Areál Univerzity Hradec Králové (UHK)

Areál Univerzity Hradec Králové (UHK) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradecká univerzita vybuduje park a fakultu, firmy si vyškolí studenty

  • 2
Univerzita v Hradci Králové má před sebou velký rok plný novinek. Postaví studentský park s lavičkami a jezírky a hlavně novou budovu fakulty, prohloubí spolupráci s podniky, bude učit čínštinu.

Na hradecké univerzitě začal nový školní rok, který bude ve znamení mnoha změn. Ta nejviditelnější potěší studenty, kteří dostanou na jaře zbrusu nové venkovní prostory pro volný čas.

Nový studentský park před univerzitním komplexem bude dalším místem v Hradci, které má studenty, a nejen je, lákat na posezení, procházky či hry.

„Prostor jsme navrhli tak, aby tu byla místa pro výstavy plastik, fotografií nebo pro výuku, či dokonce pro divadelní představení pod širým nebem. Plochu jsme rozdělili na menší náměstíčka, a to pomocí terénních valů, ostrůvků, travin, květin a keřů. Inspirací pro mne bylo také umění práce s krajinou a parky v Oslu, jak ji poznala manželka, která byla v norském hlavním městě na studijním pobytu v programu Erasmus,“ prozradil architekt Miroslav Gebas.

V parku za šest milionů přibudou od příštího roku lavičky, jezírka i malá pódia a jamky na minigolf.

„Možná nám trochu unikalo, že život do vysokoškolského městečka nepřinášejí jen budovy s učebnami, nýbrž že se na jeho atmosféře významně podílí bezprostřední okolí. A když jsme se podívali na plochy okolo našich objektů, uviděli jsme sice sekané a upravené, avšak poněkud fádní a vlastně i trochu nehostinné pláně,“ vysvětlil kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

Firmy vyškolí absolventy

Univerzita chce letos ještě více propojit teoretickou výuku s praxí. V kariérním centru, které vzniklo loni, aby studentům také pomáhalo získat po studiu práci, rozjíždějí projekt, díky němuž se podařilo navázat spolupráci s řadou menších firem.

Může se hodit

Vybírejte z aktuálních pracovních nabídek vhodných pro absolventy na jobDNES.cz.

„Cílem je vytvořit databázi absolventů a studentů hledajících zaměstnání a databázi „ochotných“ zaměstnavatelů a vzájemně je propojit, aby se obě strany mohly už samostatně domluvit. Zaměstnavatel si například vybere z životopisů, které budou studenti do databáze vkládat,“ řekl Tikovský.

Některé podniky přistoupily i na mentoring, tedy na jakési vedení studentů, jímž si z nich vychovají pracovníka pro svou firmu.

Co nevidět začnou akademici stavět velmi očekávanou budovu přírodovědecké fakulty.

„Výběrové řízení na stavbu je zdárně uzavřeno. Už jen čekáme na udělení souhlasu Ministerstva školství a předpokládáme, že stavba fakulty začne ještě na podzim,“ řekl kancléř.

Počet oborů se sníží, přibyla ale čínština

Protože vychází málo středoškoláků, musí hradečtí akademici snížit počet studentů i oborů.

„I do budoucna si chceme zachovat možnost výběru mezi uchazeči, ač v současnosti je zřejmé, že menší počet studentů bude znamenat i menší počet oborů. Musíme se rozhodnout, které obory jsou nejsilnější, které jsou perspektivní a které bude naopak nutné utlumit,“ uvedl rektor univerzity Josef Hynek.

Náměstkyně Ministerstva školství Čínské republiky Tchaj-wan Lucia S. Lin s rektorem Univerzity Hradec Králové Josefem Hynkem.

Díky spolupráci se školami na Tchaj-wanu se na univerzitě mohou studenti nově učit čínštinu. Podle rektora je to jazyk, který se rozhodně vyplatí znát.

„Málokdo dnes pochybuje, že celá jihovýchodní Asie prochází obrovskými změnami, a v blízké budoucnosti bude ještě silnější. Mandarínskou čínštinou mluví už dnes pětina obyvatel naší planety, což může samo o sobě být dobrým důvodem ke studiu,“ míní Hynek.

Motivace akademiků k zavedení studia čínštiny pramení ze zvyšujícího se počtu studentů, kteří jezdí na studijní programy na Tchaj-wan a od příštího roku i do čínského Ningbo.

„Při zahraničním pobytu se naučí základům jazyka, jenže po návratu nemají možnost pokračovat a zdokonalit se. To je škoda, a proto chceme takovou možnost našim studentům nabídnout,“ vysvětlil.

Kromě jazyků a důležité praxe už za studia by podle rektora také hradeckým studentům pomohla finanční podpora:

„České republice systém finanční pomoci stále chybí. I bez školného je studium na vysoké škole finančně náročné a naši studenti jsou z velké většiny ekonomicky závislí na svých rodičích. Pokud se rodina dostane do finančních problémů, student obvykle nemůže nebo ani nechce ve studiu pokračovat. A to je problém, který by se měl řešit. V zahraničí systémy pomoci existují a lze se jimi inspirovat.“