Daniel a Marcel Řehákovi (vlevo a uprostřed) s jejich matkou a obhájcem u...

Daniel a Marcel Řehákovi (vlevo a uprostřed) s jejich matkou a obhájcem u Krajského soudu v Hradci Králové. (14. 1. 2013) | foto: MAFRA

Rodinu obchodující se zbraněmi hradecký soud potrestal podmínkami

  • 3
Už podruhé se hradecký krajský soud zabýval obžalobou na rodinu Řehákovu z Ústí nad Orlicí. Bratry s matkou vinila z toho, že dováželi do Česka zbraně bez patřičných povolení a falšovali na nich značky. Vrchní soud vrátil loňský osvobozující verdikt do Hradce, kde nyní padly podmíněné tresty.

Bratrům Danielovi a Marcelovi Řehákovým, kteří v České Třebové provozují obchod se zbraněmi, původně hrozilo až osm let vězení. Z hlavního líčení se tentokrát omluvili. Hradecký soud jim odpoledne oběma uložil tresty 2,5 roku vězení, podmíněně odložené na 2 roky.

Od 90. let dovážejí z Rakouska a Německa pušky, pistole i samopaly, některé z období druhé světové války nebo ještě starší. Jako důkaz jim i jejich zákazníkům policie zabavila kolem 300 dlouhých i krátkých zbraní.

Dovoz zbraní byl v pořádku, rozhodl soud

Podle státního zástupce totiž bratři dováželi zbraně bez potřebných povolení. Pomáhat jim v tom měla i jejich šestašedesátiletá matka (více čtěte zde). Soud to ale už podruhé viděl jinak.

"Obžalovaní se zprošťují obžaloby Krajského státního zastupitelství Hradec Králové, neboť v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem," zdůvodnil loni v květnu svůj první verdikt předseda senátu Petr Mráka (více najdete zde).

Nyní své tehdejší rozhodnutí ve výše zmíněných skutcích potvrdil: "Obžalovaní neobcházeli zákon. Nebylo to žádné pašování, opatřili si vždy licenci na konkrétní zbraň a bylo na ministerstvu průmyslu a obchodu, aby posoudilo jejich žádost a rozhodlo, zda se jedná o zbraně, či vojenský materiál."

Za padělání tormentačních značek padly tresty

Tresty ale přeci jen padly. Soudce respektoval rozhodnutí vrchního soudu, podle kterého se obžalovaní dopustili podvodu, když na dovezených zbraních padělali tormentační značky, které mají vypovídat o autorizované kontrole a přezkoušení zbraně.

"Společným jednáním způsobili vážnou újmu na právech tím, že uvedli někoho v omyl. Obohatili se tím, že zamlčeli podstatné skutečnosti a způsobili značnou škodu," řekl soudce.

Raznice pro tormentaci zbraní, které se oficiálně používají v Německu, policie zajistila při razii u Řehákových ve firmě. Podmíněný trest dostala i Radmila Řeháková, která synům pomáhala. Soud ji potrestal 8 měsíci podmíněně odloženými na zkušební dobu 18 měsíců.

Policie zabavila zbraně ještě před amnestií

Poslední bod obžaloby, podle kterého se bratři navíc nedovoleně ozbrojovali, k trestu nepřispěl.

"Neboť trestnost činu zanikla," uvedl Mráka a vysvětlil, že zbraně Řehákovým policie zabavila ještě dříve, než začala platit amnestie. "Obžalovaní tak už nemohli využít 'dobrodiní' amnestijního rozhodnutí a zbraně nemohli sami odevzdat, i když je otázkou, zda by tak skutečně učinili," dodal předseda senátu.

Státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na další odvolání. Pokud by se rozsudek stal pravomocným, bratři by museli odevzdat zbrojní pasy a se zbraněmi už by nemohli obchodovat.