Lev indický Brahma v Zoo Dvůr Králové nad Labem.

Lev indický Brahma v Zoo Dvůr Králové nad Labem. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Afriku ve dvorské zoo posílí medojed, jedovaté mamby, sochy i gril

  • 1
Dvorská zoo chce být mnohem více afričtější, než je. Z Afriky má být časem každé zdejší zvíře. Už letos přibudou jedovatí hadi a štíři, mangusty, sovy, medojed a želvy obrovské. Zahrada připravuje výstavy afrického umění, festival Doteky Afriky, kampaň proti pytlákům či celosezonní africký gril.

Želva obrovská

"Hledali jsme způsob, jak ještě zatraktivnit prohlídku. Velké želvy už dříve dělaly zahradě skvělé jméno. Je to obrovské zvíře, které váží přes sto kilo, ale přitom není složité ji lidem přivést a ukázat. Už snad dvacet let máme pět želv v pražské zoo, odkud je k nám znovu přivezeme," vysvětlil hlavní zoolog Pavel Moucha.

Medojed kapský

Lákadlem bude jistě medojed, malá černo-bílá šelma s ostrými zuby, kterou si mnozí pamatují z filmu Bohové musejí být šílení, kde se medojed zakousl do hlavního hrdiny a ten s ním pak putoval pouští.

"Jinak je poměrně málo známý, moc se u nás nechová. Lidé znají medojeda spíš jen podle jména, ale neumí si pod ním představit, o co vlastně jde," vypráví zoolog Moucha.

Mamba zelená

Zoo ukáže ty nejjedovatější africké hady

Pro otrlé povahy, ale nejen pro ně připravuje zoo na letošní sezonu expozici s několika nejjedovatějšími tvory, kteří se po africkém kontinentu pohybují. Už v dubnu přibude mamba zelená.

Zmije útočná

"O té slyšel skoro každý, nejen kvůli tomu, že u nás v Česku jednoho chovatele loni kousla. Je to had, který se v knížkách o Africe objevuje často, tak proč ho tady neukázat. Přivezeme ho už začátkem března," líčí zoolog.

Zmije gabunská

V teráriu nebude chybět ani jedovatá žlutě zbarvená kobra kapská, zmije útočná nebo zmije gabunská. To je jeden z největších jedovatých plazů na světě. Váží až 25 kilogramů.

Časem přibude i mamba černá, veleštír obrovský, pavouci a další "miláčci" z divoké africké přírody.

Veleštír obrovský

"I kvůli té jedovatosti k Africe neodmyslitelně patří," podotýká Moucha. V pavilonu bude platit kvůli bezpečnosti návštěvníků zvláštní režim, pracovníky čekají speciální úpravy terárií.

Lví safari se otevře za rok

Největší zájem vzbudí s velkou pravděpodobností lví safari, do jehož příprav se pracovníci zahrady právě pouštějí. První návštěvníci vyjedou mezi krále zvířat přibližně za rok.

Lev indický Brahma v Zoo Dvůr Králové nad Labem.

"Celý prostor bude oplocený, návštěvníci do něho vjedou autem. Uvažujeme o dvou smečkách, které by se střídaly. Počet se může zvýšit, uvidíme, jak se budou zvířata rozmnožovat," prozradila mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Nedávno zoo rozšířila expozici chameleonů ve Vodním světě, kde už měsíc pobývá chameleon obrovský, letos chystá také rozšíření výběhu žiraf a nosorožců.

"Novinkou budou také africké sovy, protože draví a noční ptáci tu doposud chyběli," míní Myslivečková.

Afriku návštěvníci poznají všemi smysly

Další projekt, který chce dvorská zoo rozvíjet, má název Afrika všemi smysly. Zahrada přiblíží Evropanům málo známou africkou kulturu. Už v dubnu otevře největší výstavu soch moderního afrického umění v Česku.

Nabídne také výstavu obrazů Jiřího Neprakty o pravěku. V létě uspořádá několikadenní festival Doteky Afriky s řadou přednášek, koncertů a kulinářských zážitků. Chybět nebude ani expozice naivního umění Tingatinga.

"Loni měla velký úspěch taneční skupina Iyasa ze Zimbabwe a letos bude mít u nás v regionu ještě delší turné. Poprvé budou vystupovat na Velikonoce," řekla mluvčí.

Zážitkem bude ještě větší africký gril Mama Africa, kde si příchozí vyberou z řady jídelních specialit. V nabídce budou grilované kuřecí paličky kmene Bulu nebo jako zákusek grilovaný ananas a mango s arašídy či osvěžující křovácký nápoj honeybush. Stánek bude poprvé otevřen po celou letní sezonu.

Dvůr vytáhne proti pytlákům a spálí rohovinu

Zoo chce zasáhnout i do politiky a připravuje velkou mezinárodní kampaň proti pytlákům, kteří obchodují s nosorožčími rohy. "Zhruba každých jedenáct hodin je v Africe zabit jeden nosorožec, ta situace je rok od roku horší. Pokud bude tempo pokračovat, budou nosorožci do patnácti let zcela vyhubeni," říká Myslivečková.

O rohy je v současnosti velký zájem i na asijském trhu. Zoo chce ukázat, že samotná rohovina je zcela bezcenná a že to není všelék, jak si kdekdo ve světě myslí, ale pouhé placebo.

"Vietnamské gangy nalétávají helikoptérami z Mozambiku na jihoafrickou stranu, tam odstřelí nosorožce, uříznou mu rohy a odletí zpátky. Mají velmi dobré vybavení, zázemí, je to dáno cenou rohoviny, gram je dražší než gram zlata," popsal ředitel zoo Přemysl Rabas.

Na podzim proto budou ve Dvoře na protest veřejně pálit místní zásoby nosorožčích rohů, které mají schované v trezorech. Na černém trhu by za ně dostali několik desítek milionů korun. Podle informací České inspekce životního prostředí cena za kilogram rohoviny od roku 2009 stoupla dvojnásobně, až na 50 tisíc dolarů, což je zhruba milion korun.