Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové Město nechá odborníky posoudit dopravu, pak vypíše referendum

  9:35aktualizováno  9:35
Tři roky dělí obyvatele Nového Města nad Metují od referenda o dopravě, nařízeného soudem. Do té doby jim chce vedení města předložit vyhledávací studii, která posoudí více alternativ vedení tranzitní dopravy.

Nové Město nad Metují leží na hlavní trase z Rychnova do Náchoda. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Radnice chce studii začít připravovat s krajem, ministerstvem dopravy i Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky (ŘSD).

„Na rozdíl od přípravného výboru referenda, který ví naprosto přesně, jak vyřešit tranzitní dopravu v Novém Městě, my to v současné době nevíme a chceme se jít zeptat odborníků, jak by to řešili oni. Jsme přesvědčeni, že v současné době se dopravní vztahy v celém regionu mění natolik, že je potřeba se na ně podívat z nového pohledu,“ řekl před zastupiteli místostarosta Nového Města Michal Beseda.

Jde hlavně o to, jak se vyvine doprava v souvislosti se zamýšleným zdvojnásobením výroby ve Škodě Auto v Kvasinách kolem roku 2018 a jak bude postupovat dostavba dálnice D11 od Hradce Králové k Jaroměři a rychlostní silnice na Královec.

Obchvat má tři varianty

Hlavně nákladní auta jsou pro Nové Město velký problém. Silnice I/14 od Rychnova nad Kněžnou do Náchoda vede dosud přímo přes historické Husovo náměstí, byť nákladní auta jezdí z obce Spy do Krčína. Na stole jsou momentálně tři varianty, kudy může vést tranzit, ale mohou se objevit i nové možnosti.

Jednu verzi naznačuje zatím neschválená krajská studie Brána k sousedům z roku 2012, podle níž by mohl obchvat vést od Spů k Nahořanům a na obchvat České Skalice. Druhou možností je obchvat navržený petičním výborem referenda, který by vedl auta v trase Spy - Vladivostok - Osma - Nahořany.

Třetí variantou je trasa přeložky I/14, kterou připravuje ŘSD. Navrhuje trasu v délce 6,3 kilometru od Spů, podél železniční trati v Novém Městě a s napojením ve Vrchovinách za odhadovanou cenu 786 milionů korun bez daně. Stavba však zatím nemá územní rozhodnutí, ŘSD o něj žádá od roku 2008, stavební úřad ho třikrát vydal, ale krajský úřad ho opakovaně zrušil a vrátil k projednání. Teď je územní řízení přerušeno do konce roku 2015 k doplnění podkladů.

Zastánci referenda a jižního obchvatu se snažili prosadit u zastupitelů opačný postup, tedy aby se začalo od územního plánu města. Chtějí územní studii, přeložku v územním plánu a také zablokování pozemků pro obchvat.

Autoři petice Za obchvat Nového Města nad Metují navrhli, že by se neměla...

Autoři petice Za obchvat Nového Města nad Metují navrhli, že by se neměla stavět připravovaná přeložka I/14 od Spů směrem na Vrchoviny, ale jižní obchvat města od Spů směrem na Nahořany.

„V územním plánu nebude zakreslen obchvat, ale pouze volná plocha, kudy by obchvat mohl vést, a dále stávající koridor pro přeložku. Poté městské zastupitelstvo schválí územní plán a počká na referendum, kterým směrem má ve výsledku jít,“ řekl advokát přípravného výboru referenda Ludvík Novotný.

Právník varoval zastupitele i před trestněprávními důsledky některých jejich kroků, takže se ho ptali, zda je to vyhrožování.

Skupina občanů a majitelů pozemků vyvolala petici Za obchvat Nového Města nad Metují na přelomu roku 2013 a 2014, kdy ji podepsalo asi 1 600 lidí. Soudní pře o referendum už sice skončily, ale smír nezavládl (více najdete zde). Přípravný výbor referenda totiž adresoval zastupitelům dopis, v němž naznačuje, že příprava stavby zavání korupcí kvůli některým pozemkům v Krčíně nebo Vrchovinách.

„Byla to informace pro zastupitele, aby měli oči otevřené, nikoli útok na ně,“ bránil se Václav Zilvar z přípravného výboru.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz