Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Pacientům nové hradecké neurologie zahrají televize i barvy

  12:06aktualizováno  12:06
Ve čtvrtek se slavnostně otevřela nová neurologie ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Znamená konec složitého převážení pacientů mezi dvěma areály. Provoz v pestrobarevných interiérech se naplno rozběhne od pondělí, v pátek do 17 hodin je možné nahlédnout do otevřených dveří.

Ordinace nové neurologické klinky ve FN Hradec Králové. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Rekonstrukce budovy, která po 70 letech umožní lékařům mít neurologickou kliniku v hlavní areálu, stála 220 milionů korun.

Když teď budou chtít neurologové vyšetřit pacienta, budou mít moderní přístroje okamžitě k dispozici nebo mohou pacienty převézt koridorem, který budovu neurologie spojuje s hlavními interními a chirurgickým pavilony a s centrálním příjmem nemocnice.

Stop šedivé medicíně

Přednosta neurologické kliniky Radomír Taláb zdůraznil, že lékaři díky odpadnutí převozu ušetří čas, který při léčbě náhlých stavů hraje klíčovou roli. Postupy léčby či vyšetření neurologové budou moci s ostatními kolegy konzultovat rychleji.

Neurologie v Hradci

V roce 1940 vznikly při interním oddělení pro nervové choroby dva lůžkové pokoje. Po roce 1945 byla založena neurologická klinika a umístěna se 30 lůžky v pavilonu psychiatrie. V roce 1948 se klinika stěhovala do areálu staré nemocnice. Později prošla rekonstrukcí skončenou v roce 1992. Nyní se přestěhovala do nově zrekonstruované kliniky v hlavním areálu fakultní nemocnice.

"Doteď když jsme se potřebovali účastnit vyšetření pacienta, znamenalo to pro nás vzdálit se ze staré budovy i na půl dne," uvedl přednosta. Díky přestěhování do nových prostor se podle něj bude moci neurologie také dál rozvíjet. Třeba ve spolupráci s očaři.

Nová klinika, která vznikla přestavbou staršího objektu, je moderní a všude v ní hrají barvy. Jak řekl ředitel nemocnice Roman Prymula, už "to není medicína šedivá, ale v barevném provedení".

Pocit klidu je základ

Čekárna a vyšetřovna pro děti v přízemí mají barevné stěny i křesla a návštěvník si v nich připadá skoro jako v dětském pokoji. Ani oddělení pro dospělé nejsou strohá.

Lůžkové pokoje navíc poskytují komfort skoro jako v hotelu. Jsou v nich maximálně lůžka pro tři pacienty a každý pokoj má vlastní sociální zázemí. Díky množství světla dopadajícího okny se nikdo nemusí cítit jako v nemocnici ani na tyrkysově vymalované jednotce intenzivní péče. A pacienti upoutaní na lůžku tam nemusí mít strach, že by se nudili. Mohou totiž sledovat televizi umístěnou u stropu před každým lůžkem.

Lůžkové oddělení neurologické klinky ve FN Hradec Králové.
Společenské prostory neurologické klinky ve FN Hradec Králové.

Architekt budovy Jan Hochman zdůrazňuje, že klinika má na pacienty působit pozitivně. "Není to dáno jen barevností, ale i organizací prostoru. Pocit klidu a bezpečí je základem, který by pacienti měli mít. Sem přece chodí, protože potřebují pomoc. Když se dostanou do prostředí, které nedýchá problémovostí, je to dobré jak pro ně, tak pro personál," řekl architekt.

Je neurologie na delší dobu poslední velkou stavbou?

Na klinice jsou ambulance pro dospělé i dětské pacienty, specializované poradny a centra. Denní stacionář má 16 lůžek, jejich počet se zvýšil o víc jak polovinu, tedy o kolik bylo potřeba. V prvním a druhém patře budovy je celkem 60 lůžek.

Je možné, že nová klinika je nadlouho kvůli úsporám jednou z posledních velkých staveb.

"V roce následujícím by se měl dostavět pavilon soudního lékařství a patologie, ale pak ve velkém harmonogramu ministerstva není žádná velká stavba, která by tu měla být. Máme proto radost, že se alespoň podařilo otevřít elegantní neurologickou kliniku, která vyřešila problémy s transportem pacientů," dodal ředitel Prymula.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz