Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se obce na Jaroměřsku neubrání pokutě, mohou vracet až 11 milionů

  18:36aktualizováno  18:36
Obce na Jaroměřsku mají zaplatit 400 tisíc korun za netransparentní postup při losování zájemců o stavbu čističky v roce 2011. Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko s verdiktem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nesouhlasí.
Vesnice kolem Jaroměře vybudovaly za více než stomilionovou dotaci kanalizace a vodovody (ilustrační snímek).

Vesnice kolem Jaroměře vybudovaly za více než stomilionovou dotaci kanalizace a vodovody (ilustrační snímek).

Kanalizace a vodovody ve vesnicích kolem Jaroměře už rok fungují, nad obcemi však od jara visí hrozba, že budou vracet 11 milionů korun z víc než stomilionové dotace. Jak bude stát dál postupovat, ukáže se i podle toho, zda obce na Jaroměřsku dokážou odvrátit pokutu nedávno vyměřenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Nevidím jediné pochybení, proto jsme podali rozklad. Celé výběrové řízení probíhalo v souladu se zákonem. Potvrzuje to i notářský zápis. Jeden z uchazečů požadoval přečíslování pořadí účastníků, ale poté, co se mu dostalo vyjádření k této věci, svůj požadavek stáhl, netrval na něm a losování se uskutečnilo,“ uvedl starosta Jaroměře a předseda dobrovolného svazku obcí Jaroměřsko Jiří Klepsa (VPM), který o tom informoval zastupitele. V pátek 28. listopadu se tím zabývala valná hromada svazku.

Obce se bránily i tím, že Státní fond životního prostředí měl u losování svou zástupkyni, která nic závadného neshledala, a bez problémů vyplatil celou dotaci.

Rozhodnutí o pokutě 400 tisíc korun je zatím nepravomocné. Úřad shledal správní delikt v porušení zákona o veřejných zakázkách.

O zakázku pod názvem Čisté Labe z Jaroměřska se ucházelo 24 zájemců a losováním, které zákon tehdy umožňoval, se jejich počet zúžil na deset.

Podle ÚOHS však svazek obcí pochybil, když nevyhověl žádosti o přečíslování a losoval je podle předem přidělených čísel. Podle úřadu to byl jeden z mála způsobů, jak sami zájemci mohli nějakým způsobem sledovat a kontrolovat transparentnost procesu losování.

Projekt Čisté Labe z Jaroměřska

  • V první etapě projektu se stavělo v obcích Starý Ples, Josefov, Hořenice, Semonice a Jezbiny. Obce vybudovaly 16 kilometrů kanalizačních řadů, 10 čerpacích stanic odpadních vod a 5,4 kilometru vodovodu. Z operačního programu životního prostředí čerpaly přes sto milionů korun. Zakázku vyhrála VCES a stavební společnost BAK s cenou 141,4 milionu korun.
  • V polovině roku se obce pustily do dalších staveb v Dolanech, Čáslavkách, Zvoli, Rychnovku, Josefově, Starém Plesu, Jasenné a Šestajovicích. Od Státního fondu životního prostředí získaly dotaci na druhou a třetí etapu, Sdružení čisté Labe složené z firem BAK a CGM Czech vyhrálo zakázku s nabídkovou cenou 172 milionů korun.
  • Po jejím dokončení do září 2015 vznikne asi 32 kilometrů nové oddílné splaškové kanalizace, která odvede na jaroměřskou čističku odpadní vody od více než dvou tisíc odběratelů.

Na pochybná losování upozornilo letos Ministerstvo životního prostředí, čtrnáct z 88 jich zadalo prověřit. V případě Jaroměřska požaduje desetiprocentní korekci vyplacené dotace, což činí kolem 11 milionů korun.

Výběrovým řízením se už půl roku zabývá policie a finanční úřad, který převzal podnět od Ministerstva životního prostředí v polovině května.

„Finanční úřad pro Královéhradecký kraj momentálně provádí kontrolu a její ukončení předpokládáme do konce letošního roku. V případě, že kontrola finančního úřadu potvrdí porušení rozpočtové kázně, uloží finanční úřad odvod a penále za toto porušení a bude je vymáhat,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Jitka Ježková.

Jaroměřští zastupitelé napjatě očekávají, jak to dopadne s čtyřsettisícovou pokutou od ÚOHS, protože to podle nich předznamená i další vývoj v druhém správním řízení.

„Čekám, co se z toho vyvrbí, protože pro Jaroměř by to byl hrozný problém. Město předpokládá některé investice, ale ty by se musely zastavit, čekalo by nás omezení výdajů a šetření,“ řekla opoziční zastupitelka Jiřina Jelínková (Východočeši pro Jaroměř).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz