Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové Město nechá odborníky posoudit dopravu, pak vypíše referendum

  9:35aktualizováno  9:35
Tři roky dělí obyvatele Nového Města nad Metují od referenda o dopravě, nařízeného soudem. Do té doby jim chce vedení města předložit vyhledávací studii, která posoudí více alternativ vedení tranzitní dopravy.

Nové Město nad Metují leží na hlavní trase z Rychnova do Náchoda. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Radnice chce studii začít připravovat s krajem, ministerstvem dopravy i Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky (ŘSD).

„Na rozdíl od přípravného výboru referenda, který ví naprosto přesně, jak vyřešit tranzitní dopravu v Novém Městě, my to v současné době nevíme a chceme se jít zeptat odborníků, jak by to řešili oni. Jsme přesvědčeni, že v současné době se dopravní vztahy v celém regionu mění natolik, že je potřeba se na ně podívat z nového pohledu,“ řekl před zastupiteli místostarosta Nového Města Michal Beseda.

Jde hlavně o to, jak se vyvine doprava v souvislosti se zamýšleným zdvojnásobením výroby ve Škodě Auto v Kvasinách kolem roku 2018 a jak bude postupovat dostavba dálnice D11 od Hradce Králové k Jaroměři a rychlostní silnice na Královec.

Obchvat má tři varianty

Hlavně nákladní auta jsou pro Nové Město velký problém. Silnice I/14 od Rychnova nad Kněžnou do Náchoda vede dosud přímo přes historické Husovo náměstí, byť nákladní auta jezdí z obce Spy do Krčína. Na stole jsou momentálně tři varianty, kudy může vést tranzit, ale mohou se objevit i nové možnosti.

Jednu verzi naznačuje zatím neschválená krajská studie Brána k sousedům z roku 2012, podle níž by mohl obchvat vést od Spů k Nahořanům a na obchvat České Skalice. Druhou možností je obchvat navržený petičním výborem referenda, který by vedl auta v trase Spy - Vladivostok - Osma - Nahořany.

Třetí variantou je trasa přeložky I/14, kterou připravuje ŘSD. Navrhuje trasu v délce 6,3 kilometru od Spů, podél železniční trati v Novém Městě a s napojením ve Vrchovinách za odhadovanou cenu 786 milionů korun bez daně. Stavba však zatím nemá územní rozhodnutí, ŘSD o něj žádá od roku 2008, stavební úřad ho třikrát vydal, ale krajský úřad ho opakovaně zrušil a vrátil k projednání. Teď je územní řízení přerušeno do konce roku 2015 k doplnění podkladů.

Zastánci referenda a jižního obchvatu se snažili prosadit u zastupitelů opačný postup, tedy aby se začalo od územního plánu města. Chtějí územní studii, přeložku v územním plánu a také zablokování pozemků pro obchvat.

Autoři petice Za obchvat Nového Města nad Metují navrhli, že by se neměla...

Autoři petice Za obchvat Nového Města nad Metují navrhli, že by se neměla stavět připravovaná přeložka I/14 od Spů směrem na Vrchoviny, ale jižní obchvat města od Spů směrem na Nahořany.

„V územním plánu nebude zakreslen obchvat, ale pouze volná plocha, kudy by obchvat mohl vést, a dále stávající koridor pro přeložku. Poté městské zastupitelstvo schválí územní plán a počká na referendum, kterým směrem má ve výsledku jít,“ řekl advokát přípravného výboru referenda Ludvík Novotný.

Právník varoval zastupitele i před trestněprávními důsledky některých jejich kroků, takže se ho ptali, zda je to vyhrožování.

Skupina občanů a majitelů pozemků vyvolala petici Za obchvat Nového Města nad Metují na přelomu roku 2013 a 2014, kdy ji podepsalo asi 1 600 lidí. Soudní pře o referendum už sice skončily, ale smír nezavládl (více najdete zde). Přípravný výbor referenda totiž adresoval zastupitelům dopis, v němž naznačuje, že příprava stavby zavání korupcí kvůli některým pozemkům v Krčíně nebo Vrchovinách.

„Byla to informace pro zastupitele, aby měli oči otevřené, nikoli útok na ně,“ bránil se Václav Zilvar z přípravného výboru.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz