Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaroměř bude na nové náměstí potřebovat 100 milionů korun

  19:12aktualizováno  19:12
Nákladná oprava náměstí ČSA v Jaroměři vzbudila před volbami emoce. Zatím ale jeho nová podoba existuje jen na obrázcích. Pokud se mají vizualizace změnit ve skutečnost, může to stát téměř sto milionů korun. Opravit náměstí je ale nutnost a město doufá, že získá dotace.

Ve středu náměstí u opraveného meteorologického sloupu zůstanou stát dvě stoleté lípy, kterým se však v poslední době příliš nedaří a usychají kvůli nedostatku vláhy. | foto: archiv MěÚ Jaroměř

Některé strany se opravě náměstí věnovaly v programech, radnice však zároveň před volbami zveřejnila vizualizace nového náměstí a sklidila kritiku, že si dělá kampaň z veřejných peněz. Podle úředníků však město získalo snímky teprve nedávno a ještě je konzultovalo s památkáři.

Nová podoba náměstí

  • Náměstí ČSA je ve špatném stavu, trpí i odlivem lidí, kteří by tam nakupovali. Na nové podobě město pracuje od roku 2009, už má projektovou dokumentaci.
  • Budoucí obnova zahrnuje území od Tyršova mostu přes náměstí až na konec Havlíčkovy ulice. Náměstí bude mít o něco méně parkovacích míst než nyní. Projektant spočítal náklady na 98 milionů korun.
  • Náměstí by se mělo těsněji propojit s málo využitým územím Na Valech podél silnice I/33.

V dalších měsících se ukáže, jak se k projektu postaví noví zastupitelé. Vítězná Volba pro město vedená dosavadním starostou Jiřím Klepsou chce sehnat pro náměstí potřebné peníze. Projektant spočítal cenu na 98 milionů korun, ale po výběrovém řízení to může být i méně.

„Nová koalice teprve bude řešit, zda náměstí bude její prioritou. Věřím, že mělo vždy zelenou, i když je to těžká záležitost, a že tomu tak bude nadále,“ řekl Jiří Klepsa, který dohodl koalici VPM s ANO 2011, komunisty a sociálními demokraty a bude kandidovat na starostu.

Podle vedení města nemá jít jen o opravu náměstí, střed města má získat větší atraktivnost pro obyvatele i návštěvníky. Navržená obytná zóna by měla vést už od Tyršova mostu přes náměstí po konec Havlíčkovy ulice.

Odborníci sledovali hlavně větší bezpečnost pro chodce, bezbariérovost a bezproblémové vztahy pěších a automobilistů. „Celé náměstí je proto řešeno jako obytná zóna v jedné výškové úrovni,“ vysvětlil spoluautor návrhu architekt Milan Falta.

Obnova náměstí má kritiky

V obytné zóně ubude dopravní značení, někde rozšíří chodníky, u radnice přibude vodní prvek, protože oprava staré kašny by byla příliš náročná.

Dominantou původního náměstí byl pouze mariánský sloup, meteorologický sloup a kašna, proto nepřibude další zeleň a zůstane jen tam, kde nezastíní památky. Původní dlažba by se měla znovu využít v co největší míře.

Oprava náměstí i obnova prostoru Na Valech má kritiky. Východočeši s bývalou starostkou Jiřinou Jelínkovou volají po revizi projektu, uskupení Jaroměř - náš domov chce opravit všechny mosty a opravit náměstí po etapách.

Architekti navrhli využít původní dlažbu i moderní obrubníky. Místy se objeví...

Architekti navrhli využít původní dlažbu i moderní obrubníky. Místy se objeví historizující kamenné mozaiky inspirované dobovými snímky nebo zbytky dláždění.

„Zatím jsou to opravdu jen sny. Náměstí je třeba udělat, protože jsou tam staré rozvody plynu, vody i elektřiny. Bez dotace nejméně 50 milionů korun to však nebude možné,“ namítl zastupitel za Jaroměř - náš domov Otto Salač. Podle něj než se začne s náměstím, je třeba opravit Tyršův most a ještě předtím vybudovat novou silnici kvůli zásobování náměstí.

Město dosud nepožádalo o dotaci na náměstí, protože zatím připravovalo projektovou dokumentaci. Už však rekonstruuje dům čp. 49, kterým propojí náměstí s územím Na Valech, což někteří kritizují jako zbytečné. Tam se v budoucnu plánují parkovací plochy, pozemky pro občanskou vybavenost i odpočinek.

Silnice a parkování Na Valech je potřeba dokončit, než se vůbec začne s rekonstrukcí náměstí. „Musíme dokončit dům čp. 49, pak opravit komunikaci Na Valech včetně výjezdu na hlavní silnici. Pak se teprve otevře cesta k tomu, abychom mohli intenzivně uvažovat o rekonstrukci náměstí,“ dodal starosta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Najdete na iDNES.cz