Smuteční síň v Broumově provokuje vzhledem, architekta si vynutil donátor

  9:25aktualizováno  9:25
Nová smuteční síň v Broumově na Náchodsku budí mezi lidmi kontroverze. Moderní budova nahradila socialistickou stavbu, avšak lidé kritizují řadu nedostatků i podivný způsob výběru architekta. Toho vybrala místní textilka, která na stavbu přispěla.

V názoru na novostavbu smuteční síně se obyvatelé Broumova neshodnou.

Vyrostla v sousedství místního hřbitova s dřevěným kostelíkem Panny Marie, jedné z nejstarších tuzemských sakrálních staveb možná již z poloviny 15. století. Architekt Pavel Rydlo se inspiroval přímo touto národní kulturní památkou.

A způsob, jakým se Broumov dostal k této současné architektuře, byl také přímočarý. Třebaže Česká komora architektů volá roky, aby samosprávy sahaly u veřejných staveb častěji k architektonickým soutěžím, rozhodování radnice určil dar. 

Textilka Veba totiž dala 150 tisíc korun na projekt a věnovala na stavbu 1,3 milionu, tedy asi desetinu celkové ceny. Určila, že projektovat bude firma, která pro Vebu v Broumově navrhla například už jejich bazén s školicím centrem.

Architekt měl volnou ruku

„Společnost Veba platila projektovou dokumentaci pro smuteční síň a v podmínkách bylo, že projekt zhotoví INS Náchod. Takto proběhlo přijetí daru i orgány města, tedy radou a zastupitelstvem. Projekt byl představen v našich novinách i na veřejném zasedání zastupitelstva, schvalování bylo na zastupitelstvu. Architekt měl volnou ruku,“ vysvětluje starosta Jaroslav Bitnar (Volba pro Broumov), který se svým volebním uskupením vzešel z okruhu manažerů a zaměstnanců textilky. 

Fotogalerie

Pro novou síň se rozhodl pragmaticky, ta stará postavená v akci „Z“ praskala, bylo v ní v zimě velké chladno a chyběly toalety.

Postup s výběrem projektantů se nezamlouvá opozičnímu zastupiteli Milanu Filipcikovi (Stěnava s Východočechy): „Je to hezké, někdo mě osloví, zaplatím sto tisíc, a protože já jsem sponzoroval projekt, vyberu si firmu, kterou chci. To nebylo dobré. Takhle přijde sponzor, který bude chtít dát městu dar, a proto se nebude dělat žádná soutěž? Na zastupitelstvu jsme to dostali už vlastně jako hotovou věc. Vedení města mělo povolat aspoň dva tři architekty, ukázat makety, dát na výběr i veřejnosti. I když nás by stejně přehlasovali.“

Koaliční zastupitel a bývalý hejtman Lubomír Franc (ČSSD) zase kritizoval, že město nechalo vše na úvaze architekta a nesnažilo se ovlivnit podobu stavby, která se jemu zdá nevhodná.

Zakázku vyhrála pražská firma Wrapped Group, později přejmenovaná na Wraget SB, s částkou 9,4 milionu korun bez započtení daně, která předčila tři místní firmy o půl až dva miliony. Po šestém dodatku smlouvy se však celková cena dostala kvůli vícepracím o dvacet procent výš, celkem na 11,2 milionu bez započtení daně. Na stavbě přitom pracovala řada místních firem jako subdodavatelé, dokončení se zdrželo o půl roku.

„Je to velká psí bouda“

Nová síň vznikla na místě bývalého evangelického hřbitova. Je to nízkoenergetická stavba s podlahovým vytápěním a atypickými okny, uvnitř je pokrytá modřínovými palubkami a zvenku tmavým plechem. Vyznačuje se otevřeným vnitřním prostorem díky lepeným trámům. Proporcemi průčelí se podobá středověkému kostelu.

Zatím vzbudila u několika architektů nadšení, ale většinu místních neoslovila.

„Čekali jsme, že síň bude hodně ve stylu kostelíku, ale je to velká psí bouda. Zvenku se nám to nelíbí, chybí vchod. Venkovní plechy jsou zprohýbané. Chybí tu zbouraná zeď, táhne to sem opilce. Zdá se nám to mrtvé, studené, chybí jakákoli výzdoba. Mysleli jsme, že tu bude klimatizace, ale při obřadu z nás tekl pot,“ hodnotili pod podmínkou anonymity dva senioři po prvním pohřbu.

Architekta nemile překvapilo, jak se u veřejných staveb dává hlavní důraz na nejnižší cenu. Přesto je s výsledkem spokojen. 

„Obřadní síň je duchovní prostor, není to schůzovna ani školní třída. Nezáleží, jakého pánaboha si kdo představí, ale toto má být důstojný prostor po duchovní stránce. Není to dogma, ale křesťanské kostely, synagogy nebo mešity, tedy ty hezké prostory mají svou vertikalitu,“ říká architekt Rydlo.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Nová Paka pomůže zachránit klášter, firmy se však do opravy nehrnou

Bývalý klášter v Nové Pace čeká na opravu.

Už jen poslední šanci na získání desítek milionů z dotací má paulánský klášter v Nové Pace. Do tendru na jeho opravu se...

Koalici v Hradci zřejmě utvoří ANO, ODS a Změna. Primátorem bude Hrabálek

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek, nyní...

Na radnici v Hradci Králové se po více než týdenním povolebním vyjednávání rýsuje koalice ve složení ANO, ODS a Změna...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz