Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Postižení mají konečně důstojné centrum, vzniklo přestavbou školy

  • 0
Sportu, kultuře, ale především setkáváním a pomoci v nejrůznějších situacích bude sloužit nové hradecké Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením. Po osmi letech příprav se v úterý otevřelo v budově bývalé školy ve Věkoších.

Budova prošla náročnou rekonstrukcí, při níž architekti starý objekt přetvořili na moderní bezbariérové centrum. Hendikepovaní se důstojného zázemí dočkali po osmi letech příprav a stěhování po provizorních prostorách. Po nich cestovali poté, co hradecká radnice nechala přestavět sportovní areál Bavlna, kde měli v jednom z dřevěných přístěnků své zázemí.

„Ředitel centra Jiří Morávek se mi ozval trochu naštvaný, že jsem je připravil o zázemí, a navrhl, abych jim vyprojektoval nové prostory. Začal proto kolotoč shánění možných vhodných objektů a výsledkem je tato rekonstrukce s přístavbou. Patří mezi projekty, ze kterých mám velikou radost i proto, že je to pro dobrou věc,“ prozradil autor projektu hradecký architekt Tomáš Vymetálek.

Dlouho nevyužívanou budovu darovala centru hradecká radnice v roce 2010, další čtyři roky hendikepovaní za pomoci hejtmanství shromažďovali peníze na přestavbu. 38 milionů korun se podařilo získat z evropských peněz.

„Během deseti měsíců se nám podařilo vytvořit integrační centrum, které nám budou ostatní kraje závidět. Sloužit bude nejen pro sportování či pořádání vzdělávacích a kulturních programů, ale také jako místo setkávání postižených a zdravých při těchto aktivitách,“ vysvětlil šéf centra Jiří Morávek.

Zázemí s několika stoly tak ve Věkoších najdou třeba stolní tenisté s hendikepem, kteří jsou na Hradecku velmi početní a silní. Pro různé kulturní akce bude sloužit multifunkční sál.

V budově vznikne i pobočka Centra péče o duševní zdraví. Lidem s psychickými problémy architekt na zahradě domu navrhl meditační altánek. Hendikepovaní mohou na zahradě využít i posezení pod pergolou, scházet se na místě pro grilování či pracovat na záhonech.

„Chceme se hodně zaměřit na pracovní uplatnění lidí se zdravotním postižením. Rádi bychom tady měli také ergodiagnostické centrum, které by dokázalo posoudit pracovní potenciál lidí s hendikepem a jejich uplatnění na trhu práce,“ sdělil Morávek.

Služby centra v současné době využívá zhruba 4,5 tisíce lidí z celého kraje. V regionu však lidí s nějakým postižením žije mnohem více. Podle odhadu Morávka by jich mohlo být kolem 50 tisíc.