Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzitní kampus v Hradci má první budovu, ale učit se v ní nesmí

  9:18aktualizováno  9:18
Dvě fakulty Karlovy univerzity v Hradci Králové se už už vidí v novém univerzitním parku u nemocnice. Tvořit ho budou tři či čtyři budovy a hotov by mohl být za šest let. Jenže zatím se studenti kvůli stížnosti nemohou učit ani v první dostavěné budově.

První budova budoucího kampusu Univerzity Karlovy u hradecké fakultní nemocnice. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na fakultách Karlovy univerzity v Hradci Králové vládne napjatá atmosféra. Důvod se může zdát malicherný, ve skutečnosti je to ale velký problém: nábytek.

Dvě firmy, které neuspěly, podaly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže stížnost na výsledky veřejné zakázky na nábytek do první budovy kampusu.

„Je to pro nás komplikace. Kvůli těmto firmám nám úřad zakázal uzavřít smlouvu s vítězem. Je to nepříjemná situace, s úředníky jednáme. Nejdůležitější je, aby co nejdříve rozhodli. Pokud nám řeknou, že máme vypsat novou zakázku, tak to uděláme,“ komentoval nepříjemnou situaci děkan farmaceutické fakulty Tomáš Šimůnek.

Kdyby úřad rozhodl, že soutěž nebyla v pořádku, a univerzita by musela vybírat znovu, dokončení by se oddálilo ještě o řadu měsíců. A to už by mohl být velký problém.

„Do června to musí být vyřešené stůj co stůj“

„Jsou tam poměrně dlouhé lhůty, čímž by se vše ještě o měsíce protáhlo. Už takhle je jasné, že se do budovy v zimním semestru nenastěhujeme. Byli bychom tedy rádi, kdyby to bylo na jaře. Navíc jsme tlačeni červnovým termínem k ukončení financování z evropských fondů. Do té doby to musí být vyřešené stůj co stůj,“ varuje děkan.

Fotogalerie

Stihnout se to dá, ale už nesmí nastat další komplikace. Jenže právě ty nejsou podle děkana v případě vypsání nové zakázky vyloučené.

„My jsme se bez budovy nového kampusu obešli desítky let, takže to ještě rok vydržíme. Stojí nás to ale peníze, protože v nové budově platíme energie,“ zlobí se Šimůnek.

Od projektu si hodně slibují město i fakultní nemocnice

Obří kampus, který by měl u nemocnice vyrůst zhruba do roku 2020, budou tvořit tři či čtyři budovy. Ty staré chce univerzita prodat. Pokud se podaří budovy postavit, samotné stěhování už prý bude maličkost.

Univerzitní park propojí lékařskou a farmaceutickou fakultu s fakultou vojenského zdravotnictví a především s nemocnicí.

Podobný problém měl hospital Kuks

Podobný problém řešil nedávno Kuks, kterému také hrozilo, že o možnost kompletní rekonstrukce z evropských fondů přijde kvůli komplikacím s výběrem zhotovitele. Památkáři to ale na poslední chvíli stihli (více najdete zde).

„Spojení dvou fakult Univerzity Karlovy v Hradci Králové bude velmi významné pro město i region. Za důležité považuji také větší vědecké propojení týmů v klinické i preklinické oblasti medicíny, farmacie a farmakologie. Proto celý projekt vznikl,“ uvedl náměstek ředitele fakultní nemocnice Jaroslav Malý.

Od projektu si hodně slibuje i radnice. „Město tomuto projektu, který velmi vítáme, přispěje dopravním řešením. Připravujeme změnu územního rozhodnutí, abychom mohli lépe propojit kampus, nemocnici, záchrannou službu, výjezd z Benešovy třídy a napojení na polyfunkční objekt, který vyroste u Milety,“ vyjmenoval plánované změny dosavadní náměstek primátora Jindřich Vedlich.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz