Model nové budovy muzea betlémů v Třebechovicích (bílé budovy uprostřed)

Model nové budovy muzea betlémů v Třebechovicích (bílé budovy uprostřed) | foto: Ateliér Zídka, Plocek, Misík

OBRAZEM: Nové muzeum pro Ježíšky, mudrce a oslíky v Třebechovicích

  • 0
Pastýři a mudrci, i stáda oveček a oslíků, která ženou k jesličkám s Ježíškem, dostanou v Třebechovicích pod Orebem novou střechu nad hlavou. Podívejte se, jak bude vypadat muzeum betlémů, na které má město slíbenou dotaci 50 milionů. Ukáže víc exponátů než dnes, samozřejmě i ten nejslavnější, Proboštův.

"Teď máme vystaveno deset betlémů, ale v depozitáři jich máme kolem tří set," řekla minulý týden ředitelka muzea Silvie Hlaváčková.

Tehdy se radovala z čerstvé zprávy, že město by mělo získat padesát milionů korun z fondů Evropské unie.

Model nové budovy muzea betlémů v Třebechovicích (bílé budovy uprostřed)Model nové budovy muzea betlémů v Třebechovicích (bílé budovy uprostřed)

Model nové budovy muzea betlémů v Třebechovicích (bílé budovy uprostřed)

Radnice plánuje zbourat dům postavený začátkem 70. let minulého století v takzvané akci Z a postavit zcela nový, větší objekt. Muzeum se dočasně přesune do náhradních prostor, ale zůstane otevřené. (více o plánu čtěte zde)

"O dotace žádáme posledních deset let, ale ve dvou programech jsme neuspěli. Teď to snad konečně vyšlo," řekl třebechovický starosta Jiří Němec. Uvěří ale prý až tehdy, když bude mít rozhodnutí černé na bílém.

Nejslavnějším dílem, které funguje v Třebechovicích jako magnet, je Proboštův mechanický betlém. Má více než dva tisíce ručně vyřezávaných objektů včetně stovek postav a zvířat, z nich se téměř dvě stě pohybuje.

Betlém, Třebechovice pod Orebem

Proboštův mechanický betlém, Třebechovice pod Orebem

Jak se uvádí v muzejní publikaci o Proboštově betlému, celý pohybový mechanismus je ze dřeva, ukrývá víc než 150 ozubených kol a koleček, pák, řetězů a řemenic. Kovové jsou jen zvonečky, z kůže měch u kukačky, hnací řemeny a v roce 1935 přibyl elektrický motorek místo ruční kliky, které betlém uváděla do pohybu.

Od roku 1999 je dílo národní kulturní památkou a posledních desetiletích je v provozu téměř denně. Také proto bude rekonstrukci brzy potřebovat i samotný betlém.

Současná budova Třebechovického muzea betlémů

Současná budova Třebechovického muzea betlémů

Vizualizace nové budovy muzea betlémů v rohu náměstí v Třebechovicích

Vizualizace nové budovy muzea betlémů v rohu náměstí v Třebechovicích

Dočká se jí ale až v nových prostorách. Návštěvníci uvidí restaurátory přímo při práci. "Betlém bude vystaven v centrálním pavilonu, kde ho budou moci lidé obdivovat ze všech stran. Skvostem totiž není jen přední část betlému, ale i část technická," uvedl starosta.

V nové budově pak bude podle ředitelky muzea vystaveno také mnoho zajímavých betlémů nejen ze sbírek muzea: "Do nových výstavní prostor si budeme půjčovat i betlémy z jiných muzeí či od sběratelů. To současné prostory neumožňují," dodala Hlaváčková.

Muzeum betlémů najdete v Třebechovicích pod Orebem

,