Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týrané a zneužívané děti mají nové zázemí u přehrady Les Království

  12:30aktualizováno  12:30
Dětská ozdravovna v Nemojově na Královédvorsku zřídila v novém pavilonu 24 krizových lůžek pro ohrožené děti, které dosud pobývaly ve stejné budově jako účastníci běžných ozdravných pobytů. Je to jedna z nejdůležitějších investic v historii zařízení.

Nový pavilon pro ohrožené děti v ozdravovně Les Království hraje barvami. | foto: Tomáš Plecháč

Nový ubytovací komplex pro ohrožené děti vznikl přestavbou zchátralého letního pavilonu. V osmi pokojích najde zázemí až 24 dětí. Téměř jedenáctimilionovou investici Královéhradecký kraj kompletně zaplatil z peněz, které vloni získal vydražením bývalých školních budov v Krkonoších (o prodeji jsme psali zde).

V novém pavilonu budou pobývat zanedbané, týrané a zneužívané děti, které až dosud bydlely v hlavní budově společně s dětmi jezdícími do Nemojova na klasické ozdravné pobyty. Do nových pokojů se nastěhují do konce letošního roku.

Fotogalerie

„Jsou to ohrožené děti, od narození až do 18 let, z rodin, kde selhala výchova. V průměru u nás jsou tři měsíce do doby, než se vyřeší situace u nich doma nebo než se je podaří umístit do pěstounské péče,“ vysvětluje ředitelka ozdravovny Helena Rážová.

Do Podkrkonoší jezdí děti z celých východních Čech. Pokud jsou ozdravovny v jiných krajích plné, přijímá Les Království klienty i z dalších regionů.

Na oddělení pro děti vyžadující okamžitou pomoc je v současnosti 15 klientů. Podle ředitelky se dlouhodobá obsazenost pohybuje okolo 90 procent. Hlavním cílem investice, o kterou ozdravovna nacházející se nedaleko stejnojmenné přehrady dlouhodobě usilovala, byla snaha oddělit obě skupiny klientů a splnit tak normy určené zákonem.

„Byla to jedna z našich priorit, protože stará budova byla na spadnutí. Navíc po zavedení krizových lůžek v roce 2008 jsme museli snížit kapacitu dětské ozdravovny z 55 lůžek na 35. Dvacet lůžek jsme vyčlenili pro děti vyžadující okamžitou pomoc,“ říká Jaromír Hejzlar, ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, pod kterou nemojovská spadá. Nyní tak bude moci přijmout více zájemců na ozdravné pobyty.

Letní školní pavilon sloužil 75 let, v roce 2003 jej ozdravovna musela kvůli havarijnímu technickému stavu zavřít. Původní budovu stavaři zbourali a na jejím místě za 10 měsíců postavili novou. Kromě osmi pokojů se sociálním zařízením vybudovali dvě herny, kuchyňku, kancelář pro personál a spojovací krček s hlavní budovou, v níž se nachází jídelna.

„Myslím si, že jsme pro děti vytvořili zázemí, které řada z nich nemá ani doma,“ dodává Hejzlar. Královéhradecký kraj za přestavbu zaplatil 10,6 milionu korun. „Veškeré náklady se nám podařilo pokrýt výtěžkem z loňské veřejné dražby bývalé ozdravovny ve Špindlerově Mlýně,“ připomíná krajský radní pro investice Václav Řehoř.

Stavba ozdravovny Les Království začala v roce 1926, o dva roky později byla otevřena. „Usilovala o to nemocenská pojišťovna ze Dvora Králové nad Labem, protože po první světové válce umírala spousta lidí na tuberkulózu,“ říká sociální pracovnice Vladimíra Zilvarová, která se zabývá historií zařízení.

Stavaři tehdy vyvrtali studny a museli odstřelit kus skály, aby získali prostor pro umístění budovy. Kameny použili do základů. Celá investice stála půldruhého milionu korun. Krizová lůžka byla pro děti potřebující okamžitou pomoc vyhrazena v roce 2008. Za dobu její existence se v ozdravovně podle odhadů vystřídalo více než 40 tisíc dětí. Les Království je jednou z posledních čtyř dětských ozdravoven v České republice.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz