Poštovna na Sněžce

Poštovna na Sněžce | foto: Jaroslav Hrubeš

Nový majitel Poštovny chce na Sněžku přivést vousáče nebo zamilované

  • 7
Česká poštovna stojící na vrcholu Sněžky má nového majitele. Ten už teď plánuje nové akce a programy, které by se tu mohly odehrávat. Na nejvyšší české hoře tak chystá například srazy vousatých či zamilovaných. Nová sezóna poštovny začne na jaře. Do té doby je prý spousta času vše připravit.

Podnikatel Milan Blaha z Moravské Třebové koupil poštovnu před nedávnem od původní majitelky Jaroslavy Skrbkové. "Chtěli bychom na Sněžce udělat třeba setkání českých a slovenských skautů a byli bychom rádi, kdyby se stalo tradicí. Plánujeme i setkání zamilovaných či vousatých," říká Blaha.

Ke koupi se dostal náhodou, když se o prodeji dozvěděl v létě. "Došli jsme k tomu, že objekt by pro nás mohl být zajímavý. Protože jsme tolik peněz neměli, museli jsme si vzít úvěr," přiznává nový majitel. Ke Krkonoším má vztah už od mládí, kdy tam jako student často jezdil. Později měl obchody v Harrachově a ve Špindlerově Mlýně. "Proto vím, co byznys v Krkonoších obnáší," dodává.

Stavba byla na prodej od roku 2009. Původně za 25 milionů korun. Nový majitel konečnou cenu však prozradit nechce.

Chceme dál pokračovat v tradici, říká nový majitel

"O prodeji asi rozhodlo, že jsme česká firma a budeme pokračovat v tradici nejvýše položeného poštovního úřadu s razítkem, kvůli které poštovnu paní Skrbková stavěla. Vyhovovali jsme jí zřejmě i proto, že měla jistotu, že ji nepřestavíme třeba na soukromou chatu," říká Blaha.

Poštovna na Sněžce

Podnikání v tomto objektu umožňuje podle dřívějších odhadů realitních makléřů vytvářet zisk v řádu milionů korun.

Nový majitel už připravil speciální dárkové předměty, které jsou k dostání jen na Sněžce. Třeba medovinu. Pro suvenýry jeho firma vytvořila i podobu Krakonoše. A k ukončení provozu staré lanovky chystá pamětní pohlednice. Na Sněžku umístila i vrcholovou knihu, kam se ti, co horu zdolají, mohou zapsat. Prodej chce rozšířit i ven, musí však splňovat přísné podmínky.

"Je to první zóna národního parku, nejvzácnější území s nejpřísnějším režimem ochrany. Je to jako vnitřek Chrámu svatého Víta z hlediska historického," říká mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Strážci parku proto víc, než je možné dělat nad rámec schváleného provozu, nepovolí.

Modernu vytvořila vysloužilá poštmistrová

Moderní Českou poštovnu nechala postavit bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková, která tu starou s manželem koupila, opravila a v roce 1995 obnovila.

Nový objekt je z dřevěných dílů zpevněných ocelovými táhly, doplňují ho skleněné tabule, které kryjí hydraulicky ovládané dřevěné okenice. Vedle poštovních služeb nabízí prodej suvenýrů a občerstvení. Na střeše je vyhlídková terasa.

Stará česká poštovna první pohlednice orazítkovala v září 1899. Historický objekt z druhé poloviny 19. století skončil v Javorové skále u známé středočeské obce Sedlec-Prčice.