Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký lesní boom vrcholí, chystá se rozhledna i dančí zoo

  11:20aktualizováno  11:20
Jako by novohradecké lesy byly nafukovací. Obrovský bruslařský a cyklistický nával sotva začíná a už se tu chystají další mocná lákadla. O dančí „pavilon“ se rozšíří lesní zoo, bude se stavět rozhledna, možná i lesnické středisko nebo další kilometry stezek.

Vítězný návrh rozhledny na Černé stráni. | foto: Jan Mádlík, www.earch.cz

Ještě před několika lety by mistrovská silniční časovka napříč hradeckými lesy zněla jako šílený nápad. Vlastně stejně nereálný asi jako další projekty s přívlastkem lesní, tedy nejdelší okruh pro in-line bruslaře a kolaře v republice, zoo, altány s grily, rozhledna, rytířské hradiště, pohádková stezka anebo výukové středisko.

Jenže už v sobotu se na Hradečnici mezi lesním hřbitovem a Bělečkem skutečně pojede východočeský šampionát v silniční časovce. Cyklistický svátek jen dokládá, že za hřbitovem už dávno není jen území dřevařů či armádního cvičiště. Naopak: městské lesy chystají další projekty, které sem s jistotou přilákají další stovky návštěvníků.

Ještě do léta u nedávno otevřené lesní zoo s populární rodinkou divočáků vznikne další „pavilon“, tentokrát s daňky.

„Chceme dál propagovat druhy zvěře, které tady žijí, ale návštěvníci nemají možnost se nimi běžně potkávat,“ říká ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán, podle kterého u obory budou pozorovatelny daňků, kteří již mají s lidmi zkušenosti.

„Plachou zvěř už na kontakt s lidmi nikdy nenaučíte, proto ti naši pocházejí ze speciálních chovů. Mimochodem dančí zvěř tady žije až od 70. let, kdy tady bylo vypuštěné první stádo pocházející z Maďarska,“ vysvětluje Zerzán.

S rozhlednou se počítá

O rozhledně na Černé stráni se ještě donedávna mluvilo jen šeptem, protože před ní ležela spousta překážek. Teď už je však téměř jisté, že třicetimetrová věž přece jen uprostřed lesa vznikne.

Fotogalerie

„Čekáme na vhodný dotační titul. Pokud bude, stavba bude hotová do konce příštího roku. Pokud ne, postavíme ji ze svého a stát bude do konce roku 2017,“ pokračuje ředitel městských lesů.

Nová rozhledna zhruba za 3,5 milionu korun nemůže být kvůli normám o dřevostavbách vyšší než 30 metrů, ale i tak bude čnít nad vrcholky všech stromů a kromě pohledu na celý Hradec Králové má nabízet i panorama širokého pásu hor Jeseníků, Orlických hor i Krkonoš. Architektonickou soutěž vyhrál Pavel Zadrobílek, jenž navrhl konstrukci se třemi trojúhelníkovitě uspořádanými vazníky, točitým schodištěm a ochozy ve výškách 12, 21 a 30 metrů.

Radnice i městské lesy rovněž dál rozvíjejí nápad budování takzvaného environmentálního střediska, které by bylo v sousedství rozhledny. Lesnické centrum by mělo stát kolem 14 milionů korun a kromě zázemí se počítá třeba s voliérami pro lišky, jezevce, veverky či ptáky.

Vzniknou také odpočinková místa

Stejně jako dančí obora už velmi brzo v novohradeckých lesích vzniknou další dvě vymoženosti pro stále častější zástupy in-line bruslařů, cyklistů, běžců, ale vozíčkářů, kteří tu mají své značené trasy. U Svinar se otevře nové občerstvení speciálně zaměřené na grilování ryb a uzené klobásy, u Mazurových chalup pak bude stát lesní tělocvična převážně s dřevěnými prvky.

„Největší akcí letošního roku však pro nás je odbahnění a oprava hráze rybníka Cikán,“ zdůrazňuje Zerzán.

A protože příjemný asfalt Hradečnice, Písečnice i lesního okruhu velmi rychle získává popularitu hlavně v široké komunitě českých bruslařů a okusily jej tisíce cyklistů, město již přemýšlí o dalším rozšíření. Nejžhavějším favoritem se zdá být lesní stezka vedoucí směrem k Třebechovicím.

„Zatím je to jen vize. Ale neradi bychom, aby skončila v šuplíku,“ dodává Zerzán.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Najdete na iDNES.cz