Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzitní kampus v Hradci má první budovu, ale učit se v ní nesmí

  9:18aktualizováno  9:18
Dvě fakulty Karlovy univerzity v Hradci Králové se už už vidí v novém univerzitním parku u nemocnice. Tvořit ho budou tři či čtyři budovy a hotov by mohl být za šest let. Jenže zatím se studenti kvůli stížnosti nemohou učit ani v první dostavěné budově.

První budova budoucího kampusu Univerzity Karlovy u hradecké fakultní nemocnice. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na fakultách Karlovy univerzity v Hradci Králové vládne napjatá atmosféra. Důvod se může zdát malicherný, ve skutečnosti je to ale velký problém: nábytek.

Dvě firmy, které neuspěly, podaly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže stížnost na výsledky veřejné zakázky na nábytek do první budovy kampusu.

„Je to pro nás komplikace. Kvůli těmto firmám nám úřad zakázal uzavřít smlouvu s vítězem. Je to nepříjemná situace, s úředníky jednáme. Nejdůležitější je, aby co nejdříve rozhodli. Pokud nám řeknou, že máme vypsat novou zakázku, tak to uděláme,“ komentoval nepříjemnou situaci děkan farmaceutické fakulty Tomáš Šimůnek.

Kdyby úřad rozhodl, že soutěž nebyla v pořádku, a univerzita by musela vybírat znovu, dokončení by se oddálilo ještě o řadu měsíců. A to už by mohl být velký problém.

„Do června to musí být vyřešené stůj co stůj“

„Jsou tam poměrně dlouhé lhůty, čímž by se vše ještě o měsíce protáhlo. Už takhle je jasné, že se do budovy v zimním semestru nenastěhujeme. Byli bychom tedy rádi, kdyby to bylo na jaře. Navíc jsme tlačeni červnovým termínem k ukončení financování z evropských fondů. Do té doby to musí být vyřešené stůj co stůj,“ varuje děkan.

Fotogalerie

Stihnout se to dá, ale už nesmí nastat další komplikace. Jenže právě ty nejsou podle děkana v případě vypsání nové zakázky vyloučené.

„My jsme se bez budovy nového kampusu obešli desítky let, takže to ještě rok vydržíme. Stojí nás to ale peníze, protože v nové budově platíme energie,“ zlobí se Šimůnek.

Od projektu si hodně slibují město i fakultní nemocnice

Obří kampus, který by měl u nemocnice vyrůst zhruba do roku 2020, budou tvořit tři či čtyři budovy. Ty staré chce univerzita prodat. Pokud se podaří budovy postavit, samotné stěhování už prý bude maličkost.

Univerzitní park propojí lékařskou a farmaceutickou fakultu s fakultou vojenského zdravotnictví a především s nemocnicí.

Podobný problém měl hospital Kuks

Podobný problém řešil nedávno Kuks, kterému také hrozilo, že o možnost kompletní rekonstrukce z evropských fondů přijde kvůli komplikacím s výběrem zhotovitele. Památkáři to ale na poslední chvíli stihli (více najdete zde).

„Spojení dvou fakult Univerzity Karlovy v Hradci Králové bude velmi významné pro město i region. Za důležité považuji také větší vědecké propojení týmů v klinické i preklinické oblasti medicíny, farmacie a farmakologie. Proto celý projekt vznikl,“ uvedl náměstek ředitele fakultní nemocnice Jaroslav Malý.

Od projektu si hodně slibuje i radnice. „Město tomuto projektu, který velmi vítáme, přispěje dopravním řešením. Připravujeme změnu územního rozhodnutí, abychom mohli lépe propojit kampus, nemocnici, záchrannou službu, výjezd z Benešovy třídy a napojení na polyfunkční objekt, který vyroste u Milety,“ vyjmenoval plánované změny dosavadní náměstek primátora Jindřich Vedlich.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Najdete na iDNES.cz