Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O záchraně nebo konci zadluženého kina Centrál rozhodnou zastupitelé

  18:24aktualizováno  18:24
Dvoumilionová injekce a zvýšení roční dotace. To jsou dvě věci, které jedině mohou zachránit zadlužené kino Centrál v Hradci Králové. Biografu, který patří mezi nejoblíbenější klasická kina v Česku a v jehož účetnictví audit prokázal velký nepořádek, jinak bezprostředně hrozí konec.

Leoš Kučera, šéf kina Centrál v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vzájemné obviňování, tvrdá slova, ostré dotazy. To vše znělo na první letošní tiskové konferenci města kvůli "kauze Centrál". Město poprvé zveřejnilo výsledky auditu populárního kina, které sužují dluhy v celkové výši 2,94 milionu korun.

Biografu hrozí zánik, když zastupitelé nezvednou ruku pro prominutí dluhu 400 tisíc korun a další oddlužení ve výši 1,5 milionu. Kino rovněž může provozovat i někdo jiný než sdružení Pro-Centrál.

Artkino Centrál v číslech

2008

1 000 představení

61 217 diváků

tržba 3 323 068 Kč

2009

1 014 představení

72 837 diváků

tržba 3 956 634 Kč

2010

945 představení

70 732 diváků

tržba 4 098 347 Kč

2011

927 představení

61 933 diváků

tržba 3 415 812 Kč

Česká klasická kina v roce 2011

1. Světozor Praha

129 709 diváků

tržba 13 695 638 Kč

2. Lucerna Praha

111 902 diváků

tržba 7 597 503 Kč

3. Centrál Hradec

61 933 diváků

4. Oko Šumperk

58 520 diváků

tržba 6 133 520 Kč

"Z 80 procent si na sebe dokážeme vydělat, malou část ale pokrýt nedokážeme," řekl ředitel kina Leoš Kučera, podle kterého se za posledního půl roku podařilo snížit závazky o 850 tisíc korun. "Ořezali jsme, co jsme mohli. Pět zaměstnanců dělá za minimální plat," uvedl.

Nemalé požadavky: oddlužení, prominutí, zvýšení dotace

Vztahy ředitele artkina Leoše Kučery s náměstkem primátora Martinem Soukupem tak významně ochladly. Město může mít oprávněné obavy, aby se některý z věřitelů kina nepřihlásil o svá práva.

Na vrata Centrálu totiž mohou zaklepat exekutoři a radnici by hrozila ztráta třeba nedávné investice ve výši 3,3 milionu korun, za které kinu pomohla pořídit ozvučení a digitalizaci.

Osud oblíbeného Centrálu teď visí především na Soukupově ODS, která se však k záchraně zatím staví spíš zdrženlivě.

Centrál žádá o tři ústupky: prominutí dluhu ve výši 400 tisíc korun, oddlužení 1,5 milionu korun a chce rovněž zvýšit roční dotaci ze současných 650 tisíc na zhruba 1,15 milionu.

V účetnictví kina lze najít služební cesty za 670 tisíc

"Teď vidíme, že pan Kučera si z peněz kina zaplatil internetovou doménu politického uskupení Doma v Hradci," upozornil Soukup na jednu z kontroverzních položek.

Z výsledků auditu, které radnice ve středu odtajnila, nevyplývá pouze dluh, který svým rozhodnutím mohou zaplatit zastupitelé, nebo zaplacení webové adresy.

Mimo jiné vyšlo najevo, že dva lidé dostali během dvou let na služební cesty celkem 670 tisíc korun, z peněz města se platily rovněž telefonní služby rovnou ze 14 SIM karet a některé mzdy dosahovaly výše až 600 korun na hodinu. Kontrola odhalila také závažné chyby v účetnictví.

"V účetnictví kina je neuvěřitelný nepořádek. Nemáme indicie, že by někdo kradl, ale nedovedu si představit, že by v mém účetnictví nastal takový nepořádek. Je to neskutečná záležitost," prohlásil primátor Zdeněk Fink.

Kučera argumentuje, že dluh 400 tisíc korun vznikl jen nedopatřením a pozdější úhradou a snažil se vysvětlit i cestovní náklady. "Centrál nemá služební auto, ale naše cesty přinesly třeba digitální projektor, podporu sdružení kin Europa Cinemas 400 tisíc korun ročně nebo dobré výsledky a podporu, jaké v současné době má," říká Kučera.

Jsme úspěšné kino, brání se šéf Centrálu

Navýšení ročního příspěvku o půl milionu již zastupitelé odsouhlasili. Prominutí dluhu 400 tisíc by podle včerejších reakcí primátora Finka a jeho náměstků Martina Soukupa, Jindřicha Vedlicha a Josefa Krofty mělo mít také snadnější průběh. Jenže mnohem těžší přesvědčování bude s oddlužením 1,5 milionu.

"Mnoho zastupitelů s tím může mít problém. Dostanou proto kompletní protokol o hospodaření kina," řekl primátor. "Kdyby nám osud kina byl lhostejný, bylo by to vyřízené už dávno. My ale hledáme cestu, jak tady biograf zachovat," doplnil Krofta.

Kučera se snažil přesvědčit vedení města i čísly. Centrál je totiž třetím nejnavštěvovanějším českým klasickým kinem a díky digitálnímu projektoru a dalšímu modernímu vybavení má budoucnost. "Jen letos hrozí zánik asi 400 českým kinům. Ale my jsme zachytili trend," uvedl někdejší náměstek primátora Kučera.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz