V někdejším ústavu hluchoněmých na královéhradecké Pospíšilově třídě vznikla...

V někdejším ústavu hluchoněmých na královéhradecké Pospíšilově třídě vznikla škola. | foto: Archiv hradeckého magistrátu

Hradec má opět své Rudolfinum, v bývalém ústavu je škola za 100 milionů

  • 2
Rudolfinum nestojí jen na Starém Městě v Praze, ale rozhodnutím kraje rovněž v Hradci. Hejtmanství přejmenovalo bývalý ústav hluchoněmých, ze kterého za téměř 100 milionů korun vznikla škola.

Budova ze začátku 20. století na hradecké Pospíšilově třídě se asi po 60 letech vrací k názvu Rudolfinum. „Nebudeme si nic namlouvat, sám budu používat spíš označení hluchák, ale vnímám to jako návrat k tradici,“ říká Josef Dvořák, krajský radní pro oblast investic a majetku.

„Rudolfinum? A není to omyl? Bydlím tu celý život, ale tohle pojmenování slyším poprvé,“ diví se Hana Hedvičáková ze Slezského Předměstí.

Přejmenování budovy, v níž kdysi bydlelo kolem 80 postižených dětí, je součástí právě vrcholící akce za 97 milionů korun. Palác s promáčenými sklepy, poničenými freskami a záplatovanou střechou prokoukl a po mnoha letech se sem vracejí teenageři.

Stěhování už končí

Někdejší ústav hluchoněmých se proměnil ve školu, do které se z Lipek přestěhovaly obchodní akademie a ze Stěžer střední odborná škola. Stěhování už končí a výuka tam začne hned po jarních prázdninách - v pondělí 8. února.

Dalších asi 17 milionů stojí rekonstrukce sousedního „nového hlucháku“, ze kterého se v březnu stane Evropský dům, stavaři se ale do objektu vrátí i příští rok, protože v dalších etapách tu vznikne i parkoviště a starý výměník se po finanční injekci asi 27 milionů korun promění na školní kuchyň a jídelnu.

„Tím, že se do budovy vrací škola a děti, se zároveň vrací dobrý duch. Bude to dobře využité,“ pochvaluje si ředitelka obchodní akademie Jana Vitvarová.

Využité však zatím nebude dosavadní sídlo školy v Lipkách. Budovu, kterou navrhl Josef Gočár, vlastní město. Čeká ji podobně náročná oprava jako sousední Gymnázium J. K. Tyla a vrátí se sem nejspíš studenti, radnice však využití pro školu teprve hledá.

Rekonstrukce Rudolfina, na kterou asi 50 milionů korun poslala Evropská unie, byla od začátku synonymem bezproblémové stavební akce. Naopak úpravy přístavby pro současný Evropský dům byly terčem kritiky především opozičních krajských zastupitelů. Nová instituce vznikla i navzdory ministerstvu pro místní rozvoj, jež s krajem neuzavřelo nájemní smlouvu.

Kritici se pletou, říká radní

„Přijde mi, že je to projekt, jehož budoucnost je jen ve hvězdách,“ míní zastupitel Pavel Louda (ODS). „Je to umělý projekt. U Evropou vyvolaných investic jsem pesimista, protože postrádají přirozený základ,“ domnívá se Rudolf Cogan (TOP 09).

Radní Dvořák je však přesvědčen, že kritici domu určeného na pomoc podnikatelům či starostům při čerpání dotací, se pletou. „Bylo by ideální, kdyby zájemce o evropské dotace zjistil vše potřebné na jednom místě a neztrácel čas ani energii,“ uvažuje.

Někdejší sídlo zdravotnického holdingu a pedagogicko-psychologické poradny už má nájemníky. Mělo by tu najít práci asi sto úředníků. „Postupně se nastěhují Centrum pro regionální rozvoj, Czechinvest, Centrum evropského projektování či Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod,“ jmenuje Dvořák.