Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové způsoby léčby mozkových nádorů prodloužily život z měsíců na roky

  14:30aktualizováno  14:30
Hradecká fakultní nemocnice se může pochlubit dobrými výsledky léčby nádorových onemocnění centrálního nervového systému, která patří k nejvážnějším. Pacientům se díky novým metodám výrazně zvyšuje šance na uzdravení.

Hradečtí onkologové a neurochirurgové představují nové metody léčby nádorů mozku (18.3.2015). | foto: Lukáš Urban

Existují dva základní způsoby léčby nádorových onemocnění centrálního nervového systému : zářením a chirurgickým zákrokem. A právě úspěšnost velmi obtížných operací, kdy lékaři pacientovi z mozku odstraní často velké a nebezpečné nádory, se podle hradeckých odborníků rok od roku zvyšuje.

Oldřichu Karlíkovi a Markétě Čižinské se daří s těžkou nemocí bojovat...

Oldřichu Karlíkovi a Markétě Čižinské se daří s těžkou nemocí bojovat (18.3.2015).

Zatímco ještě před několika lety se jim dařilo zcela odstranit pouhých 25 procent nádorů, díky zavedení nových metod mají nyní až devadesátiprocentní úspěšnost, čímž se řadí mezi absolutní českou špičku.

„Výsledky léčby se skutečně výrazně zlepšují. Přesnou hranici nádorové tkáně nám během operace pomáhá určit počítačová navigace, která je schopna na snímku magnetické rezonance mozku ukázat přesnou polohu operačního nástroje. Neurochirurg tak dostává během operace aktuální a přesné informace,“ vysvětluje přednosta neurochirurgické kliniky Svatopluk Řehák.

Velkou výhodou je spolupráce neurochirurgů, onkologů i radiologů

Pacienti s agresivními nádory mozku slyší od lékařů často velmi špatné prognózy. I to se však v poslední době daří měnit. „Přibližně jedna třetina pacientů po operaci přežívá více než 24 měsíců, což je významný pokrok oproti původním osmi měsícům. Jsou to sice malé, ale velmi důležité kroky v léčbě těchto onemocnění,“ soudí Řehák.

Na nedostatek práce si v Hradci rozhodně nemohou stěžovat, zdejší nemocnice je v současnosti počtem pacientů léčených s nádory centrální nervové soustavy na druhém místě po nemocnici v Ostravě.

Markétě Čižinské před dvaceti lety diagnostikovali nezhoubný, ale velmi problematický nádor na mozku v blízkosti očních nervů. Několikrát ji operovali, jenže zcela odstranit nádor se lékařům nepodařilo, protože by pacientka přišla o zrak. Nakonec zabrala až léčba na nejmodernějším přístroji umožňujícím radioterapii s modulovanou intenzitou.

Markéta Čižinská byla vůbec první pacientkou, u níž se tato metoda na hradecké klinice vyzkoušela. „Znovu jsem začala lépe vidět, do té doby jsem měla zúžené zorné pole a vůbec jsem neviděla do stran,“ vypráví.

Po třinácti letech vidí zase dobře. „Vedu úplně normální život. Ptala jsem se manžela, jestli jsem nějak nezblbla, říkal že ne, tak jsem spokojená,“ směje se. Ostatním pacientům doporučuje, aby hlavně neztráceli víru.

Bylo to padesát na padesát

Jednašedesátiletému Oldřichu Karlíkovi diagnostikovali nejagresivnější formu zhoubného nádoru mozku. Začalo to přitom nevinně, nemoc se u něho projevila tím, že začal kulhat na pravou nohu. Už první prognóza však zněla děsivě: Nemoc nelze léčit, zbývá vám několik týdnů života. Poslední šancí byla operace, kterou Karlík podstoupil v Hradci Králové.

„Řekli mi, že mám šanci padesát na padesát,“ vzpomíná se slzami v očích pacient. Operaci však zvládl a dnes se těší dobrému zdraví. „Už dva roky nejeví známky nemoci a žije pohodlným životem,“ hodnotí výsledky jeho léčby  neurochirurg Řehák. Oldřich Karlík chodí na šest hodin do zaměstnání a mnohem víc si váží svého zdraví. „Na to jsem byl lajdák,“ přiznává.

„Naší velkou výhodou je těsná spolupráce neurochirurgů, onkologů, radiologů a kolegů z laboratoří, kteří jsou schopni přesně stanovit typ nádoru včetně molekulárních faktorů důležitých pro prognózu a volbu onkologické léčby. Tato spolupráce zvyšuje šanci pacienta na dobrý výsledek léčby,“ vysvětluje přednosta onkologie a radiologie Jiří Petera.

Léčba se tím urychluje a zefektivňuje. „Takto dobře fungující spolupráce je přitom v Česku ojedinělou záležitostí,“ doplňuje přednosta Řehák.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Bratři Karamazovi v podání dua SKUTR slibují energii, emoce i naději

Klicperovo divadlo uvede Dostojevského Bratry Karamazovy v režii a úpravě dua...

Hradecké Klicperovo divadlo uvede nejočekávanější titul 133. sezony, Dostojevského Bratry Karamazovy. Režie a úpravy se...

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Najdete na iDNES.cz