Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kamiony z D11 zatěžují obce i po otevření Opatovic, lidé rezignovali

  13:45aktualizováno  13:45
Zapomenutá zkratka pro kamiony už roky otravuje život stovkám lidí na trase někdejší silnice smrti mezi Hradcem Králové a Novým Městem u Chlumce nad Cidlinou. Ještě před několika lety se tu pořádaly blokády za dostavbu dálnice D11 ke krajskému městu. Teď místní jen vyhlížejí slibovaný termín spásy - srpen 2017.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je krátce po páté hodině ráno a desítky obyvatel Obědovic a Nového Města nechtěně vstávají. A další den znovu, stále dokola, už několik let. Hluk, zplodiny z naftových motorů, rozbitá silnice a také hrozící nebezpečí.

Ještě před několika lety byly stovky obyvatel v trase silnice I/11 odhodlaní s takřka nepřetržitým proudem kamionů bojovat. V Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou dokonce dvakrát zablokovali přechod a doufali, že se spolu s uměle vyvolaným kolapsem něco změní. Nejenže se nic nestalo, dnes to naopak vypadá, jako by dopravou ničené obce rezignovaly. Bojovný duch a odhodlání jsou pryč, zbývá jen naděje, že inferno potrvá už „jen“ rok a půl.

Nezbývá než stříhat metr a čekat

„Všichni na nás zapomněli. Tu blokádu jsme asi měli udělat pořádně, abychom zastavili i provoz na dálnici, potom by se možná někdo probudil a pomohl nám. Teď nám nezbývá nic než stříhat metr a čekat,“ říká naštvaný muž z Nového Města, ale nechce se představit, prý z obav o bezpečí rodiny.

Čekání na zázrak, který se má přihodit v srpnu roku 2017, pro zamořené obce představuje slib ministra dopravy Dana Ťoka, že právě v tomto termínu bude dálnice D11 přivedená až do Hradce a takřka bez přestávky se začne pracovat na úseku do Jaroměře (podrobnosti čtěte zde).

„Skoro bez nadsázky se modlíme, protože vůbec nic jiného nám opravdu nezbývá. Dnes už víme, že naše dvě blokády silnice nepřinesly žádný efekt, prostě se o tom napsalo pár řádků a zhaslo to. Zkrátka nemáme šanci na jakoukoli změnu, dokud se dálnice nenapojí u Hradce,“ mrzí místostarostu Nového Města Vladimíra Beera.

Také on naráží na myšlenku „pořádné akce“, která by se dotkla i provozu na dálnici: „Přesně tak drastický způsob jsme ale nechtěli, protože to už by nejspíš šlo o život.“

Podle posledních měření projede přes Nové Město, Obědovice, kolem Kratonoh, Roudnice a Lhoty pod Libčany kolem pěti tisíc aut denně. V průměru to je každých 17 vteřin jedno, přes den však intenzita výrazně vzrůstá.

Přes nás to mají jednodušší

„Když se teď dívám z okna, vidím šest kamionů na úseku, který nemůže měřit více než 200 metrů. Oni by sice klidně mohli jezdit až do Hradce, ale z pochopitelných důvodů to nedělají, protože by se museli motat přes velký kus města. Přes nás to mají výrazně jednodušší,“ povzdechne si starosta Nového Města Vladimír Horyna.

Stavidla se otevřou vždy po páté hodině ráno, většina kamionů má polské espézetky a ani jeden sem nezabloudil náhodou.

„Každé ráno je to stejné. Poláci se vyspí někde u Jaroměře a pak vzhůru zase na cestu,“ popisuje Horyna.

Kraj i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spoléhaly na to, že proud rozředí dálniční sjezd u Opatovic. Nestalo se. Částečnou vinu na tom má i zapomenutý ukazatel na sjezd přes Nové Město. „Toto dopravní značení je provedeno v oranžové barvě a pro řidiče má psychologický efekt objížďky,“ říká mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Stovky obyvatel v trase kamionové zkratky s nadějemi pozorují stavební ruch u křižovatky Bláhovka, kde by se dálnice měla „přisát“ k Hradci a pokračovat ke křižovatce u ČKD.

„Rok a půl je pro nás po těch letech vlastně docela krátká doba. Víte, jaká to bude úleva?“ zasní se někdejší dlouholetý starosta Obědovic Zdeněk Pavlíček, podle kterého by už tak kritická situace mohla být ještě horší: „Při vší smůle máme ještě štěstí, že ŘSD celkem dbá na opravu silnice. Jsme rádi, že tu silnici a vlastně i nás úplně neodepsali.“

Kromě hluku a smogu znamená kritická silnice i permanentní nebezpečí. Když se v roce 2006 otevřela dálnice D11 s provizorním sjezdem u Libišan, věřilo se, že pověst někdejší silnice smrti nadobro zmizí. Smrtelné dopravní nehody se však mezi Hradec Králové a Nové Město velmi rychle vrátily, ve většině případů v nich hrají zásadní roli kamiony. Nejtragičtější nehoda se zde odehrála v roce 2011, kdy při srážce s náklaďákem mezi Káranicemi a Obědovicemi zahynuli čtyři mladí muži (více zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz