Trutnovsku museli počkat na otevření nové rozhledny. Letos na podzim ale byly dokončeny hned dvě najednou. Nejprve se otevřela vyhlídková věž na Markoušovickém hřebeni v Radvanicích a nyní se oficiálně otevírá dřevěná rozhledna Eliška na Babí u Trutnova.

Nová rozhledna Eliška v Krkonoších (9.11.2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rozhlednu u dělostřelecké tvrze Stachelberg vysokou 24,5 metru nechalo postavit město Trutnov díky dotaci z evropských fondů. Z vyhlídkových plošin je dobře vidět Vraní a Orlické hory, Zvičinu nebo polské Stolové hory.

Fotogalerie

Do oblasti, která je díky vojenské pevnosti velmi navštěvovaná už teď, určitě přiláká další výletníky. Na dělostřeleckou tvrz letos zavítal rekordní počet turistů - více než 19 tisíc.

„Rozhledna určitě návštěvnost posílí. Myslím si, že bychom se příští rok mohli dostat přes dvacet tisíc,“ míní Miroslav Kejzlar ze sdružení Stachelberg, které pevnost a nově i rozhlednu spravuje.

Jméno podle královny

Vyhlídková věž odráží historii města Trutnova i české dějiny. Dřevěná konstrukce s vnitřním točitým schodištěm má vojenský charakter. „Vzhledem i použitým materiálem navozuje představu typické vojenské pozorovatelny. Její název pak odkazuje k polské a české královně Elišce, manželce krále Václava II.,“ vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Rozhledna stojí jen několik metrů od vojenské pevnosti Stachelberg. Problém však je, že zde chybí pořádné parkoviště (více čtěte zde). Trutnov má stavbu odstavné parkovací plochy v plánu, dřív než v roce 2016 k ní ale nedojde. Projekt počítá s parkovištěm pro 35 automobilů a třemi stáními pro autobusy.

Eliška bude přístupná zdarma vždy od začátku dubna do konce listopadu. Její slavnostní otevření je naplánováno od 15 hodin.

Z hřebene je vidět i Rozkoš

Už začátkem října otevřely novou rozhlednu Lesy České republiky na nejvyšším bodě Markoušovického hřebene v Jestřebích horách.

V nadmořské výšce 708 metrů šplhá do nebe 22 metrů vysoká věž, která vzhledem i použitými materiály připomíná rozhlednu na Stachelbergu.

Návštěvníkům se z vrcholu otevírá výhled na všechny světové strany. Mohou spatřit Krkonoše, Rýchory, Kladské pomezí, město Trutnov nebo vodní nádrž Rozkoš.

Lesy ČR kromě toho jen pár metrů od rozhledny postavily krytý dřevěný altán, dvě odpočívadla a už v loňském roce opravily přístupovou komunikaci z radvanické části Slavětína.

Výletníci se k rozhledně mohou dostat i z druhé strany, po zeleně značené turistické trase z Petříkovic jsou to asi čtyři kilometry.

Dosud poslední novou rozhlednou v Krkonoších byla vyhlídková věž na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou. Veřejnosti se otevřela v létě 2009.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz