Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do opuštěné školy u Hradce Králové chce Scio, vesnice se bojí konkurence

  16:40aktualizováno  16:40
Vzdělávací společnost Scio chce vybudovat další ScioŠkolu ve Stěžerách u Hradce Králové. Využít chce opuštěný, ale plně vybavený objekt bývalé střední školy, pro který kraj zatím marně hledá uplatnění. Obec se však bojí, že Scio bude konkurovat místní základce.

Opuštěná budova bývalé střední školy ve Stěžerách u Hradce Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Reprezentativní budova bývalé Hospodyňské školy, v níž se chovanky učily jazykům, účetnictví, ženským pracím, ale třeba i zdravovědě a mlékárenství, stojí na okraji Stěžer u Hradce Králové už od roku 1898.

Budova sloužila svému účelu až do loňského roku, kdy se tamní Střední odborná škola, v té době již sloučená s hradeckou Obchodní akademií, přestěhovala do zmodernizovaného objektu bývalého Ústavu hluchoněmých v centru krajského města (více o stěhování zde).

Od té doby je historický školní objekt uzavřený a kraj se snaží zajistit jeho využití. Budova je totiž stále plně vybavená. Poté, co se z ní odstěhoval bývalý školník, začalo okolí školy zarůstat, což kritizovali někteří obyvatelé Stěžer, kteří kolem opuštěného krajského objektu chodí.

„Také jsem si toho všiml, když jsem Stěžerami projížděl. Zařídili jsme proto u Správy a údržby silnic, aby dala okolí školy trochu dohromady, ať to nedělá ostudu,“ přislíbil krajský radní pro majetek Josef Dvořák (ČSSD) a dodal, že kraj zároveň intenzivně pracuje na tom, aby pro objekt našel nového nájemce, případně majitele.

Ideální by bylo, kdyby se do Stěžer opět vrátili učitelé a studenti.

„Škola je totiž plně vybavená, uvnitř je třeba i zařízená kuchyně, kterou by byla škoda nechat zchátrat a za několik let prodat jen jako železný šrot,“ míní Dvořák, podle nějž už kraj začal pomalu oťukávat vzdělávací společnost Scio. „Ta by snad o budovu měla mít zájem,“ řekl.

Jeho slova potvrdil i Martin Podlucký ze Scia. „Ve Stěžerách máme skutečně předběžný zájem o pronájem budovy bývalé střední školy. Chtěli bychom tam udělat základní školu, ale vše je teprve na úplném začátku jednání. V pátek jdu jednat na obec, abychom si vyjasnili vzájemná stanoviska,“ uvedl.

Scio už má čtyři základní školy

Společnost provozuje již čtyři ScioŠkoly, a to v Brně, Olomouci a na dvou adresách v Praze. Na rozdíl od běžných základních škol se snaží pěstovat zejména individuální přístup k dětem, třeba už jen tím, že učitele nazývají průvodci, kteří děti v jejich učení doprovázejí.

Podle svých webových stránek chce vzdělávací firma otevřít v příštím školním roce několik dalších ScioŠkol a mezi uvažovanými městy má i Hradec Králové, s nímž Stěžery sousedí.

Zástupce firmy čeká ještě schůzka s představiteli téměř dvoutisícové obce. Jenže jednání asi nebude jednoduché, protože vedení radnice má obavy z konkurence pro tamní základní školu, která dětem ze Stěžer a okolí zajišťuje vzdělávání na prvním stupni, ale také mateřskou školu a družinu.

„Musíme to vše nejdřív projednat v zastupitelstvu. Kdyby se jednalo o střední školu, určitě bychom její příchod uvítali, takhle se však obáváme úbytku žáků z naší základní školy,“ vyjádřila pochyby starostka Dagmar Smetiprachová (Naše obec). Radnice se úbytků žáků obává i přesto, že rodiče na ScioŠkolách platí školné od tří tisíc korun měsíčně.

„Škola je pilíř života v obci“

„My chceme, aby naše děti žily v jednom kolektivu, protože škola je pro nás jedním z pilířů života v obci. Děti se v ní vychovávají ke vztahu k obci a navazují tam letitá přátelství,“ vysvětlila starostka své největší obavy.

Budova bývalé střední školy ve Stěžerách je jedinou nevyužívanou školní budovou, kterou má momentálně kraj ve svém vlastnictví. Ostatní budovy, které kraji patřily, a už se pro vzdělávání dál nevyužívaly, se hejtmanství podařilo převést na města.

„Většinou je o takový majetek velký zájem. Například v Kostelci nad Orlicí nám teď zbyla tělocvična, protože tamní škola si postavila novou halu. Vím však, že město bude žádat o bezúplatný převod, protože pro objekt bude mít využití,“ uvedl radní Dvořák. Podobným způsobem nedávno získala školní budovu třeba Nová Paka.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz