Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na běžkaře v Krkonoších čekají nové trasy i lepší značení

  8:47aktualizováno  8:47
Nové možnosti se v letošní zimní sezoně otevřou příznivcům běžeckého lyžování. Projekt Krkonoše – lyžařský běžecký ráj se rozroste o dalších sedm tras, které se budou při dostatku sněhu pravidelně upravovat.
Nové trasy vedou v Krkonoších hlavně kolem horských bud. (Ilustrační snímek)

Nové trasy vedou v Krkonoších hlavně kolem horských bud. (Ilustrační snímek) | foto: Roman ČejkaMF DNES

Nejdelší ze sedmi nových tras měří 7,5 kilometru a vede z Růžohorek přes Janovy boudy a Spálený Mlýn ke kostelu v Malé Úpě.

Svazek měst a obcí Krkonoše, který projekt zaštiťuje, vyznačil tyto trasy už před loňskou sezonou. Kvůli velice špatným sněhovým podmínkám se na nich však lyžaři neprojeli. Skutečnou premiéru tak budou mít až v nadcházející sezoně.

Nové trasy v Krkonoších

  • Růžohorky - Janovy Boudy - Spálený Mlýn - Malá Úpa - kostel (7,5 km) 
  • Skiareál Luisino údolí - Hříběcí Boudy - Husí potok - Sluneční stráň (5 km)
  • Rýchorský kříž - Sněžné Domky - Pod Dvorským lesem - Babí (5 km) 
  • odbočka Lahrovy Boudy - Zadní Rennerovky - Dvorská bouda (2,5 km) 
  • okolo Kraví hory (2,5 km) 
  • Dolní Dvůr - Vápenice (2 km) 
  • Horní Albeřice (místní úprava trasy okolo lomu)

V případě ideálních sněhových podmínek Krkonoše v zimní sezoně nabízejí více než 500 kilometrů tratí. O jejich úpravu se stará zhruba dvacítka subjektů, skiareály, lyžařské oddíly a v některých případech i samosprávy. Svazek obcí další rozšíření sítě běžeckých stop nechystá. 

„Věříme, že letos to bude lepší. Trasy vedou především okolo horských bud, chtěli jsme tak podpořit i podnikání v oblasti východních Krkonoš, ve kterých mnoho upravovaných běžeckých tras není,“ říká manažer svazku Pavel Klapuš, jenž má běžecké lyžování na starosti.

Nová trasa vznikla mezi Rýchorským křížem a Babím, pět kilometrů měří také trať spojující Luisino údolí v Dolním Dvoře, Hříběcí Boudy a Sluneční stráň. Sněžné skútry budou upravovat stopy také kolem Kraví hory nebo lomu v Horních Albeřicích.

Nové značení i mapy

Jako lyžařské tratě mohou lyžaři také využívat zásobovací cesty z Pece pod Sněžkou na Luční boudu nebo mezi Výrovkou, Chalupou na Rozcestí a Klínovými Boudami. Ty však nejsou pravidelně upravovány.

Na běžkaře čekají v letošní sezoně také další novinky. Páteřní trasa, více než 70 kilometrů dlouhá Krkonošská magistrála, získala nové značení. Z Harrachova až do Žacléře je 188 značek ve tvaru červeného kosočtverce. 

S lepší orientací v terénu pomůže také přes deset velkoplošných map, které svazek horských obcí instaloval k upravovaným tratím v Harrachově, Benecku a Vítkovicích v Krkonoších. 

Na staveniště běžkaře nepustí

Jediným běžeckým areálem s technickým zasněžováním v regionu zůstanou také letos vrchlabské Vejsplachy.

Více než dvoukilometrový okruh u rybníku Kačák budou umělým sněhem zásobovat nově čtyři děla, místo dosavadních dvou, a jedna sněžná sprcha. 

„Pokud by mrazy trvaly jen několik dní v kuse jako loňského roku, budeme schopní okruh zasněžit v kratší době,“ uvádí Miroslav Paulů, předseda běžeckého oddílu Spartaku Vrchlabí.

Tuto zimu se návštěvníci Vejsplachů musí trochu uskromnit. Část areálu na druhé straně silnice, kde v minulosti vedly trasy, se totiž proměnila ve staveniště. Vyrůstá zde nový fotbalový stadion, hotový má být příští rok na jaře. Kromě fotbalistů jej využijí také vyznavači bílé stopy.

Díky novým rozvodům vody zde totiž vznikne dva až tři kilometry dlouhý okruh s umělým zasněžováním, jejž s trasami u rybníka Kačák už dnes propojuje lávka přes silnici. Je dimenzovaná tak, aby po ní projela i rolba.

„V letošní sezoně lyžaře nemůžeme na staveniště pustit, ale od příštího roku úroveň areálu výrazně stoupne. Stadion bude novým centrem běžeckého lyžování ve Vrchlabí,“ říká vrchlabský místostarosta Michal Vávra.

Sportovci zde budou mít k dispozici zázemí i šatny a také parkoviště pro zhruba padesát automobilů. Právě nedostatek parkovacích ploch ve Vejsplaších je nyní jedním z největších problémů.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz