Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Pacientům nové hradecké neurologie zahrají televize i barvy

  12:06aktualizováno  12:06
Ve čtvrtek se slavnostně otevřela nová neurologie ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Znamená konec složitého převážení pacientů mezi dvěma areály. Provoz v pestrobarevných interiérech se naplno rozběhne od pondělí, v pátek do 17 hodin je možné nahlédnout do otevřených dveří.

Ordinace nové neurologické klinky ve FN Hradec Králové. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Rekonstrukce budovy, která po 70 letech umožní lékařům mít neurologickou kliniku v hlavní areálu, stála 220 milionů korun.

Když teď budou chtít neurologové vyšetřit pacienta, budou mít moderní přístroje okamžitě k dispozici nebo mohou pacienty převézt koridorem, který budovu neurologie spojuje s hlavními interními a chirurgickým pavilony a s centrálním příjmem nemocnice.

Stop šedivé medicíně

Přednosta neurologické kliniky Radomír Taláb zdůraznil, že lékaři díky odpadnutí převozu ušetří čas, který při léčbě náhlých stavů hraje klíčovou roli. Postupy léčby či vyšetření neurologové budou moci s ostatními kolegy konzultovat rychleji.

Neurologie v Hradci

V roce 1940 vznikly při interním oddělení pro nervové choroby dva lůžkové pokoje. Po roce 1945 byla založena neurologická klinika a umístěna se 30 lůžky v pavilonu psychiatrie. V roce 1948 se klinika stěhovala do areálu staré nemocnice. Později prošla rekonstrukcí skončenou v roce 1992. Nyní se přestěhovala do nově zrekonstruované kliniky v hlavním areálu fakultní nemocnice.

"Doteď když jsme se potřebovali účastnit vyšetření pacienta, znamenalo to pro nás vzdálit se ze staré budovy i na půl dne," uvedl přednosta. Díky přestěhování do nových prostor se podle něj bude moci neurologie také dál rozvíjet. Třeba ve spolupráci s očaři.

Nová klinika, která vznikla přestavbou staršího objektu, je moderní a všude v ní hrají barvy. Jak řekl ředitel nemocnice Roman Prymula, už "to není medicína šedivá, ale v barevném provedení".

Pocit klidu je základ

Čekárna a vyšetřovna pro děti v přízemí mají barevné stěny i křesla a návštěvník si v nich připadá skoro jako v dětském pokoji. Ani oddělení pro dospělé nejsou strohá.

Lůžkové pokoje navíc poskytují komfort skoro jako v hotelu. Jsou v nich maximálně lůžka pro tři pacienty a každý pokoj má vlastní sociální zázemí. Díky množství světla dopadajícího okny se nikdo nemusí cítit jako v nemocnici ani na tyrkysově vymalované jednotce intenzivní péče. A pacienti upoutaní na lůžku tam nemusí mít strach, že by se nudili. Mohou totiž sledovat televizi umístěnou u stropu před každým lůžkem.

Lůžkové oddělení neurologické klinky ve FN Hradec Králové.
Společenské prostory neurologické klinky ve FN Hradec Králové.

Architekt budovy Jan Hochman zdůrazňuje, že klinika má na pacienty působit pozitivně. "Není to dáno jen barevností, ale i organizací prostoru. Pocit klidu a bezpečí je základem, který by pacienti měli mít. Sem přece chodí, protože potřebují pomoc. Když se dostanou do prostředí, které nedýchá problémovostí, je to dobré jak pro ně, tak pro personál," řekl architekt.

Je neurologie na delší dobu poslední velkou stavbou?

Na klinice jsou ambulance pro dospělé i dětské pacienty, specializované poradny a centra. Denní stacionář má 16 lůžek, jejich počet se zvýšil o víc jak polovinu, tedy o kolik bylo potřeba. V prvním a druhém patře budovy je celkem 60 lůžek.

Je možné, že nová klinika je nadlouho kvůli úsporám jednou z posledních velkých staveb.

"V roce následujícím by se měl dostavět pavilon soudního lékařství a patologie, ale pak ve velkém harmonogramu ministerstva není žádná velká stavba, která by tu měla být. Máme proto radost, že se alespoň podařilo otevřít elegantní neurologickou kliniku, která vyřešila problémy s transportem pacientů," dodal ředitel Prymula.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz