(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nový sport: lidé nehledají poklady, ale zajímavá a vzácná zvířata

  • 3
U moderních "hledačů pokladů" se inspirovali zoologové, kteří chtěli podnítit zájem lidí o zvířata. Zatímco ve hře zvané geocaching lidé hledají a sbírají různé předměty, se zoocachingem objevují zajímavé živočichy.

"Pokladem může být i zajímavý živočich," říká zooložka Agentury ochrany přírody a krajiny v Hradci Králové Blanka Mikátová.

Hledání, takzvaný zoocaching, zvládne podle ní i šikovný amatér: "Stačí brouka či jiného živočicha vyfotit a poslat jeho fotografii spolu s datem, lokalitou a GPS souřadnicemi na naši e-mailovou adresu."

Zoologové pak nálezci e-mailem odpovědí, o jakého živočicha se jedná, nakolik je vzácný a v případě zájmu o něm nebo i o jiných zvířatech napíší něco víc.

Lidé takto našli například vzácného chrousta

O tom, že nalezištěm vzácných druhů živočichů v Hradci není jen zoologicky bohatá přírodní památka Na Plachtě, se přesvědčil jeden ze zoocacherů, který zoologům poslal fotografii vzácného chrousta mlynaříka. Jeho samičku minulý týden vyfotil přímo v centru Hradce Králové na parkovišti U Koruny.

"V posledních desetiletích byl tento brouk u nás považován za druh vzácný, místy vyhynulý. Ve východním Polabí se vzácně udržel až do současnosti. Po roce 2000 máme pár nálezů z jižního okraje Hradce Králové kolem Březhradu a z okolí Pardubic, zejména ze Semína a Hrobic. Jeho nález v centru Hradce nás hodně překvapil," říká Mikátová.

Fotografie zajímavých živočichů mohou zoocacheři spolu s výše zmiňovanými údaji posílat na adresu blanka.mikatova@nature.cz.