Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fond doufá, že do dvou let sežene peníze na varhany. Chybí 10 milionů

  9:10aktualizováno  9:10
Nadšenci okolo královéhradecké Filharmonie už šest let usilují o to, aby jejich budova získala velké koncertní varhany. Začínají znovu intenzivně sbírat peníze, aby nástroj mohl stát už za dva roky.

Sál Filharmonie Hradec Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Už devět let usiluje Hradec Králové o mistrovské koncertní varhany pro svoji filharmonii, šest let existuje nadační fond, který se snaží získat z různých zdrojů peníze na jejich pořízení. 

Hradec a Pardubice jsou líhní varhaníků

Při získávání peněz se velmi angažuje i světově proslulá pěvkyně Soňa Červená, která pochází z hradeckého rodu výrobců žesťových nástrojů . Stala se proto tváří celé nadace, jíž pomáhá shánět mecenáše. 

Finále 2011 - Soňa Červená

„Je to nadčasový projekt pro mnoho budoucích generací. Hradec Králové a Pardubice jsou líhní varhaníků, kvalitních jsou tu desítky. Je tu veliká tradice, která se dědí z otce na syna. Mohou hrát jen na varhany v několika kostelích, na něž se ale spousta skladeb zahrát nedá. Varhany v Městské hudební síni jsou ve špatném stavu a navíc předimenzované,“ vysvětluje Janhuba.

Shánění peněz od soukromých dárců jde pomalu, správní rada nadačního fondu by však varhany ráda měla v provozu už v roce 2016. K získání prostředků chtějí po Novém roce napnout všechny síly. K dokončení nástroje potřebují sehnat ještě zhruba 10 milionů korun. 

„Peníze se nám daří získávat postupně, od začátku příštího roku bychom s tím ale chtěli trochu více hnout. Reálný základ už máme, část píšťal je vyrobena a odborně uskladněna. Bylo by proto škoda, kdyby se vše táhlo ještě dlouho či by to úplně vyšumělo,“ říká předseda správní rady nadačního fondu Luboš Janhuba.

Internetová kampaň skončila fiaskem

Před půl rokem se pokusili získat 35 tisíc amerických dolarů pomocí crowdfundingu, v měsíční kampani na internetu žádali lidi z celého světa o malé příspěvky. Kampaň však tehdy vyšuměla do ztracena, podařilo se vybrat jen 10 dolarů (více čtěte zde).

Nadační fond ale tento způsob získávání peněz nezavrhl a od začátku příštího roku by se do něho s dobrovolníky chtěl pustit znovu, avšak už důkladněji.

„Tyto elektronické cesty chceme posílit a zapojit do získávání prostředků i mladé lidi, kteří mají k hudbě vztah. Aby byla akce úspěšná, bude potřeba hodně lidí, kteří budou pracovat podobným způsobem jako třeba při volebních kampaních,“ vysvětluje Janhuba.

Až nasbírají dostatečnou částku, rádi by oslovili i hradecký magistrát s žádostí o jakési doplacení.

„Tato aktivita není ničím novým, nadační fond se na nás s podobnou žádostí obrátil už zhruba před třemi lety, pak ale vše usnulo. Radnice fondu ráda pomůže, avšak je potřeba, aby jím získaná částka byla opravdu významná, aby to celé neplatilo město,“ říká náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

První pokus nevyšel

  • Hradec Králové o koncertní varhany usiluje už od roku 2005, kdy vyčlenilo 6 milionů korun pro varhanáře Vladimíra Grygara z Prostějova. Ten měl sehnat dalších 18 milionů a nástroj postavit. Radnice ale nakonec neviděla ani varhany, ani peníze, za což Grygar stanul u soudu (více najdete zde). 
  • Stavbu koncertního nástroje si pak vzal za své nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, který získává peníze od různých dárců a postupně nakupuje jednotlivé píšťaly. K získání všech 3 481 píšťal potřebuje ještě zhruba 10 milionů korun. Nástroj by měl být hotov už v roce 2016.

Ve hře by mohla být i možnost získání dotace, kterou zatím radnice neprověřovala. „Definitivní verzi toho, co bude možné z fondů financovat, bychom měli vědět do konce roku,“ tvrdí Vedlich.

Janhuba je k možnosti čerpání dotace spíš skeptický: „Už v minulosti jsme zjistili, že evropské peníze nejsou určeny na realizaci projektů, které jsou jen těžko financovatelné z jiných zdrojů.“ I proto se raději chce vydat zmiňovanou cestou crowdfundingu.

Pokud vše půjde podle plánu nadačního fondu, obří koncertní nástroj by měl v budově hradecké Filharmonie na Eliščině nábřeží stát už v roce 2016.

Do harmonogramu je nutné započítat čas nejen na získání potřebných peněz, ale také na výrobu píšťal a jejich intonaci, která není záležitostí hodin ani dnů. 

„Vahrany je potřeba intonovat tři měsíce. Je to velmi intenzivní práce přímo na místě, která varhany vlastně vytvoří,“ vysvětluje předseda správní rady.

Lidé si mohou si mohou „adoptovat“ píštaly

Celý projekt shromažďování peněz a výroby píšťal se proto kvůli montáži musí držet termínu i proto, že tříměsíční instalace by se měla uskutečnit v době, kdy má orchestr prázdniny.

Lidé mohou pomoci i tím, že budou „adoptovat“ jednotlivé píšťaly, kterých na koncertních varhanách bude 3 482. 

„Jejich seznam je na webových stránkách nadačního fondu a píšťaly je možné koupit v celých sadách i jednotlivé,“ říká člen správní rady David Kafka.

Jednu téměř šedesáticentimetrovou flétnu si mohou zájemci pořídit už za tisíc korun. Nejdražším špásem je rejstřík osmapadesáti španělských trubek za rovný milion. Donátoři podle výše příspěvku mohou mít své jméno uvedeno na čestném štítku na píšťale.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz