Lidé nechtějí na svým pozemcích mezinárodní plynovod s ochraným pásmem širokým 600 metrů (ilustrační foto).

Lidé nechtějí na svým pozemcích mezinárodní plynovod s ochraným pásmem širokým 600 metrů (ilustrační foto). | foto: Martin Polívka, MF DNES

Obyvatelé Hradce se bouří kvůli územnímu plánu, bojí se obřího plynovodu

  • 3
Při projednávání nového územního plánu Hradce Králové se chystají protestovat stovky lidí. Kritizují, jak plán vznikal i jak mění tvář Hradce – třeba plynovodem, který odřízne Malšovu Lhotu od města. Vedení i jeho ochranné pásmo se dotkne řady soukromých pozemků.

Lidé, kterým patří pozemky mezi Malšovou Lhotou a Malšovicemi v blízkosti přírodního parku Orlice, si představovali, jak v klidné a zelené části Hradce Králové postaví bydlení pro sebe nebo své děti. Jenže město má s oblastí úplně jiný záměr.

Muž ohrožoval politiky sekerou

Na jednom z předchozích projednávání nového územního plánu Hradce Králové zažilo vedení krajského města drama. Přišel tam silně opilý muž, který jim u řečnického pultu nejdříve sprostě nadával a poté vytáhl z tašky sekeru se slovy, že jim usekne hlavy (více o tom čtěte zde).

Sekera, kterou si muž z Hradce Králové přinesl na projednávání nového územního plánu. (15. 8. 2012)

Z úřední desky magistrátu se majitelé pozemků nedávno dozvěděli, že přes jejich parcely má vést plánovaný mezinárodní plynovod a jeho ochranné a bezpečnostní pásmo v šíři až stovek metrů.

Jedním z těch, komu má po pozemku plynovod vést, je i Roman Dunda z Hradce Králové.

"Dozvěděl jsem se o tom pouze z konceptu územního plánu. Město to jen potichu vyvěsilo na úřední desku, ale s námi nikdo nejednal. Zastupuji v území několik dalších vlastníků a kdyby se někoho z nás pokusili kontaktovat, určitě bych o tom věděl," říká Dunda.

Plynovod se má kromě dotknout pozemků také dalších zhruba 40 majitelů. Trasa má vést od Zděné boudy kolem zahrádkářské kolonie, přetnout ulici Na Hrázce směrem do záplavové oblasti Orlice a dál na Třebechovice pod Orebem.

"Souhlasné stanovisko určitě nedáme, protože plynovod si na tomto území nepřejeme. Naopak chceme po magistrátu, aby jeho trasu změnil a navrhl ji úplně mimo zástavbu, jako to mají ve všech ostatních městech," tvrdí Dunda.

Majitelé pozemků založili sdružení a chtějí bojovat

Majitelé dotčených pozemků založili i občanské sdružení, pod nímž chtějí vznést námitky na středečním veřejném projednávání nového územního plánu města.

Viní magistrát, že proti zakreslení koridoru plynovodu nezasáhlo a nepřipomínkovalo Zásady územního rozvoje Královéhradeckého kraje, který je jakýmsi územním plánem celého kraje.

Argumenty protestujících

* Veřejná soutěž na zpracování územněplánovací dokumentace je v rozporu s pravidly zákona o zadávání veřejných zakázek.

* Územní plán měl být vytvořen ve dvou variantách, aby se předešlo spekulacím s nákupy pozemků. To se nestalo, obě varianty jsou prakticky téměř totožné.

* Koncept je v rozporu se zadáním územního plánu, podle kterého má vycházet z mezinárodní soutěže. Mezi konceptem územního plánu a návrhem vzešlým z mezinárodní soutěže jsou obrovské rozdíly.

* Mezinárodní soutěž organizovaná magistrátem města určila jiné rozvojové plochy, než ty, které jsou uvedeny v konceptu.

"Plynovod není věcí územního plánu Hradce Králové a je zakotven jak v Zásadách územního rozvoje kraje, tak ve státní Politice územního rozvoje České republiky. Plánovaný koridor pro výstavbu plynovodu musel respektovat jak kraj, tak město. Zaneseno to tam bylo už před mnoha a mnoha lety," tvrdí náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Nyní chce spolu s kolegy prověřit, jakým způsobem se k plynovodu město kdysi vyjadřovalo. Rovněž chtějí zjistit, jestli mají možnost tuto trasu ještě nějak změnit.

"Navíc budeme jednat s orgány jak kraje, tak státu, aby tento plynovod naplánovali jinde," říká Vedlich. Upozorňuje ale, že koridor, který momentálně v mapě a územním plánu zakreslený už je, je závazný.

Celý koridor má mít šířku zhruba 600 metrů a město se ho bude snažit nejenom posunout, ale zároveň zúžit.

"Zpracovatelé se ho snaží maximálně zúžit, aby nezabíral příliš prostoru a nedotýkal se dalších a dalších pozemků," tvrdí Vedlich. Pokud město zjistí, že existuje alternativa, kam s plánovaným plynovodem hnout, hodlá ihned se všemi příslušnými orgány začít jednat o jeho přesunutí.

Firma nic o plánovaném plynovodu netuší

Pozoruhodné ale je, že společnost Net4Gas, která by podle petičníků měla plynovod stavět, o žádném neví. "O záměrech na budování mezinárodních koridorů bychom měli vědět, ale v našich plánech nic takového není. Jak se to tam objevilo, netuším," říká mluvčí firmy Milan Řepka.

Lidé z Malšovy Lhoty chtějí své požadavky a argumenty přednést tvůrcům územního plánu a zástupcům města i na dnešním veřejném projednávání nového územního plánu. A nebudou sami. V Hradci se už totiž dala dohromady skupina obyvatel, kteří s plánem nesouhlasí. Ti proti novému územnímu plánu dokonce sepsali petici, pod kterou se podepsala tisícovka lidí, jejichž pozemků se plán dotkne.

"V Hradci jsou tisíce lidí, kterým to znehodnotí pozemky, a oni o tom ani nevědí. Jedná se nejen o jednotlivce, ale i o družstva nebo firmy," tvrdí organizátor petice Róbert Nemeček, který nesouhlasí především s tím, že se koncept podle jeho slov odchýlil od vítězného návrhu z mezinárodní soutěže a nerespektuje zadání magistrátu.

Nesouhlasí ani majitelé fabriky ZVU, jež zaměstnává dva tisíce lidí, ale podle plánu má být určena k přestavbě. Protestující mají podporu některých opozičních zastupitelů.

"Zásadní změny konceptu oproti soutěžnímu návrhu jsou zejména v návrhu ploch zastavitelného území a v oblasti dopravy. S třetím dálničním přivaděčem v obou variantách konceptu počítaly plánované rozvojové plochy na západním okraji města. Po vypuštění tohoto napojení chybí přímá dopravní vazba na dálnici a navržené řešení směrem k jádru města je improvizací," říká Lenka Fialová z KSČM.