Sál Filharmonie Hradec Králové

Sál Filharmonie Hradec Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Fond doufá, že do dvou let sežene peníze na varhany. Chybí 10 milionů

  • 0
Nadšenci okolo královéhradecké Filharmonie už šest let usilují o to, aby jejich budova získala velké koncertní varhany. Začínají znovu intenzivně sbírat peníze, aby nástroj mohl stát už za dva roky.

Už devět let usiluje Hradec Králové o mistrovské koncertní varhany pro svoji filharmonii, šest let existuje nadační fond, který se snaží získat z různých zdrojů peníze na jejich pořízení. 

Hradec a Pardubice jsou líhní varhaníků

Při získávání peněz se velmi angažuje i světově proslulá pěvkyně Soňa Červená, která pochází z hradeckého rodu výrobců žesťových nástrojů . Stala se proto tváří celé nadace, jíž pomáhá shánět mecenáše. 

Finále 2011 - Soňa Červená

„Je to nadčasový projekt pro mnoho budoucích generací. Hradec Králové a Pardubice jsou líhní varhaníků, kvalitních jsou tu desítky. Je tu veliká tradice, která se dědí z otce na syna. Mohou hrát jen na varhany v několika kostelích, na něž se ale spousta skladeb zahrát nedá. Varhany v Městské hudební síni jsou ve špatném stavu a navíc předimenzované,“ vysvětluje Janhuba.

Shánění peněz od soukromých dárců jde pomalu, správní rada nadačního fondu by však varhany ráda měla v provozu už v roce 2016. K získání prostředků chtějí po Novém roce napnout všechny síly. K dokončení nástroje potřebují sehnat ještě zhruba 10 milionů korun. 

„Peníze se nám daří získávat postupně, od začátku příštího roku bychom s tím ale chtěli trochu více hnout. Reálný základ už máme, část píšťal je vyrobena a odborně uskladněna. Bylo by proto škoda, kdyby se vše táhlo ještě dlouho či by to úplně vyšumělo,“ říká předseda správní rady nadačního fondu Luboš Janhuba.

Internetová kampaň skončila fiaskem

Před půl rokem se pokusili získat 35 tisíc amerických dolarů pomocí crowdfundingu, v měsíční kampani na internetu žádali lidi z celého světa o malé příspěvky. Kampaň však tehdy vyšuměla do ztracena, podařilo se vybrat jen 10 dolarů (více čtěte zde).

Nadační fond ale tento způsob získávání peněz nezavrhl a od začátku příštího roku by se do něho s dobrovolníky chtěl pustit znovu, avšak už důkladněji.

„Tyto elektronické cesty chceme posílit a zapojit do získávání prostředků i mladé lidi, kteří mají k hudbě vztah. Aby byla akce úspěšná, bude potřeba hodně lidí, kteří budou pracovat podobným způsobem jako třeba při volebních kampaních,“ vysvětluje Janhuba.

Až nasbírají dostatečnou částku, rádi by oslovili i hradecký magistrát s žádostí o jakési doplacení.

„Tato aktivita není ničím novým, nadační fond se na nás s podobnou žádostí obrátil už zhruba před třemi lety, pak ale vše usnulo. Radnice fondu ráda pomůže, avšak je potřeba, aby jím získaná částka byla opravdu významná, aby to celé neplatilo město,“ říká náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

První pokus nevyšel

  • Hradec Králové o koncertní varhany usiluje už od roku 2005, kdy vyčlenilo 6 milionů korun pro varhanáře Vladimíra Grygara z Prostějova. Ten měl sehnat dalších 18 milionů a nástroj postavit. Radnice ale nakonec neviděla ani varhany, ani peníze, za což Grygar stanul u soudu (více najdete zde). 
  • Stavbu koncertního nástroje si pak vzal za své nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, který získává peníze od různých dárců a postupně nakupuje jednotlivé píšťaly. K získání všech 3 481 píšťal potřebuje ještě zhruba 10 milionů korun. Nástroj by měl být hotov už v roce 2016.

Ve hře by mohla být i možnost získání dotace, kterou zatím radnice neprověřovala. „Definitivní verzi toho, co bude možné z fondů financovat, bychom měli vědět do konce roku,“ tvrdí Vedlich.

Janhuba je k možnosti čerpání dotace spíš skeptický: „Už v minulosti jsme zjistili, že evropské peníze nejsou určeny na realizaci projektů, které jsou jen těžko financovatelné z jiných zdrojů.“ I proto se raději chce vydat zmiňovanou cestou crowdfundingu.

Pokud vše půjde podle plánu nadačního fondu, obří koncertní nástroj by měl v budově hradecké Filharmonie na Eliščině nábřeží stát už v roce 2016.

Do harmonogramu je nutné započítat čas nejen na získání potřebných peněz, ale také na výrobu píšťal a jejich intonaci, která není záležitostí hodin ani dnů. 

„Vahrany je potřeba intonovat tři měsíce. Je to velmi intenzivní práce přímo na místě, která varhany vlastně vytvoří,“ vysvětluje předseda správní rady.

Lidé si mohou si mohou „adoptovat“ píštaly

Celý projekt shromažďování peněz a výroby píšťal se proto kvůli montáži musí držet termínu i proto, že tříměsíční instalace by se měla uskutečnit v době, kdy má orchestr prázdniny.

Lidé mohou pomoci i tím, že budou „adoptovat“ jednotlivé píšťaly, kterých na koncertních varhanách bude 3 482. 

„Jejich seznam je na webových stránkách nadačního fondu a píšťaly je možné koupit v celých sadách i jednotlivé,“ říká člen správní rady David Kafka.

Jednu téměř šedesáticentimetrovou flétnu si mohou zájemci pořídit už za tisíc korun. Nejdražším špásem je rejstřík osmapadesáti španělských trubek za rovný milion. Donátoři podle výše příspěvku mohou mít své jméno uvedeno na čestném štítku na píšťale.