Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřicet let čekání skončilo, hasiči ve Vrchlabí mají novou zbrojnici

  9:25aktualizováno  9:25
Po čtyřech dekádách se vrchlabští profesionální hasiči přestěhovali do nové zbrojnice. Vznikla za 60 milionů přestavbou starší budovy. Od února bude v areálu působit také zdravotnická záchranná služba. Díky poloze nedaleko výpadovky na Špindlerův Mlýn se zkrátí dojezdový čas.

Nová stanice profesionálních hasičů ve Vrchlabí. | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Z objektu bývalé cizinecké policie zůstalo původní pouze obvodové zdivo. Stavbaři vybudovali garáže a navazující budovu pro záchranku. Investici ze dvou třetin zaplatil stát, zbytek šel z rozpočtu Královéhradeckého kraje. Stavba začala v létě 2014, skončila loni v listopadu.

Hlavní výhodou dvoupodlažní zbrojnice je kromě moderního zázemí její poloha. Areál se nachází u hlavní silnice, vozidla budou moci vyjíždět bez problémů a už nemusí pokaždé jet přes centrum města. To byla hlavní nesnáz staré zbrojnice v Husově ulici.

Fotogalerie

„Vyjížděli jsme do úzké ulice, naproti je dům dětí a mládeže a pohybuje se tam velké množství dětí. Při každém výjezdu hrozilo nebezpečí,“ připomněl velitel vrchlabské stanice Vratislav Lánský.

V areálu jsou prostorné garáže, šatny, dílny, školicí místnost, ale také posilovna, víceúčelové hřiště nebo lezecká věž, která bude sloužit k výcviku hasičů. Trénovat fyzickou kondici mohou také na venkovním schodišti. Objekt vytápějí tepelná čerpadla. Z ložnic a denní místnosti v patře se hasiči dostanou do přízemí tradičním způsobem - skluzem po tyči. Stanice má 15 pracovníků, střídají se v pětičlenných směnách.

Zdravotničtí záchranáři dosud působili v areálu vrchlabské soukromé nemocnice. Také oni stěhování vítají.

„Se sdílením pracoviště s hasiči máme velmi dobré zkušenosti z jiných měst. V nemocnici jsme měli omezené prostory, pronájem pro nás nebyl ekonomicky výhodný a výjezdy nebyly příliš rychlé ani bezpečné,“ vysvětlil Jiří Mašek, ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Podle něj se dojezdové časy zkrátí o jednu minutu.

Stará zbrojnice v Husově ulici nedaleko Krkonošského muzea Správy KRNAP byla postavena v roce 1972. Na konci 70. let ji hasiči svépomocí opravili a podle kolaudačního rozhodnutí v ní měli zůstat 15 let. O tom, kde hasiči nakonec zakotví, jednalo vedení radnice s hasičským záchranným sborem několik let.

Dnes je budova původní zbrojnice ve špatném technickém stavu, jsou zde původní dřevěné stropy, stará elektroinstalace, kanalizace se propadá k septiku. Vrchlabská radnice s ní žádné plány nemá a uvažuje o prodeji.

„Zatím to není oficiálně projednáno radou ani zastupitelstvem, ale budovu zkusíme nejdřív prodat. Mohla by zde být nějaká provozovna, třeba autoopravna. Dům má své roky a potřebuje opravit, budeme ho proto nabízet levně,“ uvedl starosta Jan Sobotka.

Krajským hasičům se za posledních pět let podařilo postavit nebo kompletně zrekonstruovat čtyři zbrojnice. Kromě vrchlabského objektu dostali nové zázemí hasiči v Hradci Králové, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje připravuje v příštích letech s využitím eurodotací stavbu lezeckého polygonu ve Velkém Poříčí na Náchodsku a nové stanice v Jaroměři.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz