Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodníci žádají o pomoc primátora, opravy v centru Hradce je ničí

  12:40aktualizováno  12:40
Rozsáhlá rekonstrukce náměstí 28. října, Dukelské ulice a ulice S. K. Neumanna v Hradci Králové přináší čím dál víc problémů chodcům i podnikatelům, kteří dokonce napsali otevřený dopis primátorovi. Ten slíbil pomoc.

Rekonstrukce Dukelské třídy v Hradci Králové (2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Před týdnem dělníci obehnali staveniště v celé délce plotem a reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Pětatřicet rozhořčených obchodníků napsalo otevřený dopis primátorovi Hradce Zdeňku Finkovi.

"Rekonstrukce dospěla do stavu, kdy je staveniště rozděleno plotem v celé jeho délce od kruhového objezdu u nádraží až po Skleněnou věž. Veškeré naše dosavadní snahy, tedy jednání o zbudování alespoň jednoho průchodu pro pěší jsou marné. Průchod nemá být nikde," stěžují si obchodníci.

Postoj stavební firmy Sovis, která v lokalitě pracuje, je podle nich přezíravý a působí jim velké problémy. Hlavně proto, že se kvůli zábranám do jejich obchodů dostane mnohem méně zákazníků, než v předchozích týdnech.

Kvůli opravám ulic se potýkají s menším zájmem zákazníků už od začátku prázdnin. "Mám o polovinu nižší tržby," poznamenal třeba Jiří Petráček, který má v Dukelské ulici dvě trafiky.

Podle autorů dopisu, mezi kterými je drtivá většina majitelů tamních obchodů, by se měla rekonstrukce tak významné lokality dělat s daleko větším ohledem nebo alespoň s podstatně větším stavebním nasazením.

MF DNES už minulý týden upozornila na to, že se dělníci několik týdnů neukázali v zavřené Dukelské ulici (čtěte zde). Poté se v ní opět začalo pracovat.

Fotogalerie

Primátor Fink ve čtvrtek přislíbil, že se podnikatelům pokusí pomoci. "Tímto podnětem se již město intenzivně zabývá, ale jednání o změnách jsou teprve v začátcích. Jsme v kontaktu se stavební společností Sovis a prověřujeme možná řešení, která by byla zároveň v souladu s provozem stavby i s bezpečností chodců," uvedl Fink.

"Naším cílem je vyjít vstříc jak stavbařům, aby mohli v klidu pracovat, tak lidem, kteří logicky požadují, aby zásah do běžného života této frekventované části města byl co nejmenší," dodal primátor.

Podnikatelé na jeho pomoc spoléhají. Jinak podle nich hrozí, že se z dotčených ulic budou muset stáhnout. "Současný postup stavby sice zřejmě zaručí městu moderní a funkční bulvár, ale bohužel bude lemován řadou opuštěných a zavřených obchodů. Tento způsob výstavby totiž většina z nich jen těžko přečká," řekl za všech pětatřicet signatářů dopisu majitel obchodu Š-Hobby z ulice S. K. Neumanna Michal Švagerka.

Otevřený dopis primátorovi města Hradce Králové

Vážený pane primátore,

obracíme se na Vás, jako představitele města, v souvislosti s probíhající rekonstrukcí ulic S.K.Neumanna, Dukelská a nám. 28.října.

Tato rekonstrukce dospěla do stavu, kdy je staveniště rozděleno plotem v celé jeho délce od kruhového objezdu u nádraží až po Skleněnou věž. Veškeré naše dosavadní snahy, tj. jednání o zbudování alespoň jednoho průchodu pro pěší, jsou marné. Průchod nemá být nikde zbudován. Tento odmítavý a přezíravý postoj firmy Sovis působí značné problémy nejen všem pěším, ale především všem obchodníkům a firmám v dotčené lokalitě.

Předpokládáme, že rekonstrukce tak významné komunikace by měla probíhat s daleko větším ohledem na výše jmenované a nebo alespoň s podstatně větším stavebním nasazením.

Současný postup stavby sice zřejmě zaručí městu moderní a funkční bulvár, ale bohužel bude lemován řadou opuštěných a zavřených obchodů - tento způsob výstavby totiž většina z nich jen těžko přečká.

Dovolujeme si Vás tedy požádat, zda byste z titulu své funkce nemohl iniciovat jednání s cílem zlepšení současného stavu a zároveň zlepšení informovanosti všech dotčených o postupu prací.

V Hradci Králové dne 13. 8. 2012

příloha: signatáři Otevřeného dopisu primátoru města Hradce Králové

Autor:Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Nový terminál v Hostinném je nebezpečný pro chodce, město ho upraví

Nové autobusové nádraží v Hostinném na Trutnovsku.

Přestože nový autobusový terminál v podkrkonošském Hostinném je už několik týdnů hotový, ještě z něj neodjel jediný...

Hlavní tah kolem Nového Města se opravuje, silnice se však nerozšíří

Kvůli opravě silnice u Nového Města a objížďkám se tvoří kolony v centru města.

Stavaři v dubnu začali opravovat důležitý tříkilometrový úsek silnice v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Byť je to...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Najdete na iDNES.cz