Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týrané a zneužívané děti mají nové zázemí u přehrady Les Království

  12:30aktualizováno  12:30
Dětská ozdravovna v Nemojově na Královédvorsku zřídila v novém pavilonu 24 krizových lůžek pro ohrožené děti, které dosud pobývaly ve stejné budově jako účastníci běžných ozdravných pobytů. Je to jedna z nejdůležitějších investic v historii zařízení.

Nový pavilon pro ohrožené děti v ozdravovně Les Království hraje barvami. | foto: Tomáš Plecháč

Nový ubytovací komplex pro ohrožené děti vznikl přestavbou zchátralého letního pavilonu. V osmi pokojích najde zázemí až 24 dětí. Téměř jedenáctimilionovou investici Královéhradecký kraj kompletně zaplatil z peněz, které vloni získal vydražením bývalých školních budov v Krkonoších (o prodeji jsme psali zde).

V novém pavilonu budou pobývat zanedbané, týrané a zneužívané děti, které až dosud bydlely v hlavní budově společně s dětmi jezdícími do Nemojova na klasické ozdravné pobyty. Do nových pokojů se nastěhují do konce letošního roku.

Fotogalerie

„Jsou to ohrožené děti, od narození až do 18 let, z rodin, kde selhala výchova. V průměru u nás jsou tři měsíce do doby, než se vyřeší situace u nich doma nebo než se je podaří umístit do pěstounské péče,“ vysvětluje ředitelka ozdravovny Helena Rážová.

Do Podkrkonoší jezdí děti z celých východních Čech. Pokud jsou ozdravovny v jiných krajích plné, přijímá Les Království klienty i z dalších regionů.

Na oddělení pro děti vyžadující okamžitou pomoc je v současnosti 15 klientů. Podle ředitelky se dlouhodobá obsazenost pohybuje okolo 90 procent. Hlavním cílem investice, o kterou ozdravovna nacházející se nedaleko stejnojmenné přehrady dlouhodobě usilovala, byla snaha oddělit obě skupiny klientů a splnit tak normy určené zákonem.

„Byla to jedna z našich priorit, protože stará budova byla na spadnutí. Navíc po zavedení krizových lůžek v roce 2008 jsme museli snížit kapacitu dětské ozdravovny z 55 lůžek na 35. Dvacet lůžek jsme vyčlenili pro děti vyžadující okamžitou pomoc,“ říká Jaromír Hejzlar, ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, pod kterou nemojovská spadá. Nyní tak bude moci přijmout více zájemců na ozdravné pobyty.

Letní školní pavilon sloužil 75 let, v roce 2003 jej ozdravovna musela kvůli havarijnímu technickému stavu zavřít. Původní budovu stavaři zbourali a na jejím místě za 10 měsíců postavili novou. Kromě osmi pokojů se sociálním zařízením vybudovali dvě herny, kuchyňku, kancelář pro personál a spojovací krček s hlavní budovou, v níž se nachází jídelna.

„Myslím si, že jsme pro děti vytvořili zázemí, které řada z nich nemá ani doma,“ dodává Hejzlar. Královéhradecký kraj za přestavbu zaplatil 10,6 milionu korun. „Veškeré náklady se nám podařilo pokrýt výtěžkem z loňské veřejné dražby bývalé ozdravovny ve Špindlerově Mlýně,“ připomíná krajský radní pro investice Václav Řehoř.

Stavba ozdravovny Les Království začala v roce 1926, o dva roky později byla otevřena. „Usilovala o to nemocenská pojišťovna ze Dvora Králové nad Labem, protože po první světové válce umírala spousta lidí na tuberkulózu,“ říká sociální pracovnice Vladimíra Zilvarová, která se zabývá historií zařízení.

Stavaři tehdy vyvrtali studny a museli odstřelit kus skály, aby získali prostor pro umístění budovy. Kameny použili do základů. Celá investice stála půldruhého milionu korun. Krizová lůžka byla pro děti potřebující okamžitou pomoc vyhrazena v roce 2008. Za dobu její existence se v ozdravovně podle odhadů vystřídalo více než 40 tisíc dětí. Les Království je jednou z posledních čtyř dětských ozdravoven v České republice.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz