Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodníci žádají o pomoc primátora, opravy v centru Hradce je ničí

  12:40aktualizováno  12:40
Rozsáhlá rekonstrukce náměstí 28. října, Dukelské ulice a ulice S. K. Neumanna v Hradci Králové přináší čím dál víc problémů chodcům i podnikatelům, kteří dokonce napsali otevřený dopis primátorovi. Ten slíbil pomoc.

Rekonstrukce Dukelské třídy v Hradci Králové (2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Před týdnem dělníci obehnali staveniště v celé délce plotem a reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Pětatřicet rozhořčených obchodníků napsalo otevřený dopis primátorovi Hradce Zdeňku Finkovi.

"Rekonstrukce dospěla do stavu, kdy je staveniště rozděleno plotem v celé jeho délce od kruhového objezdu u nádraží až po Skleněnou věž. Veškeré naše dosavadní snahy, tedy jednání o zbudování alespoň jednoho průchodu pro pěší jsou marné. Průchod nemá být nikde," stěžují si obchodníci.

Postoj stavební firmy Sovis, která v lokalitě pracuje, je podle nich přezíravý a působí jim velké problémy. Hlavně proto, že se kvůli zábranám do jejich obchodů dostane mnohem méně zákazníků, než v předchozích týdnech.

Kvůli opravám ulic se potýkají s menším zájmem zákazníků už od začátku prázdnin. "Mám o polovinu nižší tržby," poznamenal třeba Jiří Petráček, který má v Dukelské ulici dvě trafiky.

Podle autorů dopisu, mezi kterými je drtivá většina majitelů tamních obchodů, by se měla rekonstrukce tak významné lokality dělat s daleko větším ohledem nebo alespoň s podstatně větším stavebním nasazením.

MF DNES už minulý týden upozornila na to, že se dělníci několik týdnů neukázali v zavřené Dukelské ulici (čtěte zde). Poté se v ní opět začalo pracovat.

Fotogalerie

Primátor Fink ve čtvrtek přislíbil, že se podnikatelům pokusí pomoci. "Tímto podnětem se již město intenzivně zabývá, ale jednání o změnách jsou teprve v začátcích. Jsme v kontaktu se stavební společností Sovis a prověřujeme možná řešení, která by byla zároveň v souladu s provozem stavby i s bezpečností chodců," uvedl Fink.

"Naším cílem je vyjít vstříc jak stavbařům, aby mohli v klidu pracovat, tak lidem, kteří logicky požadují, aby zásah do běžného života této frekventované části města byl co nejmenší," dodal primátor.

Podnikatelé na jeho pomoc spoléhají. Jinak podle nich hrozí, že se z dotčených ulic budou muset stáhnout. "Současný postup stavby sice zřejmě zaručí městu moderní a funkční bulvár, ale bohužel bude lemován řadou opuštěných a zavřených obchodů. Tento způsob výstavby totiž většina z nich jen těžko přečká," řekl za všech pětatřicet signatářů dopisu majitel obchodu Š-Hobby z ulice S. K. Neumanna Michal Švagerka.

Otevřený dopis primátorovi města Hradce Králové

Vážený pane primátore,

obracíme se na Vás, jako představitele města, v souvislosti s probíhající rekonstrukcí ulic S.K.Neumanna, Dukelská a nám. 28.října.

Tato rekonstrukce dospěla do stavu, kdy je staveniště rozděleno plotem v celé jeho délce od kruhového objezdu u nádraží až po Skleněnou věž. Veškeré naše dosavadní snahy, tj. jednání o zbudování alespoň jednoho průchodu pro pěší, jsou marné. Průchod nemá být nikde zbudován. Tento odmítavý a přezíravý postoj firmy Sovis působí značné problémy nejen všem pěším, ale především všem obchodníkům a firmám v dotčené lokalitě.

Předpokládáme, že rekonstrukce tak významné komunikace by měla probíhat s daleko větším ohledem na výše jmenované a nebo alespoň s podstatně větším stavebním nasazením.

Současný postup stavby sice zřejmě zaručí městu moderní a funkční bulvár, ale bohužel bude lemován řadou opuštěných a zavřených obchodů - tento způsob výstavby totiž většina z nich jen těžko přečká.

Dovolujeme si Vás tedy požádat, zda byste z titulu své funkce nemohl iniciovat jednání s cílem zlepšení současného stavu a zároveň zlepšení informovanosti všech dotčených o postupu prací.

V Hradci Králové dne 13. 8. 2012

příloha: signatáři Otevřeného dopisu primátoru města Hradce Králové

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Grafton Recruitment Praha
NÁKUPČÍ/LOGISTIK

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz