Když kontrola přistihne v herně někoho z evidence úřadu práce, nemá šanci dostat od Bydžova peníze. Ilustrační foto

Když kontrola přistihne v herně někoho z evidence úřadu práce, nemá šanci dostat od Bydžova peníze. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Nový Bydžov začal sepisovat listinu gamblerů bez práce a nezaměstná je

  • 1
Radnice v Novém Bydžově na Královéhradecku pokračuje v tažení proti gamblerům. Přičítá jim násilnosti ve městě. Aby krotila jejich vášeň, začala sepisovat listinu přistižených hráčů, kteří žijí z příspěvků od státu a města. Provinilce odmítá zaměstnat na veřejných pracích.

Starosta Pavel Louda původně uvažoval o tom, že nezaměstnaným lidem trávícím dny v hernách dávky prostě odebere. Konzultoval to i s poslankyní a někdejší starostkou stejně problematického Chomutova Ivanou Řápkovou a zjistil, že z pohledu zákonů je to složité. (více o konzultacích čtete zde)

Zabraly ale razie v hernách, kvůli kterým jsou podniky přes den vylidněné. Město už má informace, že gambleři zkoušejí štěstí brzy ráno.

"V posledních třech týdnech bylo v Novém Bydžově pět kontrol sociálky, strážníků a policie. Zajistily dvě celostátně hledané osoby, u dvou příjemců dávek pomoci v hmotné nouzi se řešilo odejmutí dávky, ovšem nyní byla dávka ukončena z jiných důvodů, než je gamblerství. Další akce zjistily šest občanů města, všechny v evidenci úřadu práce, ovšem bez dávek hmotné nouze," uvedl starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

MĚSTO VS. ÚŘAD PRÁCE

"Když obec zaměstná člověka na veřejně prospěšných pracích, musí na úřadu práce ukončit evidenci. Je jako zaměstnaný a pobírá klasickou mzdu," vysvětluje Mária Paclíková z hradeckého úřadu práce.

Ten vyplácí podporu v nezaměstnanosti pět měsíců lidem mladším 50 let. Starší lidé ji podle věku dostávají 9 až 11 měsíců, teprve pak mají nárok na sociální dávky, které přerozděluje obec.

Právě posledních šest jmenovaných se ocitlo na "bleděmodré listině gamblerů".

"Má-li někdo z občanů tolik peněz, že je může dávat hracím automatům i přesto, že je nezaměstnaný, nepotřebuje práci," prohlásil starosta Louda.

Dlouhodobě nezaměstnaní pracovat stejně nechtějí

Ve městě funguje takzvaný institut veřejné služby. Dlouhodobě nezaměstnaní musejí odpracovat minimálně 30 hodin měsíčně, pokud chtějí dostávat dávku hmotné nouze v plné výši.

Většina z nich pracuje pod vedením správce hřbitova a zajišťuje úklid ve městě, teď odklízení sněhu. Ovšem zájem pracovat je prý u nezaměstnaných minimální.

"Museli jsme přistoupit ke zpřísnění podmínek veřejné služby. Zaměstnáváme 10 až 15 lidí, kteří mají opravdu tu nejslabší pracovní morálku. Museli jsme je dokonce budit, aby šli milostivě do práce. Pokud mají absenci, okamžitě jim zruším smlouvu a dalších šest měsíců pak nemůžou uzavřít novou," vysvětluje podmínky vedoucí bydžovského sociálního odboru Daniela Lusková.

"Pokud přistihneme u automatů někoho, kdo pobírá dávku pomoci v hmotné nouzi, kterou vyplácí město, okamžitě mu ji odejmeme. Bohužel nejde o všechny dávky, protože úřad práce nemá možnost je odejmout," dodává Lusková.