Žena důvěřivce lákala na výhodný nákup eur. Miliony jim ale nevrátila. (Ilustrační snímek)

Žena důvěřivce lákala na výhodný nákup eur. Miliony jim ale nevrátila. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Podvodnice obrala věřitele o 11 milionů, některé pak ještě zažalovala

  • 8
Drzost čtyřicetileté ženy z Královéhradecka dosáhla nebývalých rozměrů. Ze sedmi lidí vylákala celkem jedenáct milionů korun a slibovala jim, že jim je zhodnotí a vrátí. To se ale nestalo. Některé ze zmanipulovaných lidí dokonce zažalovala a před soudem obrátila role dlužníka a věřitele. Policie ji už obvinila z podvodu.

"Žena, která je zřejmě zdatná manipulátorka a vystupuje velmi věrohodně, je podezřelá, že v období let 2006 až 2010 dokázala pod různými smyšlenými legendami opakovaně vylákat z celkem sedmi poškozených milionové částky," uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Od jednoho z věřitelů tak obviněná vylákala i více než pět milionů korun, od dalšího 4,8 milionu, 2,5 milionu korun a podobně. "Peníze měla podle slibů zhodnotit nákupem eur a částku včetně zisku v řádech několika dnů věřiteli vrátit," doplnila mluvčí.

Ale žena nezůstala jen slibu u výhodného nákupu eur. Vymyslela si například i nutnost hotovostního vkladu na její účet za účelem jeho odblokování nebo se odvolávala na svoji tíživou situaci.

Obviněná částky nevracela, a to ani přes opakované urgence, podepisování směnek a před svědky podepisovaných smluv o půjčkách.

"Pokud už nějakou částku věřitelům vracela, byly to většinou maximálně desetitisíce, zcela výjimečně statisíce, vždy bez jakéhokoli zhodnocení. A to díky stále novým a novým dluhům. Někteří z poškozených si dokonce s vidinou rychlého zbohatnutí peníze dokonce půjčili od svých známých, nebo si vzali nevýhodné úvěry, protože sami byli ve finanční nouzi," popsala Ježková.

Role obrátila a věřitele zažalovala

Při svém jednání používala i padělané a zfalšované údaje - například nepravdivá potvrzení o aktuálním stavu účtu s údajným dostatečným disponibilním zůstatkem, nepodložené příkazy k bezhotovostním platbám v jejich prospěch a falešné přehledy realizovaných plateb.

"V několika případech dokonce využila potvrzení o provedené splátce dluhu věřiteli k podání trestního oznámení nebo žaloby k soudu, kde role věřitel versus dlužník dokonale obrátila a poškozené křivě obvinila. Ti, co jí naletěli, pak policistům nebo soudci vysvětlovali, že nejsou dlužníci a podvodníci, ale oběti jejího jednání," uvedla policejní mluvčí.

Někteří poškození byli natolik zoufalí a zmanipulovaní, že uvěřili, že půjčky získají zpět pouze za cenu dalších investic. Získané peníze pak žena používala pro svoji potřebu. Podle kriminalistů je kromě jiného utrácela i v hernách a kasinech, nebo k úhradě svých dřívějších dluhů.

"Poškození se shodují, že byli přesvědčeni o mimořádných schopnostech obviněné ženy. Ty jim měly zaručit rychlé zhodnocení financí, jež si neváhali pro tyto účely i sami půjčit," dodala Ježková. Ženě hrozí za spáchání zvlášť závažného zločinu podvod až desetileté vězení.